Plany na wrzesień w Filharmonii Łódzkiej

04.09.2020
Plany na wrzesień w Filharmonii Łódzkiej

 

Wakacje oficjalnie zakończone. Dobra wiadomość jest jednak taka, że w Łodzi spowortem można odwiedzić filharmonię. O wszystkim, co przeznajbliższy czas będzie sie działo w tej instytucji, przeczytać można poniżej.

KONCERT SYMFONICZNY

4 WRZEŚNIA 2020 / PIĄTEK / 19.00

Aż pół roku filarmonia czekała, by móc znów zaprosić widzów do sali koncertowej. Na pierwszy koncert po tak długiej przerwie wybrano kompozycje Ludwiga van Beethovena, twórcy odważnego i bezkompromisowego, który za pośrednictwem dźwięków potrafił przekazywać wielkie i poruszające idee. W tym roku przypada 250. rocznica urodzin mistrza z Bonn. W programie znajdzie się II Koncert fortepianowy B-dur, utwór, który utrzymany jest jeszcze w stylistyce klasycznej. Zaznaczają się w nim wpływy dzieł Mozarta, czuje się klimat Wiednia. Podobny charakter ma skomponowana kilka lat później II Symfonia D-dur. Jednak pogodny nastrój dzieła przeciwstawia się osobistym doświadczeniom twórcy; w tym okresie Beethoven bezskutecznie walczył ze swoją głuchotą i przeżywał okres załamania, co wyraził w Testamencie Heiligenstadzkim. Orkiestrę Symfoniczną FŁ poprowadzi Błażej Wincenty Kozłowski, dyrygent gościnny Narodowej Opery Lwowskiej. Jako solista wystąpi znakomity pianista Michał Drewnowski, wychowanek łódzkiej Akademii Muzycznej.

KONCERT SYMFONICZNY - WIĘCEJ

KONCERT SYMFONICZNY / KUP BILET 

KONCERT SYMFONICZNY

5 WRZEŚNIA 2020 / SOBOTA / 19.00

Pobierz obrazki

Sopranistka Aleksandra Zamojska specjalizuje się w muzyce baroku i wczesnego klasycyzmu. Absolwentka salzburskiego Mozarteum, występowała na prestiżowych scenach, wielokrotnie wykonując utwory Mozarta: na festiwalach w Salzburgu i w w Herrenhausen, w paryskich teatrach Bastille i Palais Garnier, w  teatrze we Freiburgu. Ma w dorobku wiele nagród, w tym za upowszechnianie kultury polskiej za granicą. W 2008 r. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” zaśpiewała niedawno odnalezioną arię sygnowaną nazwiskiem Mozarta "Jesu dulcis memoria".

W Filharmonii Łódzkiej Aleksandra Zamojska wykona arie Wolfganga Amadeusza Mozarta. Są to tzw arie koncertowe - pisane niezależnie od dzieł operowych. Niekiedy zastępowano nimi mniej udane arie w operach innych kompozytorów. Najstarsza z arii wybranych na ten wieczór, „Voi avete un cor fedele” KV 217, powstała, gdy salzburski geniusz miał zaledwie 17 lat. Trzy arie Mozarta zostaną zestawione z Symfonią g-moll KV 550, najbardziej dramatyczną, burzliwą i gwałtowną spośród jego kompozycji tego typu. Za pulpitem dyrygenckim stanie Zbigniew Pilch, skrzypek i dyrygent, wybitny znawca muzyki dawnej.

KONCERT SYMFONICZNY - WIĘCEJ

KONCERT SYMFONICZNY / KUP BILET 

KONCERT SYMFONICZNY - PROMOCJA PŁYTY

11 WRZEŚNIA 2020 / PIĄTEK / 19.00

Pobierz obrazki

I Koncert skrzypcowy d-moll op. 11 Emila Młynarskiego, który zabrzmi  podczas koncertu w wykonaniu Piotra Pławnera, znalazł się na płycie  nagranej przez Filharmonię Łódzką. W marcu tego roku album nagrodzono Fryderykiem. Utwór ten w formie i stylu nawiązuje do Koncertu skrzypcowego D-dur Johannesa Brahmsa. Choć w 1898 r. zdobył jedną z pięciu głównych nagród na Konkursie Kompozytorskim im. I.J. Paderewskiego w Lipsku, nie utrzymał się w repertuarze  koncertowym. Przez wiele lat Młynarski znany był głównie jako dyrygent i jeden z założycieli Filharmonii Warszawskiej.

Dla łodzian znaczenie ma też fakt, że był on ojcem Anieli Młynarskiej, żony pianisty Artura Rubinsteina. Obecnie jego kompozycje życiu koncertowemu przywraca Piotr Pławner, który od lat zajmuje się popularyzacją mało znanych utworów kompozytorów polskich. Pochodzący z Łodzi artysta nagrał na wspomnianą płytę dwa koncerty Młynarskiego i wystąpi w Filharmonii Łódzkiej. Album można kupić w kasach FŁ, także w dniu koncertu. Drugim utworem, który usłyszymy tego wieczoru, będzie IV Symfonia Ludwiga van Beethovena.

