odwiedź „Akademię Pana Kleksa” w Ninatece

16.04.2020
Akademia Pana Kleksa”, reż. Krzysztof Gradowski, fot. Eugeniusz Gawrysiak, zasoby FINA

Ponad 35 lat temu po raz pierwszy na ekranie zabrzmiały słowa piosenki: „Witajcie w naszej bajce!”. Dzięki serwisowi Ninateka.pl najmłodsze pokolenie może poznać klasyczną adaptację utworu Jana Brzechwy, a starsi mają okazję powrócić do lat dzieciństwa…

Wydana w 1946 r. książka o ekscentrycznym nauczycielu i czarodzieju, który w prowadzonej przez siebie szkole dla chłopców stosuje niezwykłe metody, zdobyła popularność zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych.

Małych czytelników zachwyciła barwną historią, tajemnicą i humorem, a dużych – oryginalnością i pomysłowością w prowadzeniu fabuły. Wszyscy zaś ulegli sile wyobraźni Brzechwy, dzięki której przygody Adasia Niezgódki i jego kolegów stały się tak fascynujące.

Urokowi „Akademii Pana Kleksa” uległo również kino. W roku 1984 odbyła się premiera filmu w reżyserii Krzysztofa Gradowskiego z niezapomnianymi rolami Piotra Fronczewskiego, Leona Niemczyka i Zbigniewa Buczkowskiego oraz z legendarną już muzyką Andrzeja Korzyńskiego.

Kolorowy świat tej opowieści, pełen tańca, śpiewu i radości, zachwyca widzów niezależnie od wieku i czasów, w których jest oglądany. Obecni czterdziestolatkowie, którzy znają na pamięć piosenki „Kaczka dziwaczka” czy „Psie smutki”, chętnie wracają do filmowej „Akademii Pana Kleksa” pod pretekstem pokazania jej swoim dzieciom, które właśnie przerabiają utwór Brzechwy na lekcjach języka polskiego.

Serwis Ninateka.pl umożliwia wspólne obejrzenie filmu rodzicom i ich pociechom, a jednocześnie daje nauczycielom szkół podstawowych gotowe narzędzie, które można wykorzystać w ramach zdalnego nauczania.

W Ninatece dostępne są również kolejne części przygód czarodzieja: „Podróże Pana Kleksa” (1985) oraz „Pan Kleks w kosmosie” (1988).

Filmy obejrzycie tutaj:

„Akademia Pana Kleksa” https://ninateka.pl/film/akademia-pana-kleksa-przygoda-ksiecia-mateusza-cz1

„Podróże Pana Kleksa” https://ninateka.pl/film/podroze-pana-kleksa-wyslannicy-bajdocji-czi

„Pan Kleks w kosmosie” https://ninateka.pl/film/pan-kleks-w-kosmosie-porwanie-agnieszki-czi

Anna Józefiak

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.