Nowe organy dla NFM - uroczysty przyjazd piszczałek
Narodowe Form Muzyki we Wrocławiu zaprasza do wzięcia udziału w wydarzeniu „Przyjazd piszczałek organowych do NFM” 25 czerwca 2019 r. W uroczystości będą uczestniczyć prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zaproszeni są także przedstawiciele władz samorządowych i administracji rządowej województwa dolnośląskiego, radni miejscy i radni województwa, przyjaciele i melomani NFM.
Spotykamy się 25 czerwca br. o godzinie 11:30 na placu Teatralnym. Korowód z udziałem zaproszonych osób wyruszy z przystanku Opera w kierunku NFM. Pochód prowadzony przez dyrektora NFM Andrzeja Kosendiaka, organmistrza Philippa Klaisa oraz gości niosących piszczałki zakończy się uroczystością w NFM w Sali Głównej.
Wydarzenie jest częścią projektu budowy organów symfonicznych w Sali Głównej w NFM, który trwa od 2018 r., a zakończy się inauguracją instrumentu 18–19 kwietnia 2020 r. Organy, swoim królewskim brzmieniem idealnie wpisujące się w akustykę NFM, są dziełem pracowni Orgelbau Klais z Bonn. Będą składały się z 4700 piszczałek oraz miały 80 głosów i zakres dźwięków od najniższych słyszalnych przez człowieka (o częstotliwości 16 Hz) do bardzo wysokich (18 000 Hz).
Dostarczenie piszczałek jest wedle zwyczaju radosnym świętem dla całej społeczności, która już niedługo cieszyć się będzie gotowymi organami. Piszczałki przyjeżdżają do miasta charakterystycznym dla danej miejscowości środkiem transportu – we Wrocławiu będzie to zabytkowy tramwaj. W uroczystym przejeździe zgodnie z tradycją wezmą udział przedstawiciele władz i twórcy organów, a po osiągnięciu celu (przystanku Opera) uformowany zostanie korowód, do którego dołączą wszyscy chętni wrocławianie. Orszak przejdzie do budynku NFM i wejdzie do Sali Głównej, gdzie na estradzie zabrzmi akord zagrany na piszczałkach.
***
Organy Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, zaprojektowane i wykonane przez renomowaną firmę organmistrzowską Orgelbau Klais z Bonn, dopełnią całości wyposażenia przepięknej sali koncertowej i swoim królewskim
brzmieniem jeszcze bardziej podkreślą jej walory akustyczne. Organy będą posiadały 4700 piszczałek – w tym 312 drewnianych (pozostałe zostaną wykonane z różnych stopów cyny) – z których najmniejsza będzie miała zaledwie kilka milimetrów, a najdłuższa ponad 10 metrów. Zakres dźwięków, jakie będą mogły one z siebie wydać, zmieści się w przedziale 16–18 000 Hz. Instrument będzie posiadał 80 głosów (barw) rozmieszczonych w pięciu niezależnych sekcjach – czterech manuałach i pedale. Oprócz podstawowych głosów organowych (pryncypałów, fletów, smyczków, mikstur i głosów językowych) znajdą się w nim też tzw.
głosy wysokociśnieniowe oraz perkusyjne (dzwony, celesta, ksylofon). Stylistyka brzmieniowa instrumentu będzie oscylowała wokół francuskich organów symfonicznych przełomu XIX i XX w., jednak część głosów zostanie zintonowana na wzór niemieckiego romantyzmu, co pozwoli na wykonywanie wszechstronnej literatury organowej, zarówno solowej, jak i z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Organy zostaną wyposażone w dwa niezależne stoły gry: mechaniczny, który będzie się znajdował bezpośrednio przy instrumencie, oraz mobilny (elektryczny), który będzie mógł być dowolnie usytuowany na estradzie (co ma znaczenie przy współpracy organisty z orkiestrą). Ponadto w organach zostanie zainstalowany sekwencer pamięci umożliwiający zapisanie 100 tys. tzw. banków rejestracji.
{info. pras}