KONCERT SYMFONICZNY - WIĘCEJ

KONCERT SYMFONICZNY / KUP BILET 

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO

18 WRZEŚNIA 2020 / PIĄTEK / 19.00
19 WRZEŚNIA 2020 / SOBOTA / 19.00

Pobierz obrazki

Na inaugurację nowego sezonu artystycznego dyrektor artystyczny wybrał utwór o symbolicznej wymowie: oratorium "Stworzenie świata" Josepha Haydna. Powrót do aktywności artystycznej na żywo po długiej przerwie  jest niczym ponowne stwarzanie świata, tak drogiego i cennego dla wszystkich artystów oraz melomanów. Potęgę Boskiego dzieła kompozytor zawarł w trzech częściach: dwie pierwsze odpowiadają sześciu dniom tworzenia wszechświata, zaś część ostatnia to pean na cześć Boga-Stworzyciela, głoszony w dzień siódmy. Pomysł napisania tego utworu zrodził się podczas drugiego pobytu Haydna w Londynie, gdzie kultywowano tradycje oratoryjne Haendla.

Ze względów epidemiologicznych – konieczność rozdzielenia na mniejsze grupy zarówno muzyków, jak i słuchaczy, oraz przeprowadzenia koncertu bez przerwy – oratorium „Stworzenie świata” zostanie wykonane w ciągu dwóch następujących po sobie wieczorów. Koncerty poprowadzi dyrektor artystyczny Filharmonii Łódzkiej - Paweł Przytocki.

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO - WIĘCEJ

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO / KUP BILET

 

FLET XIAO

Pobierz obrazki

Anna Krysztofiak zaprasza na trzeci już odcinek cyklu "Instrumentów Osobliwych Wyspy Szczęśliwe". Tym razem artystka, związana także z Chórem Filharmonii Łódzkiej, zagra na chińskim flecie podłużnym xiao i opowie o tym instrumencie. Flet xiao jest wykonany z bambusa. Pochodzi najprawdopodobniej z czasów dynastii Han (206 r. p.n.e. - 220 r. n.e.), z okolic dzisiejszej prowincji Gansu. Kojarzy się przede wszystkim z grą solo albo przy akompaniamencie cytry guqin (była o niej mowa w poprzednim odcinku cyklu). Zapraszamy do śledzenia tego niezwykle interesującego, unikatowego cyklu, na który artystka uzyskała stypendium "Kultura w sieci" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Kolejne odcinki ukazują się raz w tygodniu na profilu Filharmonii Łódzkiej na Facebooku.

PROFIL FILHARMONII ŁÓDZKIEJ NA FACEBOOKU

 

FORTEPIAN I OPOWIEŚCI Z LASU

Pobierz obrazki

Fortepian to chyba najbardziej znany instrument muzyczny, a mimo to kryje w sobie wiele tajemnic. Ile ma klawiszy? Czy da się zagrać na nim symfonię? Czym jest fortepian preparowany? O tych i innych ciekawostkach w programie przygotowanym dla aplikacji "Orkiestrownik" opowiada Aleksander Dębicz. Artysta jest znany ze swego upodobania do improwizacji, która rodzi się w kontakcie z publicznością, i o tym także opowiada. Filharmonia zaprasza do zapoznania się z materiałem, który udostępnia na profilu edukacyjnym FŁ "Od malucha do melomana".

Ponadto w tym tygodniu, by ułatwić choć trochę pożegnanie z wakacjami, zamieszczane są wyjątkowe, pachnące leśnym runem i letnim powietrzem, "Opowieści z lasu". Prowadzi je Joszko Broda, multiinstrumentalista, producent muzyczny i kompozytor, urodzony w Istebnej na Zaolziu. Od dzieciństwa interesował się pasterskimi instrumentami, wykonanymi z prostych, naturalnych materiałów. Gra na liściu, słomce, trzcinie, okarynie, fujarkach, drumli, rogach, trombitach i dudach. Opowiada o tym, jak słuchać lasu, jak brzmi leśna muzyka i czy w lesie można znaleźć instrumenty.

PROFIL "OD MALUCHA DO MELOMANA" NA FACEBOOKU

 

OPERA - SPOJRZENIE NA XX WIEK 

Pobierz obrazki

Choć większość ulubionych przez publiczność dzieł operowych pochodzi z XIX wieku, to właśnie w XX stuleciu opera doświadczała najbardziej dynamicznych zmian, wraz z z zmianami estetyki muzycznej oraz rewolucyjnymi wydarzeniami na świecie.

W tym tygodniu program transmisji z nowojorskiej Metropolitan Opera zawiera wyłącznie dzieła z XX  i XXI wieku, włącznie z tak przełomowymi kompozycjami, jak ekspresjonistyczna "Elektra" Richarda Straussa czy "Lulu" Albana Berga, wykorzystująca materiał dodekafoniczny. Będzie można zobaczyć także "Porgy i Bess" George'a Gershwina, spektakl, który był hitem minionego sezonu transmisji. Na stronie internetowej Filharmonii Łódzkiej publikowane są programy do transmisji (link poniżej).

Na zdjęciu: scena z I aktu opery Johna Adamsa "Nixon w Chinach". Russel Braun jako Chou En-lai, James Maddalena jako Richard Nixon, Janis Kelly jako Pat Nixon, Richard Paul Fink jako Henry Kissinger. Fot. Ken Howard/Metropolitan Opera

TRANSMISJE Z METROPOLITAN OPERA - HARMONOGRAM

PROGRAMY DO TRANSMISJI NA STRONIE FILHARMONII ŁÓDZKIEJ

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.