Piosenka może ocalić życie

13.05.2021
fot. pixabay

Lista ważnych dla mnie utworów jest niesamowicie długa. Podobnie, jak lista powodów, dla których stały się one dla mnie istotne. Dlatego tym bardziej byłam zdziwiona, że kiedy usłyszałam temat, na który mam pisać, do głowy przyszła mi od razu jedna piosenka. Z niezliczonej ilości wspomnień, wydarzeń, sytuacji, w których muzyka mi towarzyszyła, ta – co by się nie działo – i tak wybija się na pierwszy plan.

W styczniu 2012 roku rozpoczęłam swój pierwszy staż dziennikarski w małym, nieistniejącym już portalu młodzieżowym. Pierwszym zadaniem było znalezienie tematu do cyklu programów, które chciałabym zrealizować podczas praktyk. Wiedziałam, że chcę, aby był poświęcony muzyce, problemem było ubranie pomysłu w formę. Całymi dniami siedziałam ze słuchawkami na uszach, przesłuchując piosenki i oglądając wywiady z ulubionymi artystami. Od tych, których słuchałam w tamtym czasie, do tych, których ostatnio słyszałam w gimnazjum czy liceum lub nawet wcześniej. Ciągle zastanawiałam się, o co tak naprawdę chciałabym ich zapytać. W ten sposób trafiłam na kanadyjską grupę Simple Plan, której słuchałam jako nastolatka, a chwilę później na piosenkę z ich czwartej płyty „Get Your Heart On” – „This Song Saved My Life”. Nie jestem w stanie powiedzieć, ile razy wtedy przesłuchałam ten utwór, ale wiem na pewno, że chociaż może nie ocalił, to na pewno zmienił moje życie w najlepszy z możliwych sposobów.

„This Song Saved My Life” to piosenka napisana przez fanów Simple Plan. Zespół poprosił ich, żeby na swoich Twitterach napisali czym jest dla nich muzyka. Z odpowiedzi, które napłynęły został złożony tekst opowiadający o tym, jak wielki wpływ wywiera na odbiorców twórczość ich idoli – pomaga przezwyciężać codzienne problemy, łączy, uczy, czasami nawet ratuje życie. Pojawiając się w odpowiednich momentach, potrafi pokonać samotność, dodać siły i odwagi, przynieść nadzieję i poczucie zrozumienia. Słuchając tego utworu i znając jego genezę można w nim odnaleźć wszystko, co przeżywa w różnych momentach każdy fan, prawdy uniwersalne. Dla mnie właśnie ta piosenka stała się punktem wyjścia do pomysłu, który rozpoczął serię wywiadów – opowiadając o tym, w jaki sposób słuchacze reagują na muzykę, zaczęłam się zastanawiać, jak ta sytuacja przedstawia się ze strony muzyków. Jaki – według artysty – jest wpływ jego twórczości na fanów? Kto i jaki wpływ wywarł wcześniej na nich? Jak czują się z tym, że ich praca potrafi zmieniać ludzkie życie?

Pierwszy wywiad przeprowadziłam 14 lutego 2012 roku. Potem, już z innym portalem, kontynuowałam projekt przez kilka miesięcy. A w rok po rozpoczęciu stażu opublikowałam pierwszy wywiad na stronie Elvis Got Me Hooked – blogu muzycznym, który prowadzę od prawie dwóch lat. Jakoś w tym czasie i z tego powodu poznałam również Maję Baczyńską, która – wraz z Kingą A. Wojciechowską jest dzisiaj moją naczelną, a także z którą mam ogromną przyjemność prowadzić Muzyczny Tygiel na łamach magazynu PRESTO. Moje pytania do artystów ewoluowały, jest ich coraz więcej, niektóre nie pojawiają się już w ogóle, ale gdzieś z tyłu głowy zawsze zostają i jeśli tylko jest na nie czas, to chętnie je zadaję. Najważniejsze jest dla mnie jednak to, że właśnie dzięki tym pytaniom, miałam możliwość odnaleźć swoją drogę, która połączyła w moim życiu miłość do muzyki, poznawania ludzi, rozmawiania i pisania. Co więcej, stworzyła z tych pasji moją pracę, która sprawia mi ogromną radość i daje wiele satysfakcji. Wywiady, koncerty, podróże, a przede wszystkim ludzie, których miałam okazję poznać przez niecałe trzy lata i wspomnienia, które zachowam na zawsze – to wszystko jest połączone właśnie z tą jedną piosenką – „This Song Saved My Life” – i zespołem, na który trafiłam po latach przerwy.

Dlatego – chociaż tyle jest pięknych, ważnych czy ważniejszych utworów, których słucham częściej i dłużej – ten jeden wydaje mi się być moją najważniejszą muzyczną historią. Każdy wers jest prawdziwy, każdy odpowiada moim odczuciom, każdy z nich napisał ktoś taki jak ja. Zarówno historia tej piosenki, jak i moja własna są dla mnie dowodem na to, że muzyka może zmienić wszystko i ocalić ci życie – dosłownie i w przenośni.

Estera Prugar

***
Jeśli chcesz się z nami podzielić swoją muzyczną opowieścią, napisz na adres: [email protected]

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz