Opowieść o początkach jazzu w Polsce – Jan Ptaszyn Wróblewski w cyklu „Muzyka wolności”

20.10.2020
Opowieść o początkach jazzu w Polsce – Jan Ptaszyn Wróblewski w cyklu „Muzyka wolności”

NCK przedstawia kolejny odcinek cyklu „Muzyka wolności. W 100. rocznicę urodzin Leopolda Tyrmanda”. Przez osiem tygodni możemy wysłuchać rozmów z muzykami, którzy debiutowali w latach 50. ubiegłego stulecia. Bohaterem kolejnego odcinka jest wielka postać polskiego jazzu - Jan Ptaszyn Wróblewski. Saksofonista, kompozytor, aranżer, publicysta, popularyzator jazzu, promotor młodych talentów, gawędziarz. Osobowość.

Jan Ptaszyn Wróblewski karierę artystyczną rozpoczął w 1954 roku, jako student Politechniki Poznańskiej, od grania w studenckich zespołach tanecznych. Dwa lata później, z Sekstetem Krzysztofa Komedy stanął na profesjonalnej scenie Festiwalu w Sopocie. W 1958 roku został wybrany przez amerykańskiego promotora jazzu - George'a Weina do orkiestry International Newport Band i wystąpił na festiwalu jazzowym w Newport. Filar wszystkich liczących się zespołów lat 50., 60. i 70. Związany z Jazz Believers, z zespołem Moderniści, All Stars Swingtetem Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Lider własnych zespołów, m.in. Jazz Outsiders, Polish Jazz Quartet, Stowarzyszenia Popierania Prawdziwej Twórczości "Chałturnik". Do dzisiaj koncertuje ze swoim kwartetem i sekstetem.

Warto zajrzeć na stronę www.audycjekulturalne.pl i na kanał YouTube Narodowego Centrum Kultury w każdą niedzielę do 22 listopada. Co tydzień spotkamy się z innym artystą.

Muzyka wolności – to opowieść o początkach jazzu w Polsce, o czasach Leopolda Tyrmanda, który był niestrudzonym i odważnym propagatorem tej muzyki, zrodzonej w „imperialistycznej” Ameryce. W tym roku wspominamy 100-lecie jego urodzin.
O pierwszych krokach polskich jazzmanów w domach, klubach i na estradzie opowiedzą sami muzycy, pionierzy tego gatunku.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.