Obchody 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich!

-
12.08.2022

Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego zaprasza wszystkich mieszkańców Zielonej Góry i województwa lubuskiego 13 sierpnia o godzinie 19:00 do Muzeum Ziemi Lubuskiej na koncert jubileuszowy  w ramach obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

 

Wystąpi zespół solistów Filharmonii Zielonogórskiej Reed Connection Trio  z programem koncertowym nawiązującym do działalności kompozytorów i mieszkańców Zielonej Góry szczególnie zasłużonych w dziedzinie rozwoju kulturalnego miasta.

 

Podczas wydarzeń organizowanych w miastach partnerskich Zielonej Góry oraz w Muzeum Ziemi Lubuskiej 13 sierpnia 2022 roku o godzinie 19:00, odbędzie się premiera tria stroikowego prof. dr hab. Czesława Grabowskiego oraz  wykonanie kompozycji specjalnie napisanej dla zespołu w czasie pandemii dr hab. Katarzyny Kwiecień-Długosz, prof. UZ.

 

KONCERTY w ramach obchodów 800-lecia powstania Zielonej Góry i 700-lecia uzyskania praw miejskich.

13.08.2022, godz. 19:00, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra

 

 

Reed Connection Trio

 

Michał Mogiła - obój

Jarosław Podsiadlik- klarnet

Rafał Dołęga - fagot

 

Grzegorz Bugaj - słowo o muzyce

 

PROGRAM:

1. Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimento B-dur

2. Ludwig van Beethoven: Temat i wariacje "La ci darem la mano"

3. Aleksander Tansman: Suite

4. Katarzyna Kwiecień-Długosz: MASKI Żarty na bok! / Schluss mit lustig!

5. Czesław Grabowski - Cantabile e Scherzando - PREMIERA

 

 

WSTĘP WOLNY

 

Organizatorzy: Stowarzyszenie Artystów Zdolni do Wszystkiego

Mecenas: Urząd Miasta Zielona Góra

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Zielona Góra.

 

Koncerty w miastach partnerskich Zielonej Góry: 

 

ZITTAU,    16.08.2022,    godz. 17:00,   Sala Ratusza/Bürgersaal Rathaus Zittau

VERDEN,   18.08.2022,    godz. 19:00,     Katedra/DOM VERDEN

COTTBUS, 19 .08.2022,   godz. 17:00,     Pałac Branitz

 

Główną ideą powstałego w 2008 roku zespołu Reed Connection była chęć wspólnego grania, prezentacja i promocja polskiej i światowej muzyki kameralnej przeznaczonej na instrumenty dęte.

 

Trzon zespołu stanowią muzycy Tria d’anches:

Michał Mogiła - obój

Jarosław Podsiadlik - klarnet

Rafał Dołęga - fagot

 

Artyści są solistami Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda; udzielają się również w międzynarodowych projektach orkiestrowych, kameralnych, solowych, pedagogicznych i organizacyjnych.

 

Różnorodne doświadczenia artystyczne pozwalają im z powodzeniem prezentować muzykę wielu stylów i epok (od baroku do współczesności), a z pomocą założonego przez nich Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do Wszystkiego” proponują ciekawe projekty (od edukacyjnych, przez muzykę poszczególnych narodów np: niemiecką, włoską, francuską do polskiej muzyki współczesnej i inne)

Muzycy występują w różnych formacjach np. tria, kwartetu, kwintetu, kwintetu fortepianowego czy zespołu wokalno-instrumentalnego.

Zespół Reed Connection występował na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i Europie: "Dni Muzyki nad Odrą" w Neuzelle, Space Art Festival w Warszawie, Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Lubsku, Euro Chamber Music Festival w Gdańsku, Koncert z okazji Jubileuszu 65-lecia Filharmonii Zielonogórskiej, Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach, Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Lubuski Festiwal Muzyczny, Międzynarodowy Festiwal „Muzyka w Katedrze” w Kołobrzegu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Szczecinie, Międzynarodowy Festiwal Letnie Koncerty Organowe i Kameralne we Władysławowie.

 

Na początku 2017 roku zespół dwukrotnie wystąpił z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zielonogórskiej pod dyrekcją Czesława Grabowskiego na koncertach w Danii prezentując specjalnie na tę okazję zaaranżowane trio Ludwiga van Beethovena - Wariacje na temat „La ci darem al mano”.

 

Reed Connection Trio wystąpił po raz pierwszy w marcu 2010 roku w Zielonej Górze wraz z zaproszoną do projektu znaną polską pianistką Beatą Bilińską. Artyści wykonali dwa kwintety na fortepian i instrumenty dęte Wolfganga Amadeusza Mozarta i Ludwiga van Beethovena. Projekt zebrał bardzo pozytywne głosy na łamach polskiej prasy muzycznej. 

Od 2018 roku zespół współpracuje ze światowej sławy rosyjskim pianistą Dmitry Shishkinem , z którym koncertował w całej Polsce.

W 2019 roku  w podczas jubileuszu działalności artystycznej Reed Connection Trio wystąpiło na wspólnym koncercie  z Grupą MoCarta. 

 

W 2020 roku odbyła się premiera debiutanckiej płyty CD Reed Connection Trio ,. Smaki Paryża „ która maila swoją premierę  na antenie Programu 2 Polskiego Radia . Ze względu na pandemie koronawirusa Koncerty premiujące debiutancka płytę odbyły się  W 2021 roku  Zielonej Gorze , Dresden , Monachium i Salzburgu przy/ dzięki  współpracy z polskimi instytucji za granica . W 2022 roku zespół odbywa wspólnie z Grupa Operowa Sonori Ensamble w całej Polsce koncerty z premiera baśni operowej dla dzieci Jaś i Małgosia. 

{info. pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.