Pierwsza polska płyta z muzyką na gitarę i harfę

ACh Duo fot. Mikolaj Dakowicz

„Alla Polacca” – to tytuł pierwszego polskiego albumu zawierającego polską muzykę na duet instrumentalny gitara-harfa, który ukazał się na przełomie 2020 i 2021 roku nakładem wydawnictwa small great music (QBK). 

Utwory na płycie zostały zarejestrowane przez unikatowy duet gitarowo-harfowy ACh Duo, tworzony przez gitarzystę Aleksandra Pankowskiego vel Jankowskiego, absolwenta Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach oraz harfistkę Noemi Hańczyk, studentkę studiów magisterskich w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Premiera albumu odbędzie się 15 stycznia 2021 roku.

Nazwa krążka zainspirowana jest tytułem jednej z części dzieła „Suite in modo polonico” Aleksandra Tansmana, które znalazło się na albumie, w szczególnym, autorskim opracowaniu na gitarę i harfę wykonanym przez samego kompozytora. Nagranie „Suity” jest pierwszym w skali światowej pełnym nagraniem tego dzieła, gdyż po powstaniu nie zostało nigdy w całości zarejestrowane.

Na płycie znajdują się również autorskie transkrypcje utworów Fryderyka Chopina w opracowaniu Anny Wołowczyk – Preludium Des-dur „Deszczowe” op. 28 nr 15 oraz samych wykonawców – Walc cis-moll op. 64 nr 2.  Całości wydawnictwa dopełniają kompozycje wykonane solowo przez artystów – „Góry mgłą złączone” Grzegorza Jurczyka na gitarę oraz „Deux images” (1943) na harfę skomponowane przez Romana Ryterbanda.

Istniejący od 2012 roku zespół ACh Duo rozpoczął współpracę w Szczecinie, podczas nauki w Zespole Szkół Muzycznych II st. im. F. Nowowiejskiego. Od początku swojej działalności został doceniony na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach. Od 2018 roku członkowie zespołu zintensyfikowali współpracę, co zaowocowało ich obecnymi osiągnięciami, takimi jak Międzynarodowy Konkurs Suoni d’Arpa w Saluzzo – I miejsce (Włochy, 2018), Międzynarodowy Konkurs Harfowy im. Marcela Tourniera w Cosenzy – II miejsce (Włochy, 2018) czy II Międzynarodowy Konkurs Gitarowy „Ida Presti” w Samoborze ­– III miejsce i nagroda publiczności (Chorwacja, 2020).

W swoim repertuarze zespół posiada zarówno kompozycje oryginalnie napisane na duet gitarowo-harfowy przez takich kompozytorów jak Aleksander Tansman czy Máximo Diego Pujol, jak i własne opracowania muzyki m.in. Claude'a Debussy'ego. Nietypowe zestawienie instrumentów i oryginalny repertuar stanowią o unikatowości duetu, który jest jedynym tego typu zespołem w Polsce.

Wydanie płyty realizowane jest przez Stowarzyszenie Rozwoju Gitarystyki Polskiej i zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyczny ślad” realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

www.AChDuo.com

https://facebook.com/AChDuo

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Średnio: 10 (1 vote)