Ostatni tydzień stycznia w Filharmonii Krakowskiej pełen niespodzianek

27.01.2021
fot. A. Golec

Na zakończenie pierwszego miesiąca 2021 roku, Filharmonia Krakowska przygotowała szereg atrakcji różnego asortymentu. Od koncertu symfonicznego z serii „nie tylko dla młodzieży” Musica-ars amanda – w czwartek 28 stycznia br. o godz. 18.00, przez 3 odcinek bijącego rekordy popularności słuchowiska o działalności Filharmonii Generalnego Gubernatorstwa „Krakauer Begruessung” – w piątek 29 stycznia br. o godz. 15.00, po sobotni koncert jazzowy z udziałem wszystkich trzech zespołów Filharmonii – orkiestry, chóru mieszanego oraz chóru chłopięcego. Wszystko do obejrzenia i wysłuchania za pośrednictwem filharmonicznego kanały youtube.

Koncerty z cyklu Musica-ars amanda w poprzednich sezonach prezentowały głównie repertuar symfoniczny, jednak sytuacja epidemiczna skłoniła nas do przewertowania teki z partyturami na nieco mniejsze zespoły. Zmiana obsadowa pozwala jednocześnie na zaprezentowanie się przed publicznością solistów, duetów, zespołów kameralnych i orkiestrze w węższym, kameralnym składzie. Najbliższy koncert w ramach nowej formuły o wdzięcznym tytule „Mozaiki muzyczne”, prezentuje twórczość polskich kompozytorów działających po II wojnie światowej, inspirowaną muzyką dawną lub ludową. W wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Tomasza Chmiela usłyszymy neoklasyczne Divertimento Grażyny Bacewicz i Colas Breugnon Tadeusza Bairda z partią fletu solo wykonywaną przez Magdalenę Di Blasi, popularne Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Górecki ego, a także Orawę Wojciecha Kilara – jeden z najczęściej wykonywanych utworów w jego twórczości, napisany na 15 instrumentów smyczkowych, czy jak mawiał Kilar – „podwojoną kapelę góralską”.

Dzień później Filharmonia zaprasza do wysłuchania trzeciej części słuchowiska „Krakauer Begruessung”, powstałego z inspiracji Jerzego Łysińskiego, autora scenariusza i reżysera, przy udziale artystów Chóru Filharmonii Krakowskiej wcielających się w postaci od Hansa Franka, Josepha Goebelsa, dyrygentów Hansa Rohra, Rudolfa Hindemith czy Hansa Swarowsky’ego, po muzyków Orkiestry Generalnego Gubernatorstwa. Całość narracji prowadzi Jerzy Trela. Emisja części „Kłopoty z dyrygentami" nieodpłatnie na kanale youtube, 29 stycznia o godz. 15.00.

A na zakończenie tygodnia – wydarzenie zanurzone jeszcze w atmosferze bożonarodzeniowej, ale w lżejszym, jazzowym wydaniu. Usłyszymy II Suitę jazzową Dmitrija Szostakowicza oraz Małą mszę jazzowąi kilka chóralnych kolęd brytyjskiego kompozytora, niegdysiejszego członka zespołu The King’s Singers – Boba Chilcotta. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadzi Alexander Humala, zaś Chór Chłopięcy Filharmonii wsparty przez chór mieszany instytucji – Piotr Piwko.

Wszystkie wydarzenia dostępne będą na filharmonicznym kanale youtube. Bilety online umożliwiające uczestnictwo w koncertach sprzedawane są wyłącznie drogą internetową i przesyłane w godzinie poprzedzającej koncert.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.