Numer 11 - Czułym uchem

10.04.2015
Numer 11 - Czułym uchem

Poznajemy akustyczne ciekawostki i instrumenty muzyczne.

Orkiestra Narodowa – reaktywacja
Kinga A. Wojciechowska: NOSPR ciągłe tworzenie na nowo ma wpisane w artystyczny genotyp. Pierwszy raz reaktywowana tuż po wojnie na Górnym Śląsku. A od października 2014 roku zaczęła się jej nowa era dzięki spektakularnej siedzibie.

(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 11)
Muzyczne ilustracje do artykułu:

„Jazz, blues, muzyka filmowa nawet hip-hop, ale zawsze w najlepszym wydaniu.
Nie chcemy tu barachła – deklaruje z mocą Joanna Wnuk-Nazarowa.”
„Siedzibę zaprojektowano nie tylko z profesjonalizmem, ale z ogromną miłością i wyczuciem. Tu nie ma problemu jak z Operą Paryską, której architekt wstydzi się podpisać pod projektem.”

 
Harfa, której nie ma
Monika Lech: Kiedy na początku XX wieku rosyjski fizyk i wynalazca Lew Termen zaprezentował swoje nowe dzieło, wskazał nowy kierunek rozwoju instrumentów muzycznych. Jego Theremin był sterowany przez ruch rąk wokół dwóch anten. Blisko 80 lat później polski konstruktor Piotr Sych stworzył ISA Harp.

(cały artykuł przeczytasz w Presto nr 11)
Muzyczne ilustracje do artykułu:

„Harfę można tak zaprogramować, żeby na przykład ostatnia struna przełączała tempo lub głośność utworu. Techniczne możliwości harfy są niemal nieograniczone.” Na ISA Harp gra Olga Mytnik


 
Gramy także rubryki:

Motyw główny
Solówka
W partyturze
Muzyczny know-how
Life-style muzyczne

Wróć do Spisu treści Numeru bieżącego
Sprawdź, o czym pisaliśmy w poprzednich numerach

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz