Nowy sezon Operowy ARTE!

-
04.10.2021

Drogie Wielbicielki i Drodzy Wielbiciele Opery,

europejski cyfrowy sezon operowy ARTE Opera zaprasza Was na wielkie dzieła operowe XIX wieku, na barokowy przepych oraz współczesną jasność.

W ramach czwartego sezonu ARTE Opera przedstawi aktualne produkcje na żywo i na życzenie transmitowane z 21 najlepszych teatrów i festiwali operowych z 12 europejskich krajów. Wszystkie produkcje będą dostępne na terenie całej Europy, a niektóre z nich również i na całym świecie.

Dzięki wsparciu unijnego programu Kreatywna Europa, w ramach podprogramu MEDIA, opery można oglądać z napisami w sześciu językach: niemieckim, angielskim, francuskim, włoskim, polskim i hiszpańskim. Oznacza to, że sezon ARTE Opera dociera do prawie 70 procent obywatelek i obywateli Unii Europejskiej w ich języku ojczystym. Najlepsze przedstawienia ze scen europejskich są dostępne na arte.tv/opera

 

 

Edmea

Alfredo Catalani

22 października 2021 r.

Co roku główną atrakcją festiwalu w Wexford są nowe aranżacje znanych dzieł operowych. Alfredo Catalani należy do słynnych kompozytorów operowych XIX wieku – jego La Wally jest wystawiana do dziś. Edmea (Anne Sophie Duprels) kocha hrabiego Oberta (Luciano Ganci). Ojciec zmusza ją jednak, by wyszła za mąż za kogoś innego. Oszalała z żalu i rozpaczy, Edmea próbuje odebrać sobie życie....

 

 

Dalibor

Bedřich Smetana

 

24 października 2021 r.

Kochający sprawiedliwość rycerz Dalibor staje przed sądem. Podczas gdy sprawa jest rozpatrywana na dworze królewskim, wśród ludu rośnie opór. Bedřich Smetana opowiada w swojej operze legendę o historycznej postaci rycerza Dalibora z Kozojed, przeistaczając go w bohatera narodowego. Opera pod batutą Jaroslava Kyzlinka, w inscenizacji Jiříego Nekvasila.

 

Capriccio

Richard Strauss

 

12 listopada 2021 r.

 

Capriccio to opera w operze. W rokokowym zamku pod Paryżem poeta Olivier, kompozytor Flamand i hrabina Madeleine omawiają nie tylko łączący ich związek erotyczny, ale także fundamentalną kwestię w historii opery: czy w operze ważniejsza jest muzyka, czy słowo? Ostatnią operę Straussa prowadzi Christian Thielemann. Śpiewają Camilla Nylund i Georg Zeppenfeld

Cyrulik sewilski

Gioachino Rossini

 

28 listopada 2021 r.

 

Figaro z Sewilli zajmuje się nie tylko pielęgnacją włosów i zarostu, ale także służy pomocą w sprawach sercowych i matrymonialnych. Ma zatem pomóc hrabiemu Almavivie zdobyć rękę Rozyny. Jednak Bartolo, opiekun Rozyny, ma wobec niej inne plany: aby przejąć majątek Rozyny, sam chce się z nią ożenić! Do tego, co dla hrabiego jest zabawą, Bartolo podchodzi z pełną powagą. Vasilisa Berzhanskaya i Etienne Dupuis po raz pierwszy wystąpią jako Rozyna i Figaro w Wiedeńskiej Operze Państwowej. Dyryguje Michele Mariotti.

Pod białym koniem

Ralph Benatzky

 

Grudzień 2021 r.

 

Alpejski folklor w połączeniu z wiedeńską operetką i berlińskim teatrem rewiowym: dzięki malowniczym górskim krajobrazom i przesłodkim ekranizacjom z lat 50. singspiel Pod białym koniem odniósł ogromny, częściowo też wątpliwy pośmiertny sukces. Utwór Ralpha Benatzky´ego cieszy się także niesłabnącą popularnością międzynarodową. Gilles Rico inscenizuje w Lozannie francuską adaptację dzieła, napisaną przez Paula Bonneau.

--

 

Nieszpory sycylijskie

Giuseppe Verdi

 

Styczeń 2022 r.

 

W 1282 roku palermianie odważyli się zbuntować przeciwko swojemu francuskiemu władcy. Historyczne wydarzenia Nieszporów sycylijskich zainspirowały Verdiego, gorącego zwolennika włoskiej niepodległości, do stworzenia opery o tym samym tytule.

