OKRUCHY PAMIĘCI - Koncert z okazji 60-lecia pracy twórczej Zygmunta Krauzego

-
12.10.2021

W piątek 15 października Zygmunt Krauze sam wykona partię solową w łódzkiej premierze III Koncertu fortepianowego „Okruchy pamięci” – kompozycji, którą Francuskie Stowarzyszenie zawodowe krytyków teatru, muzyki i tańca wyróżniło nagrodą za najlepszą premierę sezonu 2019/2020 (Meilleure Création Musicale). W tym przejmującym utworze Krauze wyraża niezgodę na „realia współczesnego świata, pełnego niesprawiedliwości i nierówności między ludźmi”, ale też nadzieję, że „dobry czas nadejdzie”. Soliście towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Rafała Janiaka. W przerwie koncertu kompozytor będzie podpisywał „Wywiad o niczym”.

Gdyby nagle stracił słuch, nadal tworzyłby muzykę, ale nie z pamięci tylko z wyobraźni. „Oczywiście byłoby to o wiele trudniejsze, ale z drugiej strony bardziej skupione, czystsze i może przez to bardziej wysublimowane”, mówi Zygmunt Krauze w książce Michała Mendyka „Wywiad o niczym”. Kompozytor, pianista, pedagog, organizator życia muzycznego obchodzi właśnie 60-lecie pracy twórczej. Znany jest z dystansu do siebie, poczucia humoru, ciekawości i otwartości na eksperyment. Już na początku drogi twórczej „zajął miejsce własne i odrębne, a większość jego utworów ma jemu tylko właściwy, rozpoznawalny od pierwszych taktów fingerprint”, pisała Elżbieta Szczepańska. Zawsze wyczuwał ducha czasu, jednak nigdy nie ulegał modom. Ten urodzony nowator i prekursor wielu nowoczesnych kierunków w muzyce „nigdy nie popadł w nowinkarstwo, co potwierdza fakt, że do jego twórczości powraca się stale”.

 

Program koncertu uzupełni suita op. 80 Gabriela Fauré, na którą składają się cztery fragmenty z muzyki scenicznej do sztuki Maurice’a Maeterlincka „Peleas i Melizanda”. Pierwsza muzyczna wersja historii słynnych kochanków – niezwykle subtelna i melodyjna – doskonale oddaje charakter literackiego pierwowzoru, który Arnold Schönberg nazwał tekstem „cudownie perfumowanym”. W drugiej części wieczoru zabrzmi II Symfonia D-dur op. 43 Jeana Sibeliusa. Zainspirowane pobytem we Włoszech dzieło jest wyjątkowo jasne i pogodne, ale skrywa też w sobie łatwo wyczuwalną tajemnicę. Sam kompozytor porównał pracę nad utworem do składania w całość fragmentów mozaiki, które „rozrzucił Wszechmogący”.

 

 

Wykonawcy:

Zygmunt Krauze – fortepian

Rafał Janiak – dyrygent

Orkiestra Symfoniczna FŁ

 

 

Program:

G. Fauré – Suita "Peleas i Melizanda" op. 80

Z. Krauze – III Koncert fortepianowy „Okruchy pamięci” (łódzka premiera)

J. Sibelius – II Symfonia D-dur op. 43

 

Prowadzenie koncertu: Piotr Matwiejczuk

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.