Pieśń – Teatr Słowa
Już niedługo rozpocznie się druga edycja cyklu koncertów pt. „Pieśń – Teatr Słowa” – spotkań publiczności z muzyką i poezją, które w całości poświęcone będą prezentacji polskiej pieśni artystycznej.
Cykl zainauguruje koncert pt. „Śpiewnik domowy”. Pieśni i ballady Stanisława Moniuszki, który odbędzie się 25 lutego 2018 o godz. 17.00 w Kopalni Soli „Wieliczka”, w wyjątkowej akustyce Komory Jana Haluszki. Na program wieczoru złożą się pieśni oraz ballady Stanisława Moniuszki, autora blisko 300 pieśni i ojca polskiej opery narodowej. Wystąpią soliści: Wioletta Chodowicz, Robert Gierlach, Michał Kutnik oraz przy fortepianie Olga Tsymbaluk. Niecodzienną możliwość zmierzenia się z wymagającym gatunkiem jakim jest pieśń będą mieli wokaliści stawiający pierwsze kroki na profesjonalnych scenach i estradach: Justyna Bluj, Daria Proszek, Jarosław Bielecki. – „Mimo, że będziemy mieć do czynienia z dziełami jednego twórcy to z całą pewnością repertuar ujmie słuchaczy swoją różnorodnością nastrojów, pięknem poezji, wielobarwnością głosów solistów oraz mistrzowskim sposobem narracji muzycznosłownej w brawurowym, moniuszkowskim wydaniu” – mówi Katarzyna Oleś-Blacha, kierownik artystyczny projektu. Nad przebiegiem całości tego szczególnego wydarzenia, podczas którego muzyka tak ściśle i doskonale stapia się ze słowem tworząc swoisty TEATR, od strony dramaturgicznej i plastycznej czuwać będzie duet artystyczny: Laco Adamik i Barbara Kędzierska.
Najlepszym dowodem na wielowymiarowość i unikalność tego cyklu koncertów będzie swojego rodzaju „gala pieśniowa” pod znaczącym tytułem „Wielcy kompozytorzy polscy w pieśni”. Już 10 marca 2018 o godz. 18.30 w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie usłyszymy arcydzieła liryki wokalnej w wydaniu symfonicznym. Na program wieczoru złożą się wybitne kompozycje na głos i orkiestrę najznamienitszych twórców muzyki polskiej XX i XXI wieku. W bogatej ofercie repertuarowej wieczoru znalazły się m.in. „Chantefleurs et chantefables” Witolda Lutosławskiego na sopran i orkiestrę, „4 Sonety miłosne do słów Williama Szekspira” Tadeusza Bairda na baryton i orkiestrę, „Abschied” z VIII Symfonii „Pieśni Przemijania” Krzysztofa Pendereckiego oraz III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” Henryka Mikołaja Góreckiego. Wystąpią soliści Opery Krakowskiej: Monika Korybalska, Katarzyna Oleś-Blacha i Adam Szerszeń oraz Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.
Wielki Tydzień wieńczący okres Wielkiego Postu i zapowiadający Wielkanoc to czas szczególny, poświęcony wyciszeniu, refleksji i kontemplacji. W tym właśnie okresie – 28 marca 2018 (godz. 18.00) Opera Krakowska zaprasza do Kopalni Soli „Wieliczka” na kolejny koncert - „Ecce lignum crucis… (Oto drzewo krzyża)”. W pięknym wnętrzu Kaplicy św. Kingi zabrzmią pieśni największych polskich kompozytorów. Usłyszymy „Mszę Piotrowińską B-dur” Stanisława Moniuszki czy pieśni sakralne - m.in. Karola Szymanowskiego, Feliksa Nowowiejskiego oraz Edwarda Pałłasza. Zaśpiewają soliści Opery Krakowskiej: Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Krzysztof Kozarek i gościnnie - Jacek Ozimkowski. Na organach artystom akompaniować będzie Arkadiusz Bialic. Zapraszamy do wspólnej kontemplacji pięknych, często mniej znanych pieśni, będących świadectwem tego, jak bogata jest nasza rodzima sztuka wokalna.
Tematem przewodnim kolejnego koncertu prezentowanego w ramach cyklu „Pieśń - Teatr Słowa” będą kompozycje, które powstały do poezji miłosnej. W kameralnej, wykutej w bryle soli wielickiej Komorze Haluszki artyści zaprezentują program zatytułowany „Polska liryka miłosna” - 22 kwietnia 2018 o godz. 17.00. Usłyszymy m.in. „Mów do mnie jeszcze” i „Z erotyków” Mieczysława Karłowicza, „Pieśń miłosną” Feliksa Nowowiejskiego, „Młodo zeswatana” Władysława Żeleńskiego, „Rajski ptak” Ludomira Różyckiego, „Liryka miłosna: 6 pieśni na głos z fortepianem” Franciszka Maklakiewicza czy pieśni Karola Szymanowskiego. Wykonają je soliści: Wioletta Chodowicz, Agnieszka Cząstka, Iwona Socha, Andrzej Lampert i Adam Sobierajski, a na fortepianie akompaniować im będzie Sławomir Cierpik.
Kolejne wieczory poświęcone polskiej liryce wokalnej odbędą się w maju i czerwcu 2018.
- „Nie ulega wątpliwości, że «Pieśń – Teatr Słowa» to projekt artystyczny, który ze względu na jego teatralną formułę, dobór utworów oraz przestrzenie prezentacji jest inicjatywą absolutnie bezprecedensową biorąc pod uwagę propozycje repertuarowe filharmonii i teatrów muzycznych w Polsce. Zapraszam serdecznie na wszystkie koncerty cyklu «Pieśń - Teatr Słowa», gdyż «Pieśń mieszka w każdym z nas…» i koniecznie wspaniały świat uczuć i emocji zawartych w pieśniach warto odwiedzić w tym sezonie” – mówi Katarzyna Oleś-Blacha.
Bilety w cenie 40-60 zł do nabycia w Kasie Opery oraz online na stronie internetowej teatru (www.opera.krakow.pl).
{info. pras}