Obrazy Gierymskiego muzycznie

25 marca nakładem wytwórni Warner Music Poland na rynku ukazały się dwa niezwykłe albumy. Inaugurują one nową Kolekcję Muzeum Narodowego.

„Pomarańczarka” i „Święto Trąbek” to kompilacja, której tytuły nawiązują do obrazów Aleksandra Gierymskiego. Zawiera ona wyselekcjonowane arcydzieła literatury muzycznej, które mają za zadanie uchwycenie rozmaitych emocji. Oczy bohaterki pierwszego z malowideł – Pomarańczarki – to obraz rozmaitych odcieni ludzkiej duszy. To właśnie tę złożoność ukazują wybrane na płytę utwory. Melomani odnajdą pośród kompozycji zarówno polskie jak i zagraniczne akcenty. Usłyszymy więc np. kwintet fortepianowy Juliusza Zarębskiego, czy słynny koncert fortepianowy Maurycego Ravela. Za wysoki poziom wykonawczy nagrań odpowiadają bez wątpienia nazwiska artystów takich jak Piotr Anderszewski, czy Martha Argerich.

Z kolei „Święto trąbek” to przekrój dzieł muzyki dawnej, romantycznej i współczesnej,
w opracowaniach na trąbkę i orkiestrę. Nie znajdziemy tu fanfarów, ale lirykę i nostalgię. Dźwięk instrumentu na albumie zarejestrowano z rąk mistrzów, takich jak legendarni już Maurice André czy Alison Balsom, a także charyzmatyczna Tine Thing Helseth. Zachęcamy do kontemplowania „Pomarańczarki” i „Święta Trąbek” niebanalnie, bo muzycznie.

 

MK

 

.

 

 

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Oceń zawartość: 

Brak głosów