Pełne emocjonującej muzyki koncerty zespołów Filharmonii Łódzkiej w Łodzi i Piotrkowie Trybunalskim (20 i 21 września)

-
20.09.2024
Chórmistrz FŁ Artur Koza - Fot. Dariusz Kulesza - z archiwum Filharmonii Łódzkiej

W piątek (20 września) w siedzibie Filharmonii Łódzkiej odbędzie się koncert z utworami Antonia Vivaldiego, Feliksa Mendelssohna oraz Amilcare Ponchiellego, który poprowadzi pierwszy dyrygent gościnny Filharmonii Łódzkiej Michał Nesterowicz. W sobotę (21 września) w Piotrkowie Trybunalskim będzie można usłyszeć Chór Filharmonii Łódzkiej w „ludowej” odsłonie pod kierownictwem chórmistrza FŁ Artura Kozy.

 

KONCERT SYMFONICZNY

20 września 2024, 19.00

 

Barok to czas rozkwitu muzyki instrumentalnej. Antonio Vivaldi potrafił odpowiedzieć na powstały w ten sposób popyt – skomponował około 500 koncertów na instrumenty solowe i orkiestrę, wśród których ważne miejsce zajmują te na instrumenty dęte. Podczas drugiego koncertu symfonicznego w sezonie 2024/2025 wybrzmią dwa spośród nich. Najpierw solistką będzie Dorota Cegielska, wieloletnia fagocistka Orkiestry Symfonicznej FŁ, a następnie dołączy do niej Aleksandra Rojek, oboistka Filharmonii Narodowej. Program pierwszej części koncertu dopełni refleksyjna Elegia żyjącego w XIX wieku włoskiego kompozytora operowego, Amilcare Ponchiellego.

 

Po przerwie zabrzmi zaś muzyka włoska widziana z dystansu, przez kompozytora z północnej strony Alp. IV Symfonia Włoska Felixa Mendelssohna to owoc jego wyprawy na Półwysep Apeniński i spotkania z tamtejszą tradycją muzyczną oraz – wedle słów samego kompozytora – najbardziej radosny utwór, jaki kiedykolwiek stworzył. Całość od pulpitu dyrygenckiego poprowadzi pierwszy dyrygent gościnny Filharmonii Łódzkiej Michał Nesterowicz.

 

 

 

Wykonawcy:

 

Michał Nesterowicz – dyrygent

Dorota Cegielska – fagot

Aleksandra Rojek – obój

Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

Program:

 

Amilcare Ponchielli – Elegia (opr. na orkiestrę) [12']

Antonio Vivaldi – Koncert fagotowy e-moll RV 484 [12']

Antonio Vivaldi – Koncert na obój i fagot G-dur RV 545 [10']

 

PRZERWA

 

Felix Mendelssohn – IV Symfonia A-dur op. 90 „Włoska” [30']

 

Ceny biletów: od 26 do 55 PLN

 

 

KONCERT Z OKAZJI JUBILEUSZU 60-LECIA TOWARZYSTWA PRZYJACIÓŁ PIOTRKOWA TRYBUNALSKIEGO

21 września 2024, 18.00

Piotrków Trybunalski, sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury, al. 3 Maja 12

 

Nurt rozpisywania tradycyjnych melodii ludowych na zespoły chóralne miał w Polsce szczęście do przedstawicieli najwyższej próby. Dość wspomnieć, że w minionym stuleciu sięgali do folkloru wokalnego m.in. Karol Szymanowski i Henryk Mikołaj Górecki. Pierwszy wywodził z archaizujących melodii skomplikowane struktury harmoniczno-fakturalne, drugi dążył do maksymalnej prostoty, by uwypuklić ekspresyjną warstwę pieśni. Obaj posiłkowali się przy tym zapisami nutowymi kurpiowskich melodii, kreślonymi ręką ks. Władysława Skierkowskiego, uznawanego za najwybitniejszego badacza Puszczy Zielonej tamtego okresu. W Piotrkowie Trybunalskim zabrzmią natomiast kompozycje oparte na melodiach z naszego, łódzkiego województwa. Opracowań dedykowanych muzykom Chóru Filharmonii Łódzkiej pod wodzą Artura Kozy podjęła się przed rokiem Zuzanna Falkowska, w której twórczości szczególne miejsce zajmuje muzyka chóralna oraz kompozycje kierowane do dzieci. Ponadto na prośbę zespołu odpowiedzieli Jacek Sykulski, wielokrotnie honorowany za monumentalne kompozycje wokalne, oraz Marcin Wawruk, ceniony zarówno za prowadzenie kameralnych zespołów wokalnych, jak i opracowywanie utworów na ten skład.

 

Artystom towarzyszyć będzie uformowany przed dwoma laty kwartet Etnosomnia, który prowadzą wychowane w świecie muzyki klasycznej instrumentalistki, czerpiące inspirację również z muzyki folkowej, improwizowanej i jazzowej, a także znakomici soliści.

 

Katarzyna Pakowska to śpiewaczka, pedagożka i autorka tekstów. Jest entuzjastką śpiewu tradycyjnego. Występuje w zespołach Kosy, Charles Pakovsky, współpracowała m.in. z Wojciechem Pilichowskim. Michał Rudaś jest wokalistą o oryginalnym stylu śpiewania, wplatający do swoich utworów i wykonań elementy muzyki indyjskiej. Ma w dorobku 5 płyt, w tym 3 solowe.

 

Wykonawcy:

 

Chór Filharmonii Łódzkiej

Artur Koza - dyrygent

Kwartet smyczkowy Etnosomnia w składzie:

   Weronika Mońka-Chwała – skrzypce I

   Paulina Krakowian-Biernacka – skrzypce II

   Magdalena Szczebiot-Murawska – altówka

   Marzena Masłowska – wiolonczela

Bartosz Stępień – bęben obręczowy

Katarzyna Pakowska – śpiew

Michał Rudaś – śpiew

 

Program:

 

Zuzanna Falkowska – "Z tamtej strony wody"; "Kumpała się Kasia"; "Nad brzegiem morza"; "Namówiłełym rzeke, namówiełym wode"; "Ta corno chmurecka"

Jacek Sykulski – "Kary kunik, kary"; "Przede dworym rośnie jarzumb"; "Tam na polu krzyż"; "A uśnijze mi, uśnij"

Marcin Wawruk – "Suita włościańska":

 

Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki dostępne w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim (więcej informacji tel. 44 732 52 37).

 

Jubileusz 60-lecia Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego został objęty patronatem honorowym przez marszałek Województwa Łódzkiego Joannę Skrzydlewską.

Koncerty Chóru w regionie finansowane są z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.