Organum Mundi w zabytkowym Klasztorze Pokamedulskim

-
10.11.2021

Stowarzyszenie JAX oraz Fundacja Wigry Pro zapraszają na III Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej „Kamedulskie Wigry” w odsłonie jesiennej. Oprócz koncertów, które rozbrzmiewać będą w XVII-wiecznym Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach, organizatorzy zapraszają także na konferencję Organum Mundi: Od chorału po współczesność, która odbędzie się w dniach 1114 listopada 2021 roku.

Orgnaum Mundi to cykl dziesięciu wykładów zgłębiających tematykę chorału gregoriańskiego, budownictwa organów, wykonawstwa oraz wybitych postaci świata organowego – Mariana Sawy czy kompozytorów warszawskich II połowy XX wieku. Wszystkie wykłady odbędą się w Sali konferencyjnej w Domu Królewskim na terenie Klasztoru Pokamedulskiego w Wigrach.

 

Nie zabraknie także koncertów z udziałem uznanych autorytetów polskiej organistyki. Wystąpi prof. Piotr Rojek z Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu, dr Maria Erdman z Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, a także dr Wiktor Brzuchacz z Akademii Katolickiej w Warszawie oraz Piotr Tabakiernik – kompozytor, kantor i organista.

 

Program koncertów uwzględnia utwory od średniowiecza po muzykę XX wieku. Publiczność będzie mogła wysłuchać również kunsztownych improwizacji organowych, w których odnaleźć można znane melodie pochodzące z chorału gregoriańskiego czy pieśni liturgicznych. Zarówno podczas koncertów, jak i wykładów obecna będzie także polska literatura muzyczna.

 

Wszystkie koncerty będą dostępne online na stronie internetowej: festiwal.wigry.pro

 

Rejestracja na wykłady dostępna na stronie: https://festiwal.wigry.pro/ 

 

Festiwal i wykłady są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych osób. Wstęp bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Organizatorzy nie zapewniają wyżywienia i noclegów.
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 

Program koncertów

 

Czwartek, 11 listopada 2021 roku, godz. 19:15

Piotr Tabakiernik (organy)

Improwizacje na tematy pieśni i sekwencji gregoriańskich

 

Piątek, 12 listopada 2021 roku, godz. 19:15

Maria Erdman (organy)

Feliks Nowowiejski (1877-1946):
1. Preludium na temat Kyrie z mszy XI (Orbis Factor) op. 9 nr 3
2. Elévation Fuga op. 2 nr 2
3. Fantaisie polonaise „Minuit de Noël dans la Cathédrale au Wawel de Cracovie, pour l’Orgue, op. 9 nr 1
4. In Paradisum. Poemat na organy solo op. 61


 

Sobota, 13 listopada 2021 roku, godz. 19:15

Piotr Rojek (organy)

Koncert improwizacji organowych na tematy zadane przez publiczność


 

Niedziela, 14 listopada 2021 roku, godz. 13:00

Wiktor Brzuchacz (organy)

D.Buxtehude (1637-1707) - Preludium g-moll BuxWV 148
N.Bruhns (1665-1697) - Preludium e-moll
N.Bruhns (1665-1697) - Christ lag in Todesbanden
J.S.Bach (1685-1750) - Koncert D-dur BWV 972 / A.Vivaldi Koncert D-dur RV 230
G.Bélier (1863-1938) - Toccata d-moll


 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.