Penderecki Live
Dziwną siłę ma nazwisko Krzysztofa Pendereckiego. Nawet ci, którzy niezbyt sumiennie śledzą wydarzenia muzyczne i z trudem wymienią nazwiska współczesnych czy dawnych kompozytorów, mistrza z Lusławic rozpoznają bez trudu. I jego żonę, Elżbietę Penderecką także.
Altowiolista Robert Kubara ukradł show K. Pendereckiemu. Mistrz nie miał nic przeciwko.Nic więc dziwnego, że 8 lutego, podczas XIII edycji Forum Humanum Mazurkas w Ożarowie Mazowieckim sala była pełna. Prawie tysiąc osób przyszło posłuchać utworów Krzysztofa Pendereckiego pod jego batutą. Grała orkiestra Sinfonia Iuventus i soliści. To wyjątkowe wydarzenie po raz kolejny dostarczyło gościom moc artystycznych wrażeń, będąc jednocześnie okazją do spotkania ludzi biznesu i sztuki. Koncert wiolonczelowy, Trzy utwory w dawnym stylu, Capriccio per Siegfried Palm… Kto się boi Pendereckiego, bo uważa jego muzykę za zbyt trudną – miał szansę przekonać się, że nie wszystko, co pisze mistrz, wymaga gruntownego muzykologicznego przygotowania. Jego utwory potrafią budzić emocje. Choć nie zawsze adekwatne do poziomu trudności. Znajomi muzycy, obecni na koncercie, twierdzili, że aż palce im cierpły, gdy patrzyli na zmagania solistów z partyturą. Tym bardziej podziwialiśmy wiolonczelistę Bartosza Koziaka i altowiolistę Roberta Kabarę. Także orkiestra złożona z młodych muzyków przed 30-tką dała z siebie wszystko. Mają już doświadczenie we współpracy z Krzysztofem Pendereckim, ponieważ razem dla firmy DUX nagrali już kilka płyt z jego utworami. Choć wieczór należał do polskiego kompozytora, wspomnimy także o „Koj Niderei” Konzertstueck d-moll na tematy hebrajskie Maxa Brucha, którym zadyrygował K. Penderecki. Na wiolonczeli grał Rafał Kwiatkowski i niech żałuje ten, kto nie słyszał jeszcze tego muzyka!
XIII Forum Humanum Mazurkas jak zwykle dostarczyło uczestnikom wielu wzruszeń oraz… niespodzianek. Podczas niedzielnego spotkania goście mieli okazję wysłuchać rozmowy z Maestro Pendereckim i panią Elżbietą Penderecką, którą przeprowadził prezes MCC Mazurkas – Andrzej Bartkowski.
Koncert Krzysztofa Pendereckiego nie był jedyną atrakcją wieczoru. W pierwszej części spotkania we foyer przy lampce wina (niektórzy przy szklance soku) mogliśmy obejrzeć wernisaż malarski pod hasłem Piano, forte, moderato, czyli muzyka w obrazach oraz Zimowe opowieści. Uczestnicy XIII Forum Humanum Mazurkas mogli również zobaczyć po raz ostatni finisaż Joanny Kossuth, która gościła w hotelu podczas wystawy w galerii czynnej całą dobę. Natomiast w przerwie koncertu miała miejsce natomiast aukcja obrazów akwarelowych Andrzeja Gosika, inspirowanych twórczością K. Pendereckiego.
Zwieńczeniem niezwykłego wieczoru był specjalny tort oraz koktajl, podczas którego był czas na rozmowy i wymianę wrażeń. Trzeba przyznać, że świadomi tego, jakiej klasy artystę goszczą, organizatorzy także w tej części wydarzenia stanęli na wysokości zadania.
Forum Humanum Mazurkas
Forum Humanum Mazurkas jest inicjatywą obywatelską w dziedzinie kultury, zainaugurowaną w 2012 r. Od tego czasu w centrum konferencyjnym hotelu Mazurkas kilka razy w roku odbywają się spotkania, których celem jest przypomnienie o dziedzictwie kulturowym Polski. Na scenie FHM posłuchać można muzycznych wirtuozów, koncertów orkiestr symfonicznych czy zespołów kameralnych. Wydarzeniom muzycznym zawsze towarzyszą wystawy i wernisaże uznanych malarzy i rzeźbiarzy. Ich prace można podziwiać w niespotykanej galerii czynnej całą dobę, nie tylko podczas koncertów.
Projekt realizowany jest w całości „pro publico bono” i został doceniony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezesi Grupy Mazurkas, Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz zostali uroczyście odznaczeni przez Małgorzatę Omilanowską Honorową Odznaką „Zasłużeni dla Kultury Polskiej” za wkład w szerzenie kultury w Polsce.
(KAW)