Numer 13 – Muzyczny know-how
Muzyka – ta skomplikowana, trudna dziedzina – dla nas – i dla Was też! – nie ma już tajemnic. Podglądamy ją od kuchni.
Jak to działa: Tajemniczy szyfr i klucze do jego „łamania”
Marek Żurawski: Chyba nie ma osoby, która nie musiała rysować klucza wiolinowego na lekcjach muzyki. Nie było ważne, co oznacza. Pora rozwiązać tę zagadkę. I kilka innych przy okazji.
(cały artykuł przeczytasz w Presto #13)
Edukacja: Koliber gasi pożar
Ania Karpowicz: Zaczęło się od tęsknoty za autentyzmem, za wiarygodnością, ale zaczęło się też od buntu przeciwko działaniom pozornym.
(cały artykuł przeczytasz w Presto #13)
Czułym uchem: Zanim zabrzmią skrzypce
Sylwia Błażej: – Praca lutnika jest magiczna, a efekt nieprzewidywalny. Wybierając drewno, nie jesteśmy w stanie przewidzieć tego, jak instrument będzie brzmiał – przekonuje Katarzyna Bednarz, lutniczka.
(cały artykuł przeczytasz w Presto #13)
Muzyczna ilustracja do artykułu:
W magazynie rozmawiamy z kobietą. A tu męski punkt widzenia. Różnią się?
https://www.youtube.com/watch?v=PVXC-W3cZG8
Pracownia lutnicza – przedmiot amatorskiego śledztwa? Kogo to interesuje?
Polihymnia wie, czyli słowniczek muzykofila
Kinga A. Wojciechowska: „Zadaniem bowiem Encyklopedii Macierzy Polskiej jest podać w przystępnym i treściwym układzie niezbędne wiadomości z różnych gałęzi wiedzy ludzkiej tym wszystkim, którzy ich potrzebują, a nie mieli dotychczas odpowiedniego ceną i wykładem podręcznika.” – czytam we wstępie dwutomowej pracy zbiorowej z 1898 roku.
Ponad sto lat temu nie było wikipedii, telewizji, Internetu… Była za to cenzura w Królestwie Polskim (zabory). Był analfabetyzm. Ale byli też ludzie ambitni, którzy czytali prasę, książki, którzy chcieli poznawać świat. W tym miała dopomóc Encyklopedya – przystępna, zwięzła – na wzór zachodni. Czytam ją zawsze z wielkim zainteresowaniem, porównując dawną perspektywę i wiedzę z tą dzisiejszą. Tym razem poszukałam dla Was hasła numeru. Prowokacja dla naszych prababć miała jedno znaczenie.
Sprawdźcie też, jak opisano jednego z najbardziej rozpoznawalnym Polaków – Fryderyka Chopina. W Warszawie właśnie odbywa się ostatni etap Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego jego imienia…
(całość przeczytasz w Presto #13)
Gramy także rubryki:
Motyw główny
Muzyczny coming out
W partyturze
Life-style muzyczne
Presto filmowe
Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego
Sprawdź, o czym pisaliśmy w poprzednich numerach