"Piękno poprzez zniekształcenie" czyli Festiwal ClassiX
Muzyka klasyczna, elektroniczna, jazzowa i współczesna, dopełniona nowoczesnym obrazem visual art. Wybitne nazwiska, najnowsze projekty artystyczne i szereg wydarzeń towarzyszących.
W pierwszy weekend listopada Brodnicę opanuje sztuka w najlepszym wydaniu. Muzyka klasyczna, elektroniczna, jazzowa i współczesna, dopełniona nowoczesnym obrazem visual art. Wybitne nazwiska, najnowsze projekty artystyczne i szereg wydarzeń towarzyszących.
Druga edycja Festiwalu ClassiX to cztery dni, cztery koncerty, 30 artystów. Motywem przewodnim drugiej edycji jest "piękno poprzez zniekształcenie", wyrażone muzyką, światłem i obrazem.
Na cztery dni scena Brodnickiego Domu Kultury staje się miejscem, w którym spotykają się wybitni muzycy różnych specjalności, dla których muzyka klasyczna stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań.
Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli wybitni polscy instrumentaliści m.in. klasycy Rafał Kwiatkowski wraz z Kwartetem Kamerata, Hania Rani, Dobrawa Czocher oraz przedstawiciele nurtu jazzowo-współczesnego Olo Walicki, Nikola Kołodziejczyk, Mateusz Smoczyński, Nika Lubowicz, Big Band Konglomerat.
Podczas festiwalu warstwa dźwiękowa łączona jest z obrazem i światłem. Artystą odpowiedzialnym za festiwalowy visual art jest Bartek Wójcicki - znany polski motion designer i VJ.
Program festiwalu skonstruowany jest w sposób przekrojowy – koncert muzyki klasycznej zestawiony jest ze współczesnym performancem Big Bandu z towarzyszeniem wizualizacji live, nurtem muzyki modern classic i duetem elektronicznym na kontrabas i perkusję. Nie zabraknie również prapremier zupełnie nowych dzieł, łączących elementy klasyki, jazzu i muzyki współczesnej.
BILETY DO KUPIENIA w Brodnickim Domu Kultury, Salonach Empik oraz na goingapp.pl
Festiwal zainauguruje koncert jednego z najlepszych polskich kwartetów smyczkowych - KWARTETU KAMERATA, którego znakiem rozpoznawczym jest niezwykła wyobraźnia muzyczna, przepiękny koloryt i wyczucie stylu. Artyści wykonają Kwartet Smyczkowy op. 95 “Serioso” L. van Beethovena i IV Kwartet Smyczkowy Romana Statkowskiego. Zaczynamy od klasyki, żeby pokazać fundament innych gatunków muzyki prezentowanych podczas Festiwalu - każdy z nich mniej lub bardziej dosłownie czerpie z klasyki, dlatego trzeba ją poznać i posmakować! To początek muzycznej podróży ClassiX - obecność obowiązkowa, szczególnie dla tych, którzy nie słuchają na co dzień klasyki! A dla melomanów to prawdziwa uczta dla (d)ucha! Muzyce towarzyszyć będzie wizualizacja live tworzona przez Bartka Wójcickiego.
Drugi dzień Festiwalu to ukłon w stronę współczesnych kompozycji i aranżacji utworów Grzegorza Ciechowskiego. Duet Hani Rani (fortepian) i Dobrawy Czocher (wiolonczela) to doskonały dowód na to, że muzyka instrumentalna ma rację bytu na współczesnej scenie muzycznej i gromadzi wokół siebie coraz szerszy krąg słuchaczy. Gatunek, który tworzą dziewczyny można określić jako coraz prężniej rozwijający się gatunek "modern classic" reprezentowany przez takich artystów jak np. Nils Frahm, Olafur Arnalds, czy Max Richter. Muzyka, którą proponują dziewczyny to przede wszystkim duża dawka emocji oraz brak granic stylistycznych. Pomimo klasycznego wykształcenia, duet nie zamyka się na inne gatunki, przemycając rożne style muzyczne do swoich Kompozycji. Ta uniwersalność oraz szczerość, jaka przemawia przez ich interpretacje, zyskuje wielbicieli w najróżniejszym wieku, o rożnych preferencjach muzycznych. Niezapomnianych wrażeń dostarczy towarzysząca artystkom wizualizacja autorstwa Bartka Wójcickiego z Pushka Studio.
Trzeci dzień Festiwalu to święto muzyki elektroniczno-eksperymentalnej z elektryzującą podróżą wgłąb rytmu. „Llovage” (tłum. lubczyk) to niezwykły duet elektroniczny na kontrabas i perkusję. Dokładnie przemyślana forma i treść muzyczna ze starannie wyważoną przestrzenią na swobodną improwizację daje efekt hipnotyzujący. Olo Walicki i Jacek Prościński zaskakują i zachwycają jednością tworzonego organizmu elektro-akustycznego. Wykonując klasyczne partie kontrabasu i perkusji, w czasie rzeczywistym nagrywają warstwę elektroniczną live - dlatego chwilami brzmią jak kwintet lub sekstet. Misternie usnute kompozycje i spektakularne aranżowane części, muzycy dopełniają pakietem autorskich sampli dźwiękowych, w których wystąpili m.in.: Kira Boreczko-Dal, sopran oraz Mikołaj Trzaska, instrumenty stroikowe.
Koncert finałowy to performance audiowizualny, gdzie dwudziestu trzech artystów, m.in. Nikola Kołodziejczyk wraz z Big Bandem Konglomerat, Mateusz Smoczyński, Nika Lubowicz, Roderik Povel i Mat Kwiatkowski zabiorą słuchaczy w niezwykłą muzyczną podróż po stylach i gatunkach. Podczas koncertu odbędzie się prapremiera "Symfonii Brodnickiej" Mata Kwiatkowskiego - dyrektora artystycznego Festiwalu. Kompozycja ta została napisana na specjalne zamówienie Burmistrza Brodnicy, z okazji 100. rocznicy powrotu Brodnicy do Macierzy. To widowiskowy utwór o klasycznej budowie symfonii koncertującej na wiolonczelę, skrzypce, elektronikę, głos żeński i męski oraz 19-osobowy Big Band. Kompozycja łączy w sobie estetykę klasyczną, jazzową i współczesną. Kompozytor połączył siły z młodym polskim motion designerem - Bartkiem Wójcickim, poruszającym się w obszarach nowych mediów, tworząc warstwę wizualną dopełniająca muzykę.
{info.pras.}