P.G.R. - muzyczne spotkanie kultur
Projekt Grzegorza Rogali (P.G.R.) z Psałterzem Polskim na sopran i ensemble jazzowy zagra w najbliższych dniach 2 koncerty. Muzyka renesansowa synkretycznie połączona z jazzem zabrzmi w kościołach:
15.08 o 19.30 w Łodzi - Parafia M. M. Kolbego,
18.08 o 19.00 w Łasku – Kolegiata
Skład: Barbara Rogala – sopran, Roman Ott (GER) – saksofon altowy, Grzegorz Rogala - puzon, Jan Wierzbicki - kontrabas, Frank Parker (USA) – perkusja
P.G.R. – w skrócie Projekt Grzegorza Rogali. To autorski projekt lidera wyrażający myśl o muzycznym spotkaniu kultur. W tej pojemnej koncepcji mieszczą się jazz, muzyka etniczna oraz poważna, poezja Brunona Szulca, motywy biblijne, czy hip-hopowy free-style. Można się o tym przekonać słuchając 2 wydanych już płyt (Enthuzjazzm i Poezjazz), które znaczą historię od powstania P.G.R. w 2008 roku .
Zespół wystąpił i występuje na ważnych scenach muzycznej Europy (Flugery Lwowa, Jazz Od Nova Festival, Stockholm Jazz Festival), łącznie dając ponad 150 koncertów.
P.G.R - Psałterz Polski na sopran i ensemble jazzowy
To współczesne odczytanie pierwowzoru jakim jest wspólne dzieło Mikołaja Gomółki (muzyka) i Jana Kochanowskiego. wierne tradycji, ale wzbogacajace je o dokomponowane polifoniczneinterludia. Wypływają z nich jazzowe improwizacje, nawiązujące do stworzonych przez Gomółkę harmonii i rytmów. Muzyka przepływa w sposób prawie niezauważalny między XVI stuleciem, a współczesnością.
Dzięki wykorzystaniu jazzu – języka znanego słuchaczom z każdego zakątka globu, muzyka ta staje się zrozumiała, a jej egzotyka jeszcze bardziej atrakcyjna. Polski renesesans przefiltrowany przez osobowości zagranicznych muzyków jazzowych nabiera nowych, niezanych wcześniej barw.
Ta wielobarwoność jest też zamysłem Grzegorza Rogali - twórcy projektu, który chciał odtworzyć we współczesnych realiach, globalizacji i wielokulturowości, mozaikę kulturową XVI -wiecznej Rzeczypospolitej.
więcej informacji o projekcie:
facebook.com/ProjektGrzegorzaRogali
{info. pras}