"Pędy" - plenerowe widowisko z udziałem roślin (spektakl)

08.08.2020
fot. mat. pras.

"Pędy" to najnowszy spektakl Teatru Sztuka Ciała w reżyserii Marka Kowalskiego z Teatru Akt. Imponujące barwne kostiumy, ruch organiczny, pantomima, elementy klaunady i kuglarstwa oraz rośliny grające muzykę na żywo za pomocą specjalnych przetworników, przy wtórze instrumentów i elektroniki.

Wzrastające rośliny tańczą. Ich liście bez przerwy wachlują też w pulsie dnia i nocy. Lecz nasza tymczasowość życia i gwałtowność oka odziera nas z widoku, że poruszają się też i rośliny.
Badam rośliny by dostrzec w nich misterium. I prawie zawsze to dostaję.

- Urszula Zajączkowską (botaniczka, poetka, autorka książki "Patyki, badyle", która posłużyła za jedną z inspiracji).

Pęd ludzkich spraw i pęd zieleni, delikatność i determinacja roślin, ich pełne zaangażowanie tu i teraz, cud życia w kiełku, płatku, nasionku. Zatrzymaj się, usłysz muzykę korzeni i liści, zobacz opowieść o cyklu życia, o trwaniu, o nas wszystkich.

Oprawa wizualna, dźwiękowa i ruch czynią z "Pędów" spektakl, w którym każdy, niezależnie od wieku i zainteresowań, znajdzie coś dla siebie.

Sinfonia Varsovia, ul. Grochowska 272, Warszawa
09.08.2020, godz. 18:00

Spektakl trwa ok. 60 minut 

Reżyseria: Marek Kowalski 
Występują: Jędrzej Fulara, Anna Ługowska, Katarzyna Markowska, Joanna Płóciennik, Katarzyna Wróbel
Muzyka na żywo: Bartosz Ługowski, Krzysztof Włodarczyk
Kostiumy: Anna Rudzińska

FRAGMENTY WNIOSKU

Czerpiąc inspiracje wprost z botaniki (form wizualnych, ruchu i współzależności a nawet odgłosów roślin) oraz opisującej je literatury  

pragniemy zaproponować swoisty biomorfizm teatralny i za pomocą wielkich efektownych kostiumów, ruchu, dźwięku oraz światła stworzyć niepowtarzalną, tajemniczą atmosferę a posługując się metaforą roślin skierować do odbiorców subtelny przekaz na temat ludzi. Poprzez interdyscyplinarny charakter, operowanie kilkoma warstwami przekazu będzie ono czytelne dla mieszanej grupy odbiorców: w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i różnym poziomie kompetencji.

MUZYKA Inspiracją a zarazem jedną z osi akcji jest eksperyment polegający na interakcji z florą. W tym celu zostaną poddane obróbce dźwiękowej impulsy wytwarzane przez rośliny. Jak wszystkie żywe istoty, rośliny posiadają swój potencjał elektromagnetyczny. Dzięki specjalistycznym przetwornikom usłyszymy je podczas wydarzenia przy wtórze eksperymentalno-ambientowego duetu. Przetworniki do "podsłuchiwania" roślin stanowią na rynku audio nowość i choć dźwiękowy potencjał wytwarzanego przez florę pola Cleve Backster odkrył już pół wieku temu, do dziś korzysta z nich wąskie grono. To ciekawostka brzmieniowa, która rzuca nowe światło na nasze postrzeganie z pozoru pasywnych zielonych organizmów. Muzycy akompaniujący roślinom poruszać się będą w stylistyce elektroniki i ambientu za pomocą instrumentów (gitara elektryczna, instrumenty klawiszowe), sampli i efektów dźwiękowych. Wykorzystanie impulsów wytwarzanych stale przez żywe rośliny i uzupełnienie ich harmoniami i barwami subtelnej elektroniki pozwala na manipulacje subiektywnym poczuciem trwania, co nawiązuje do przewodniego tematu cyklu życia.

Teatralna, muzyczna i plastyczna eksploatacja życia roślin jest pretekstem do uwrażliwienia odbiorców na ich dziedzictwo oraz kształtowania świadomości ekologicznej ale także na poziomie metafory do refleksji nad cyklem życia: kiełkowaniem, dojrzałością i więdnięciem, co stanie się osnową niektórych działań performerów. Uczynienie z natury mało dynamicznych roślin głównymi bohaterami działania teatralnego ma na celu między innymi zachęcenie do dostrzegania i doceniania tego co ważne, choć niewidoczne, subtelne i powolne, a także pośrednio do zwolnienia tempa i poświęcenia uwagi chwili obecnej.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.