Będzie ona wystawiona na miejscu akcji historycznych nieszporów, w rzadko wykonywanej wersji oryginalnej: francuskiej. Operę pod batutą Omera Meira Wellbera, w reżyserii Włoszki Emmy Dante zaśpiewają m.in. Erwin Schott i Selene Zanetti.

 

--

 

Theodora

Georg Friedrich Haendel

 

12 lutego 2022 r.

 

Tematem oratorium Haendla jest męczeństwo św. Teodory z Aleksandrii. Za życia Haendla dzieło nie odniosło sukcesu, dziś jednak jest uznawane za jedno z późnych arcydzieł kompozytora. Inscenizację reżyserki Katie Mitchell zobaczymy w Royal Opera House, a w rolach głównych usłyszymy śpiewaczkę Joyce DiDonato oraz dwie wschodzące gwiazdy opery: Julię Bullock i Jakuba Józefa Orlińskiego.

 

--

 

Aida

Giuseppe Verdi

 

13 marca 2022 r.

 

Aida to klejnot muzyki dramatycznej – dzięki egzotycznym dźwiękom oraz potężnym scenom przeplatającym się z wątkami intymnymi. Opera skomponowana przez Verdiego z okazji otwarcia Kanału Sueskiego już podczas prapremiery odniosła wielki sukces. Nową inscenizację obejrzymy w Dreźnie w reżyserii Kathariny Thalbach.

--

 

Tryptyk

Giacomo Puccini

 

26 marca 2022 r.

 

Trzy opery podczas jednego wieczoru – Tryptyk Giacoma Pucciniego to zbiór trzech krótkich pojedynczych oper, składających się z tragedii Płaszcz, lirycznej Siostry Angelici i komedii Gianni Schicchi. Reżyser Tobias Kratzer zachowuje oryginalną kolejność dzieł Pucciniego, łącząc je w swojej inscenizacji, a dyrygent Alain Altinoglu interpretuje je od strony muzycznej.

 

--

 

Salome

Richard Strauss

30 marca 2022 r.

 

Po światowej premierze opery Salome Ryszard Strauss stał się jednym z najbardziej cenionych kompozytorów swych czasów. Opera oparta na sztuce Oscara Wilde'a łączy wątki religijne i erotyczne z nową, przełomową muzyką. Christof Loy przedstawia

Salome jako młodą kobietę, która kwestionuje role płciowe i seksualność. Dyryguje Hannu Lintu, nowy generalny dyrektor muzyczny opery w Helsinkach.

--

 

Don Pasquale

Gaetano Donizetti

 

29 maja 2022 r.

 

Bogaty starzec pragnie przywiązać do siebie piękną, młodą kobietę. Ona woli zaś jego siostrzeńca, choć pieniądze starca też chciałaby posiadać. Cyniczna komedia pełna chciwości, skąpstwa i lubieżności. Utalentowany wokalnie, jak i komediancko śpiewak Ambrogio Maestri, wciela się w Hamburgu w rolę Don Pasquale. Inscenizacja niemieckiego reżysera Davida Böscha.

Od jesieni 2018 r.

 

36 oper

5 baletów

3 koncerty galowe

Ponad 4 miliony wyświetleń wideo

W tym 2 miliony w sezonie artystycznym 2020/21

 

--

 

Szczególny sukces w sezonie artystycznym 2020/21 odniosły:

 

Kawaler z różą

z Bawarskiej Opery Państwowej, odnotowując

196 000 wyświetleń w ciągu 1 miesiąca

{info. pras}

 

oraz AIDA

z Paryskiej Opery Narodowej, odnotowując
270 000 wyświetleń w ciągu 6 miesięcy

 

--

 

Widzami są Europejczycy i Europejki

 

Niemcy

Francja

Austria

Polska

Wielka Brytania

Belgia

Włochy
Szwajcaria

Hiszpania

Inne kraje

--

 

Partnerzy cyfrowego sezonu operowego ARTE Oper

Swoją międzynarodową ofertą muzycznych i artystycznych wydarzeń z całej Europy, ARTE Concert wspiera kulturową różnorodność. Jako partner klubów i festiwali muzycznych oraz jako katalizator innowacyjnych formatów koncertowych, ARTE zapewnia swoim widzom dostęp do najlepszej muzyki i sztuk scenicznych. Muzyka klasyczna, opera, muzyka barokowa, sztuki performatywne, a także rock, pop, muzyka elektroniczna, hip-hop, jazz i muzyka etniczna – widzowie ARTE mogą je oglądać za darmo w dowolnym czasie i dowolnym miejscu.

Spektakle dostępne na: arte.tv/opera.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.