Nowy cykl „Retroteka” w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym

-
17.09.2021

17 września Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny zainauguruje nowy cykl Retroteka. Będzie to seria spotkań poświęconych przedwojennemu kinu. Raz w miesiącu w warszawskim kinie Iluzjon będą odbywać się pokazy filmowe, koncerty i inne wydarzenia przybliżające nam tamtą epokę. Nad stroną muzyczną cyklu czuwać będzie Jan Emil Młynarski.

Po co nam II RP?

W piątek, 17 września, odbędzie się debata Po co nam II RP? dotycząca życia kulturalnego w międzywojennej Polsce oraz strat poniesionych w wyniku II wojny światowej. Tego dnia w siedzibie FINA przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 odbędą się cztery panele dyskusyjne poświęcone m.in. filmowi, muzyce rozrywkowej i sztukom plastycznym tamtej epoki z udziałem ekspertów zajmujących się tymi dziedzinami. Więcej informacji: https://bit.ly/3DYjzRw 

Tadeusz Dołęga Mostowicz pierwszym bohaterem Retroteki

Pierwsze spotkanie z cyklu Retroteka odbędzie się w sobotę, 18 września, w warszawskim kinie Iluzjon. Jego bohaterem będzie Tadeusz Dołęga-Mostowicz – jeden z najpoczytniejszych pisarzy lat trzydziestych, po którego powieści często sięgali ówcześni filmowcy. O 16.00 zaprezentujemy film dokumentalny Łukasza Wylężałka Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Errata do biografii a także dwa filmy fabularne z 1939 roku zrealizowane według jego powieści: Złota Maska oraz Trzy serca.

Spotkanie zakończy koncert Zabrodzki/Młynarski przy pianinie oraz Warszawskie Combo Taneczne, podczas którego usłyszymy m.in. ostatnie wielkie przeboje II Rzeczpospolitej, przy których bawili się Polacy w sezonie 1938/1939.

O filmach

Tadeusz Dołęga-Mostowicz. Errata do biografii, reż. Łukasz Wylężałek, 2008

Tadeusz Dołęga-Mostowicz był głośną postacią międzywojennej Polski. Jako zagorzały przeciwnik ówczesnej władzy narażony był na wiele nieprzyjemności i kłopotów, jednak jego powieści były największymi bestselerami tamtych czasów. Film przypomina wielką karierę pisarza, a o jego zagadkowej śmierci opowiada jeden z ostatnich uczestników jego pogrzebu.

Złota maskareż. Jan Fethke, 1939

Magda Nieczajówna jest córką rzeźnika. Marzy o karierze artystycznej, jednak ojciec stanowczo się temu sprzeciwia. Ucieka z domu, zaczyna występować w teatrze, a po jakimś czasie staje się sławną aktorką i wychodzi za arystokratę. Okazuje się jednak, że życie, o którym tak marzyła, nie jest usłane różami.

Trzy serca, reż. Michał Waszyński, 1939

W pałacu hrabiny Tynieckiej przychodzi na świat synek, Gogo. W tym samym czasie żona lokaja, Michalinka, także rodzi syna, Maćka. Chcąc zapewnić dziecku lepszą przyszłość zamienia noworodki. Mijają lata. Obaj mężczyźni: pracowity i szlachetny Maciek oraz rozpieszczony i zarozumiały Gogo darzą uczuciem Kasię, wychowanicę hrabiny. Pewnego dnia umierająca Michalinka wyjawia swój straszny sekret.

Koncert. Zabrodzki/Młynarski przy pianinie oraz Warszawskie Combo Tanecznego

O 21.00 w Sali Stolica Kina Iluzjon zacznie się część muzyczna pierwszej odsłony Retroteki. Do prezentacji repertuaru sprzed lat FINA zaprosiła najlepszego w Polsce znawcę i interpretatora tego okresu muzycznego – Jana Emila Młynarskiego, który zgodził się zostać Dyrektorem Muzycznym cyklu. Wystąpią Warszawskie Combo Taneczne, a przed nim krótki program wykona Duet Salonowy Młynarski/Zabrodzki.

Więcej informacji: https://bit.ly/3yUjVVw

* Bilet zakupiony na koncert obowiązuje również do wstępu na filmy wyświetlane w ramach cyklu Retroteka

 

Kontakt dla mediów: 

[email protected]  

 

Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny

ul. Wałbrzyska 3/5 02-739 Warszawa

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.