Opowieści o urzędnikach i księżniczkach [Kino lalek w FINA]

20.04.2019
Opowieści o urzędnikach i księżniczkach [Kino lalek w FINA]

FINA zaprasza na cykl Kino lalek. Przed nami projekcje filmów dla dzieci i dorosłych, zarówno współczesnych, jak i tych z lat 50. i 60., spotkania z twórcami lalek i animatorami, warsztaty animacji lalkowej oraz projekcje z muzyką na żywo.

Na ekranie zagoszczą opowieści o urzędnikach i księżniczkach, walce ze smokami i bólem egzystencji, marzeniach o lataniu i spełnionej miłości.

Jednym z najciekawszych wydarzeń w ramach cyklu będzie film pierwszego polskiego animatora Władysława Starewicza. Animacjom towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo przez pianistę i kompozytora Kamila P. Staszowskiego oraz perkusjonistkę Patrycję Betley. Cykl Kino lalek odbywa się w FINA Wałbrzyska 3/5 30 maja o godz. 19:00.

Cykl Kino lalek towarzyszy dedykowanej teatrowi i filmowi lalkowemu wystawie Lalki: teatr, film, polityka (od 18 marca w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki).

Więcej na temat cyklu: http://www.nina.gov.pl/projekty/kino-lalek/

***

Początki animacji lalkowej w Polsce i nowy projekt FINA

Wszystko zaczęło się w 1912 roku, gdy Władysław Starewicz zaprezentował pierwszą animację lalkową w historii światowego kina – „Piękną Lukanidę”, opowieść o walce żuków o względy królewny Lukanidy. W Polsce jeszcze przed wybuchem II wojny światowej podejmowano próby realizacji krótkich animacji lalkowych. W 1947 roku Zenon Wasilewski zrealizował film „Za króla Krakusa” i to właśnie ten tytuł został uznany za film założycielski polskiej kinematografii animowanej. Wówczas w partyzanckich warunkach, nierzadko w mieszkaniach zamienionych na pracownie, na słabym technicznie sprzęcie powstawały pierwsze polskie animacje.

Model produkcji stopniowo się zmieniał, w latach 50. powstało Studio Filmów Lalkowych w Tuszynie, które po pewnym czasie zmieniło nazwę na Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For. Właśnie to łódzkie studio jest głównym bohaterem lalkowego przeglądu realizowanego do czerwca przez Filmoteką Narodową – Instytut Audiowizualny (FINA)

Dla dorosłych

Wyjątkową częścią KINA LALEK dla dorosłej publiczności są cieszące się wielką popularnością pokazy z muzyką na żywo. Podczas tej edycji projektu zaplanowano dwa spotkania w tej formule. Wieczór 24 kwietnia poświęcony będzie muzyce eksperymentalnej, a ścieżkę dźwiękową do animacji o tematyce kosmicznej zaprezentuje na żywo duet Pin Park. Pokaz poprzedzi rozmowa poświęcona muzyce eksperymentalnej komponowanej na potrzeby polskiej animacji z udziałem krytyczki muzycznej Ewy Szczecińskiej; wieloletniej reżyserki dźwięku ze Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia Barbary Okoń-Makowskiej oraz Macieja Bączyka z Pin Park, który w swojej pracy teoretycznej tropi dźwięk zawarty w obrazie i obraz ukryty w falach i strukturach dźwiękowych. Pod koniec zaś maja muzyczną oprawę seansu wypełnionego filmami pioniera animacji Władysława Starewicza zapewni pianista Kamil P. Staszowski i perkusjonistka Patrycja Betley. Udział w pokazach w siedzibie FINA na ul. Wałbrzyskiej 3/5 jest bezpłatny.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.