Odkryjcie muzykę Szymona Laksa

02.02.2019
Odkryjcie muzykę Szymona Laksa

Pod koniec grudnia 2018 roku ukazałą się płyta poświęcona w całości muzyce kompozytora Szymona Laksa (1901-1983).

Był on częścią całego pokolenia polskich kompozytorów, które w powodu hitlerowskiego reżimu oraz jego sojuszników zniknęło z kulturalnej mapy Europy, i to nie tylko z powodu żydowskiego, lecz także polskiego pochodzenia. Dwa lata spędzone w obozie Aushwitz-Birkenau, to czas wyrwany z życia młodego twórcy, będącego u szczytu sławy. Zarówno te dramatyczne doświadczenia jak i powrót do rzeczywistości oraz próba włączenia się w nurt kwitnącej muzycznej moderny wniosły wiele do jego muzyki, jednak nie one ją definiują. Jego zycie zawieszone było pomiędzy obecnością a niebytem, pomiędzy dźwiekiem a słowem – dwoma przestrzeniami które Szymon Laks darzył największą miłością.

Ze spuścizny kompozytorskiej Szymona Laksa wybrano na niniejszą płytę dwa utwory z okresu przedwojennego i dwa utwory z okresu powojennego. Wszystkie cztery są przykładem podwójnej tożsamości stylu kompozytora – z jednej strony głęboko zakorzenionego w polskiej tradycji, a z drugiej pozostającego pod silnym wpływem ducha francuskiego, przy czym oba komponenty współistnieją we wspaniałej,prawdziwie europejskiej symbiozie.

Na krążku znalazły się:

Sonata na wiolonczelę i fortepian (1932)
Suita polska na skrzypce i fortepian (1935)
Ballada Hommage a'Chopin na fortepian solo (1949)
ORAZ ŚWIATOWA PREMIERA FONOGRAFICZNA:
Concerto da camera na fortepian, 9 instrumentów dętych oraz perkusję. (1964)

Wykonawcami są uznani muzycy, artyści zawodowo związani z Gdańskiem:
Dominika Glapiak – fortepian , Błażej Goliński – wiolonczela . Robert Kwiatkowski – skrzypce
Dorota Kowalska – flet, piccolo , Alicja Szymczyk – obój, rożek angielski ,
Andrzej Wojciechowski, Wojciech Koliński – klarnety , Mirosław Pachowicz – fagot,
Ewa Naczk-Jankowska – fagot, kontrafagot, Zbigniew Kaliciński, Ewa Ciechańska – waltornie, Kamil Kruczkowski – trąbka , Mateusz Wiczyński – perkusja

Partnerem wydawnictwa jest firma Boosey&Hawkes-Berlin, a honorowy patronat honorowy nad nią objął Andree Laks, syn kompozytora.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.