Otwarte drzwi do wielkiej kariery
JOANNA DERENDA-ŁUKASIK: Arsenii Mun wygrał 11. Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”, który zakończył się 30 października w Bydgoszczy. Może to oznaczać tylko jedno – otwarcie się drzwi do wielkiej kariery.
Ma dopiero 18 lat, a gra jak prawdziwy wirtuoz. Zachwycał od pierwszych przesłuchań konkursowych. Podobnie było podczas finałów. Publiczności tak spodobała się jego interpretacja koncertu Czajkowskiego, że wywoływała go na estradę kilka razy. Arsenii Mun poza główną nagrodą, otrzymał również nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Konkursów dla Młodych Muzyków (EMCY) w Monachium – umieszczenie na oficjalnej stronie biogramu, fotografii i repertuaru jako oferty koncertowej i nagrody specjalne w formie koncertów oraz recitali.
Drugie miejsce zajął Polak – Tomasz Czesław Marut (21 lat) – student Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Pawła Zawadzkiego. Laureatem trzeciej nagrody został również reprezentant Polski – Adam Mikołaj Goździewski (21 lat) – student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Joanny Ławrynowicz-Just. Czwarte miejsce zajął Illia Ovcharenko (Ukraina, 16 lat), piąte – Chinka Chong Wang (18 lat), a szóste Cheng Shengye z Chin (16 lat). Jury przyznało także Nagrodę Chopinowską, którą otrzymał Adam Kałduński, student Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie prof. Katarzyny Popowej-Zydroń. Natomiast nagrodę za najlepsze wykonanie utworu Karola Szymanowskiego otrzymał Illia Ovcharenko z Ukrainy.
Jury szuka wśród młodych artystów nie tylko osób doskonałych technicznie, ale również osobowości, w których tkwi wielki artystyczny potencjał – powiedziała Ewa Stąporek-Pospiech, dyrektor konkursu. Wygranie lub otrzymanie jednej z nagród na Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów ułatwia laureatom karierę artystyczną, toruje drogę do wielu sal koncertowych. Zdobywcom regulaminowych nagród przysługuje tytuł laureata Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam”. Tradycją konkursu jest przyznawanie nagród pozaregulaminowych w postaci koncertów, recitali, stypendiów i występów.
W przeszłości objawiały się tu niesamowite talenty – pianiści, którzy przez wiele lat nagrywali dla znaczących wytwórni płytowych, zdobywali najwyższe lokaty w Konkursie Chopinowskim w Warszawie – wystarczy chociażby wspomnieć Rafała Blechacza czy Julianę Avdeeva. W 2014 roku 10. Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam" wygrał 19-letni Szymon Nehring, który następnie został finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, a w roku 2017 zwyciężył – jako pierwszy Polak w historii – niezwykle trudny i prestiżowy XV Międzynarodowy Mistrzowski Konkurs im. Artura Rubinsteina w Tel-Avivie.
Przesłuchania to nie tylko ogromne emocje dla uczestników. Melomani również przeżywali zmagania artystyczne pianistów. Program konkursu jest bardzo różnorodny, a przez to piękny, dla każdego. Możliwość przedstawienia swojej interpretacji utworów różnych kompozytorów była dla młodych muzyków źródłem wielkiej radości, podobnie jak dla publiczności, która im bardzo sprzyjała. Na 11. Międzynarodowy Konkurs słuchacze przybyli z całej Europy, a także z innych stron świata. Konkurs dla Młodych Pianistów, jego wspaniała atmosfera i emocje pozostaną w mojej pamięci na długo, Muzyczne obrazy zaprezentowane przez uczestników konkursu zdumiewały swą wyrazistością, kolorem i różnorodnością – to tylko niektóre z wypowiedzi najwierniejszych słuchaczy. Konkurs na stałe wpisał się do bydgoskiej tradycji imprez kulturalnych jako wydarzenie ważne i wartościowe, nie tylko ze względów artystycznych, lecz także z uwagi na pozytywne oddziaływanie społeczne.