Ostatnia sonata - Maria Sławek i Radosław Kurek wystąpią w MIK

28.10.2019
fot. Natalia Mierzewska

Listopadowy koncert w ramach cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej w Mazowieckim Instytucie Kultury będzie spotkaniem muzyków związanych z różnymi ośrodkami muzycznymi w Polsce. Skrzypaczka Maria Sławek i pianista Radosław Kurek, choć na co dzień nie pracują razem, 4 listopada o godz. 19:00 wykonają w Mazowieckim Instytucie Kultury III Sonatę skrzypcową d-moll Johannesa Brahmsa.

Czy na scenie liczy się wierność partnerowi? Nie tak mocno, jak w życiu. Czasem artyści spotykają się, by pracować wspólnie tylko nad konkretnym projektem. Angażują swoją solową wrażliwość i wyostrzają zmysły, by zagrać razem raz – jak najlepiej. Taki doraźny model współpracy owocuje często błyskotliwymi nieoczywistymi interpretacjami. Podczas najbliższego koncertu w ramach cyklu Arcydzieła muzyki kameralnej na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury spotkają się artyści z różnych ośrodków muzycznych – Maria Sławek z Krakowa i Radosław Kurek z Bydgoszczy. 4 listopada przy Elektoralnej 12 wykonają III Sonatę skrzypcową d-moll op. 108 Johannesa Brahmsa.

– III Sonata skrzypcowa d-moll Brahmsa (ostatnia sonata skrzypcowa) odznacza się wyjątkowym dramatyzmem – mówi Lech Dzierżanowski, autor koncepcji artystycznej cyklu, pianista i menadżer kultury. Zwłaszcza skrajne części tego czteroczęściowego dzieła obfitują w spięcia i dramatyczne kulminacje. Części środkowe pozwalają odetchnąć. W drugiej kantylenowej części zdecydowanie dominują skrzypce, a w delikatnym scherzu rola prowadzącego przechodzi do fortepianu. Jednak sonata w całości jest w pełni satysfakcjonująca dla obu wykonawców. Jest bardzo efektowna i wymaga dużej sprawności technicznej.

Sprawności technicznej nie brakuje na pewno wykonawcom. Maria Sławek jest solistką i kameralistką. Wykonuje utwory z różnych epok, od baroku po współczesność. Występowała w wielu miastach Polski, a także w Niemczech, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Brazylii, Belgii, we Włoszech, Francji, na Ukrainie i w USA. W sezonie artystycznym 2017/18 była artystką rezydentką Filharmonii Krakowskiej. Skrzypaczka w 2007 roku otrzymała Nagrodę maestro Jerzego Katlewicza przyznawaną wyróżniającym się studentom krakowskiej Akademii Muzycznej. W latach 2010, 2013 i 2018 była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (m.in. w ramach programu Młoda Polska). Zdobyła Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Krakowa w 2011 roku, znalazła się także wśród laureatów Nagrody Solti Foundation. Maria Sławek jest absolwentką Akademii Muzycznej w Krakowie, gdzie od 2011 roku pracuje w Katedrze Skrzypiec i Altówki, obecnie na stanowisku adiunkta. Kształciła się pod kierunkiem wybitnych muzyków – Wiesława Kwaśnego i Dory Schwarzberg (Wiedeń). Swoje umiejętności doskonaliła także pod kierunkiem Kai Danczowskiej, Maxima Vengerova i Wandy Wiłkomirskiej.

Siła artystycznego kunsztu Radosława Kurka tkwi m.in. w jego niezwykłej elastyczności podczas współpracy z innymi muzykami. Dlatego właśnie jest szczególnie ceniony jako partner w muzyce kameralnej. Owocem wielu muzycznych spotkań pianisty są nagrania dla takich wytwórni płytowych, jak niemiecka GENUINE Classics, Bayerischer Rundfunk, ANAGRAM, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, DUX, Soliton czy BeArTon. Od zdobycia Wyróżnienia The Bridget Doolan Prize za najlepsze wykonanie utworu W. A. Mozarta na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Dublinie w 2012 roku oraz zwycięstwa na XV Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w austriackim Pörtschach w 2008 roku (wraz z wiolonczelistą Georgyim Lomakovem) Radosław Kurek intensywnie pracuje nad poszerzaniem swojego repertuaru. Stale doskonali wysokie umiejętności na polu interpretacji muzyki kameralnej i dzieli się swoją wrażliwością z publicznością, wykonując muzykę od klasycyzmu do współczesności na starannie przemyślanych recitalach solistycznych. Jako solista lub pianista, kameralista uczestniczył oraz zdobywał nagrody i wyróżnienia w konkursach w Indianapolis, Genewie, Monachium, Terni, Shumen, Narwie, Florencji, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu i Katowicach. Pianista ukończył z Wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Katarzyny Popowej-Zydroń, pozostając jej asystentem w latach 2008–2009. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie pracuje na stanowisku adiunkta.

Więcej na www.mik.waw.pl.

Arcydzieła muzyki kameralnej,
Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa, ul. Elektoralna 12
Maria Sławek i Radosław Kurek,
4 listopada 2019, godz. 19:00

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.