Philippe Rousselot z Nagrodą Camerimage za Całokształt Twórczości

13.05.2021
fot. mat. pras.

Tegorocznym laureatem Nagrody Camerimage za Całokształt Twórczości zostanie Philippe Rousselot ASC, FSC. Wybitny francuski autor zdjęć filmowych osobiście odbierze w Toruniu Złotą Żabę i spotka się kilkukrotnie z uczestnikami Festiwalu.

Philippe Rousselot to wszechstronny autor zdjęć, który w trakcie swej wieloletniej kariery współtworzył różne oblicza kina. Kręcił europejskie filmy artystyczne i wysokobudżetowe hollywoodzkie spektakle. Pracował nad romantycznymi gotyckimi horrorami, efektownymi historiami fantasy, przejmującymi dramatami sądowymi oraz lekkimi komediami. Przenosił widzów do minionych epok i inspirował, by zastanawiać się nad alternatywnymi losami znanego nam świata. Współpracował z takimi reżyserami jak Robert Redford, Tim Burton, Guy Ritchie, Stephen Frears, Patrice Chéreau, Neil Jordan, Shane Black, Miloš Forman, David Yates, Denzel Washington i Jean-Jacques Annaud. Był nominowany do najważniejszych nagród świata kina i zdobył Oscara®, BAFTA oraz trzy Cezary.

W jego twórczości wyraźnie widać, że Philippe Rousselot czuje się najlepiej wtedy, gdy musi mierzyć się przy każdym nowym projekcie z jakimś wymagającym kreatywności wyzwaniem, a powtarzalność stylu i środków stylistycznych nie leży w jego naturze. Wyjaśniał zresztą w wywiadach, że choć nie odmówi nigdy reżyserowi, z którym dobrze mu się wcześniej pracowało, osobiście preferuje zmiany – dzięki nim jest bowiem w stanie zachowywać ostrość umysłu i świeżość perspektywy. Dowód? Między 1987 a 1990 rokiem nakręcił naturalistycznego Niedźwiadka (reż. Jean-Jacques Annaud), dramat erotyczny Zbyt piękna dla ciebie (reż. Bertrand Blier), dramat kostiumowy Niebezpieczne związki (reż. Stephen Frears), komedię Nie jesteśmy aniołami (reż. Neil Jordan), dramat wojenny Nadzieja i chwała (reż. John Boorman) oraz kontrowersyjne kino biograficzne Henry i June (reż. Philip Kaufman).

Za pracę przy dwóch ostatnich był nominowany do Oscara®. Nagrodę zdobył jednak wraz z trzecią nominacją, którą w 1993 roku otrzymał za piękną i sentymentalną Rzekę życia Roberta Redforda. Kolejne lata to dla Philippe'a Rousselota pasmo nowych wyzwań operatorskich: Wywiad z wampirem Neila Jordana, Królowa Margot Patrice’a Chéreau, Skandalista Larry Flynt Miloša Formana.

Następnie francuski autor zdjęć spotkał na swej artystycznej drodze Tima Burtona i zasmakował wraz z nim pracy nad wysokobudżetowym hollywoodzkim widowiskiem: Planetą małp (2000 r.) Film zebrał wprawdzie dość mieszane opinie u widzów i krytyków, jednak Philippe Rousselot świetnie odnalazł się w pracy z innowacyjną charakteryzacją, dużą ilością efektów wizualnych i budżetem wymagającym zupełnie innego planowania. Gdy w 2005 roku podjął się ponownie z Burtonem wysokobudżetowego projektu, Charlie’ego i fabryki czekolady (wcześniej reżyser i autor zdjęć pracowali jeszcze przy kameralnej i osobistej Dużej rybie), Philippe Rousselot pozwolił sobie na jeszcze więcej eksperymentów ze światłem, cieniem, kolorem i kadrem.

Kilka lat później podjął współpracę z Guy’em Ritchie’em przy Sherlocku Holmesie, nasączając efektowną wizję wiktoriańskiego Londynu wspaniałymi kompozycjami barwnymi oraz zabawą z filmowym mrokiem, którą kontynuował w trakcie realizacji Sherlocka Holmesa: Gry cieni. Następnie Philippe Rousselot poszedł za ciosem i przyjął propozycję współpracy z Davidem Yatesem przy dwóch pierwszych częściach kinowej serii Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, nadając uniwersum Harry’ego Pottera nowego oblicza. W międzyczasie nakręcił z Shane’em Blackiem Nice Guys: Równych gości, który to film był dla niego swoistym przełomem – po ponad czterech dekadach w branży Philippe Rousselot po raz pierwszy nakręcił pełnometrażowy film kamerą cyfrową.

- Czujemy się zaszczyceni, że będziemy mogli gościć go w Toruniu w roku 2020, w pięćdziesiątą rocznicę premiery jego pierwszego filmu kinowego. Jesteśmy jednocześnie przekonani, że Nagroda Camerimage za Całokształt Twórczości nie stanie się dla naszego laureata podsumowaniem twórczości, wierzymy bowiem, iż Philippe Rousselot zdoła nas jeszcze wielokrotnie zaskoczyć kolejnymi filmami - zaznaczają organizatorzy Festiwalu.

28. edycja Festiwalu EnergaCAMERIMAGE odbędzie się 14-21 listopada 2020 w Toruniu.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz