Pięć premier
Trzy niezwykłe krążki, dwie niezwykłe inicjatywy, a przede wszystkim muzyka współczesna przyjazna uszom i duszom słuchaczy.
We wtorek 24 września o godzinie 22.30 w Muzeum Historii Żydów Polskich w ramach imprez towarzyszących 56. Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” odbędzie się koncert niezwykły i obfitujący w niespodzianki. Zostaną zaprezentowane wybrane kompozycje z trzech długo wyczekiwanych i absolutnie wyjątkowych nowych propozycji fonograficznych Domu Wydawniczego For Tune: „Lorent & Nerkowski – Eidos”, „Wojciech Błażejczyk – Loopowizacje” i „Mateusz Ryczek – Planetony”. Choć każdy z krążków jest bardzo zróżnicowany pod względem nastroju, to wszystkie dostarczają niezapomnianych przeżyć. Znajdzie tu coś dla siebie słuchacz poszukujący brzmień dynamicznych i energetycznych, nie zawiedzie się miłośnik aury na pograniczu intelektualizmu i metafizyki.
Dom wariatów i wizualizacje
Na koncercie obok wirtuoza perkusji Leszka Lorenta i znanego już w środowisku barytona Macieja Nerkowskiego, a także zaproszonych gościnnie artystów, pojawią się tak znakomite i uznane już zespoły jak np.: „Sonofrenia”, „Warsaw Contemporary Ensemble” czy „Wrocław Modern Quartet”. Nie zabraknie także wrażeń audiowizualnych takich jak realizacja video Piotra Bartosa w utworze „Dom wariatów” Mateusza Ryczka i gościnne prezentacje multimedialne. Na koniec przewidziana została oficjalna inauguracja współpracy niezależnej grupy filmowej MUDO Music Documentaries oraz zespołu #ENSEMBLE. W ramach niej zostanie zaprezentowany m.in. trailer czekającego na premierę filmu „Kilka pytań o słyszenie świata” autorstwa MUDO Music Documentaries. To pierwszy w Polsce pełnometrażowy dokument o kompozytorach muzyki współczesnej i filmowej. Projekt odbywa się pod honorowym patronatem Narodowego Centrum Kultury. Jednym z pojawiających się w filmie bohaterów jest wspominany wcześniej Leszek Lorent. Z kolei w skład #ENSEMBLE wchodzą tak utalentowani młodzi artyści, jak np. zwycięzca tegorocznej edycji konkursu „Transatlantyk Instant Composition Contest” – Aleksander Dębicz, twórczyni słynnego projektu „Lokal Na Poważnie” - Ania Karpowicz, twórca ww. zjawiskowych „Loopowizacji” Wojciech Błażejczyk czy właśnie Leszek Lorent, jak również wybrani autorzy kompozycji z płyty „Eidos” – Dariusz Przybylski i Ignacy Zalewski.
Więcej na ten temat w najbliższym numerze Presto – „Klasyka jest młoda”.
MB