Opery i teatry szyją maseczki dla szpitali
Opery i Teatry w calej Polsce zaangażowały się w walkę z epidemią koronawirusa. W zaciszu swoich pracowni przez wiele godzin dziennie, w porozumieniu ze specjalistami i z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa, szyją ochronne maseczki.
Opera na Zamku w Szczecinie jako pierwsza uruchomiła swoją pracownię krawiecką i rozpoczęła pracę na rzecz szpitali i pogotowia.
Taka pomoc i solidarność, w ogromnie trudnym dla pacjentów i pracowników ochrony zdrowia czasie epidemii koronawirusa, jest ogromnie potrzebna. Wszystkie kroki, które podejmujemy, są zgodne z wytycznymi placówek ochrony zdrowia – twierdzą pracownicy Opery na Zamku.
Krawcowe Opery szyją maseczki z atestowanych materiałów przekazanych przez Wojewódzką Stację Pogotowia Ratunkowego. Uszyte maseczki są dowożone przez pracowników Opery na Zamku bezpośrednio do szpitali i pogotowia.
W akcję szycia maseczek ochronnych zaangażowali się też pracownicy Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Maseczki szyte są w dwóch pracowniach krawieckich teatru z materiałów znajdujących się w zapasach magazynu. Powstają z naturalnych tkanin, takich jak bawełna lub len, które są wcześniej prane i poddawane sterylizacji.
Szyjemy w warunkach, jakie są możliwe. Konsultowaliśmy się ze specjalistami, jak przygotować sterylne maseczki, materiały są poddawane dezynfekcji. Panie i panowie z pracowni krawieckich TW- ON szyją je z zachowaniem wszelkich zasad higieny i bezpieczeństwa. – mówi Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Chciałbym podziękować naszym pracownikom z pracowni krawieckich za ich wielkie serca i entuzjazm, jaki wkładają w tę akcję. Robimy wszystko co możemy na chwilę obecną zrobić. Czynimy starania, żeby zdobyć większe ilości materiałów i być w stanie wyprodukować kolejne partie tak potrzebnych dzisiaj maseczek.
Dwuwarstwowe maseczki są wielokrotnego użytku, mogą być prane w temperaturze 60 stopni i ponownie używane. Materiały, którymi dysponuje teatr pozwolą na wyprodukowanie ok. 4,5 tys. maseczek. Maseczki trafią do pracowników teatru i ich rodzin, Domu Muzyka Seniora oraz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie.
Teatr Wielki w Poznaniu również przyłączył się do akcji szycia maseczek dla medyków, działając w porozumieniu z Wielkopolską Izbą Lekarską, która dostarcza materiały. Od poniedziałku udało się im uszyć już blisko 500 maseczek.
Także Teatr Wielki w Łodzi udostępnia swoje pracownie i zgłasza gotowość do szycia maseczek i kombinezonów ochronnych. Pracownie krawieckie Teatru Wielkiego są wyposażone w kilkanaście już przygotowanych i odpowiednio zabezpieczonych stanowisk pracy.
Jedyne, czego potrzebujemy to materiały, z których nasze wspaniałe krawcowe będą mogły uszyć maski i kombinezony. - mówią pracownicy Teatru - Do produkcji potrzebujemy bawełnianych materiałów (100%) o gęstym splocie. Bardzo ważne jest, żeby materiały nie były wcześniej używane. Chętnych do pomocy w ich dostarczeniu zachęcamy do zgłaszania się przez wiadomość prywatną na facebooku.
Apel spotkał się z wielkim entuzjazmem. W ciągu trzech dni dzięki wsparciu firm i pojedynczych osób dziś udało się uszyć pierwsze maseczki. Pracownicy Teatru chcą pomóc w jak największym stopniu, dlatego nadal apelują o dostarczanie troczków do maseczek, flizelin, gumek i przyłbic ochronnych.
Teatr to misja, a naszą teraz jest pomoc. Mamy wspaniałe, profesjonalne krawcowe. To prawdziwe artystki w swojej dziedzinie. Na co dzień realizują skomplikowane projekty kostiumologów, dziś to są maseczki i kombinezony, które przyczynią się do ochrony czyjegoś zdrowia lub życia. Ich zapał i zaangażowanie do pomocy są nieocenione. Dziękuję im za to w imieniu swoim i całego zespołu Teatru Wielkiego w Łodzi. Dziękuję również wszystkim zaangażowanym osobom i firmom, dzięki którym mamy niezbędne materiały. Dzięki Państwa wsparciu przystąpiliśmy do pracy – powiedział Dariusz Stachura, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.
W akcję szycia maseczek włącza się także Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku. OiFP już dziś dostarczy dziecięcemu szpitalowi onkologicznemu w Białymstoku 600 maseczek. Na ten cel szpital przekazał odpowiednią ilość materiału. Maseczki, z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem, szyją krawcowe, garderobiane, charakteryzatorki, fryzjerki i rekwizytor. Część pracowników OiFP zajmuje się rozważeniem maseczek. Z prośbą o uszycie tego cennego materiału ochronnego do Opery i Filharmonii Podlaskiej zwracają się już kolejne instytucje.
Do akcji szycia maseczek dołączyły także Warszawska Opera Kamerlana, Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Zagłębia w Sosnowcu oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.
{źródło: www.gov.pl + red}