Nowe atrakcje w Warszawskiej Operze Kameralnej
Warszawska Opera Kameralna zaprezentowała dziś nową koncepcję rozwoju, nastawioną zarówno na docenienie wiernej publiczności, jak i na pozyskanie młodego słuchacza.
Dyrektor Opery - Jerzy Lach, oraz Ruben Silva - Zastępca Dyrektora ds. Artystycznych, zaprezentowali cele strategiczne, które mają służyć rozwojowi i promocji instytucji na przestrzeni lat 2013 - 2017.
Familijny charakter
W repertuarze instytucji znajdą się niedzielne „Rodzinne Poranki Muzyczne”, skierowane głównie do dzieci. Comiesięczne spotkania przybiorą formę prezentacji postaci znanych z oper. Nie zabraknie również tańca, śpiewu i możliwości poznania instrumentów muzycznych. W planach także reaktywacja „Operowego Teatru Marionetkowego”, działającego na zasadzie dialogu między sceną a dziećmi.
Batuta w rękach młodych
Już w kwietniu 2013 r. „Napojem miłosnym” G. Donizettiego teatr zainauguruje cykl „Scena młodych”. Jest to efekt współpracy z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina - w wystawiane spektakle zostaną zaangażowani studenci i absolwenci tej Uczelni. W konsekwencji na jeden weekend każdego miesiąca, poczynając od września, młodzi adepci przejmą „batutę” artystyczną.
Ukłon w stronę melomanów
Warszawska Opera Kameralna nie zapomina również o swoich stałych wielbicielach - 14 lutego 2013 r. zainauguruje „Lożę miłośników opery”. Będą to cotygodniowe spotkania o salonowym charakterze, nawiązujące do „obiadów czwartkowych” (stąd drugi człon nazwy - „Wieczory czwartkowe”). Podczas nich usłyszymy 15-minutowe koncerty, rozmowy z artystami i gośćmi, będą również pokazy multimedialne ze zbiorów WOK oraz dyskusje o polskiej muzyce i jej wkładzie w dorobek kulturowy. W ten sposób Teatr chce otworzyć się na melomanów i zachęcić ich tym samym do aktywnego uczestnictwa w jego życiu.
Nie rezygnuje z tradycji
Niewielkie zmiany obejmują organizowany przez WOK „XXIII Festiwal Mozartowski”, organizowany od 22 czerwca do 26 lipca 2013 r. Wydarzenia artystyczne z nim związane będą prezentowane na deskach Teatru oraz w najbardziej prestiżowych lokalizacjach Traktu Królewskiego. Novum stanowią dwa dzieła operowe Mozarta, które wystawione zostaną w Łazienkach Królewskich oraz w Pałacu w Wilanowie. Teatr zapowiedział, że w przyszłości zechce skupić się na goszczeniu młodych, zdolnych dyrygentów, reżyserów, którzy wprowadzą nieco świeżości poprzez nowatorskie inscenizacje oper wiedeńskiego mistrza.
WOK kontynuuje organizowanie takich festiwali jak „Festiwal Oper Współczesnych”, czy festiwal „Odkrywamy Paderewskiego”, który zapowiedziano na 7-10 października 2013 r.
Rozwój międzynarodowy
Impresariat teatru planuje również odnowę kontaktów z instytucjami zagranicznymi. Teatr wstąpił w szeregi Stowarzyszenia Opera Europa, co plasuje go pośród najlepszych teatrów operowych i otwiera drogę do zdobycia kontaktów i sponsorów. Szefowie Instytucji zdecydowali się również nawiązać współpracę z miastami takimi jak Moskwa, czy Lwów, w którym w dniach 1-3 maja 2013 r. zostanie wystawiona wileńska wersja moniuszkowskiej „Halki”.
Na maj przewidziano także wznowienie opery Zygmunta Krauzego „Polyeuctus”. Na ten spektakl zostaną zaproszeni dyrektorzy francuskich teatrów operowych. Nie bez powodu właśnie oni - opera ta zdobyła w zeszłym roku nagrodę krytyków francuskich.
Ponawianie oper, które najbardziej zainteresowały publiczność to jeden z kilku celów, jakie ustaliło kierownictwo Teatru na najbliższy czas. Po pozyskaniu środków na dalszy rozwój, Teatr przystąpi do planowania i realizacji premier.
Nieoficjalnie mówi się także o zamiarze budowy własnego budynku Warszawskiej Opery Kameralnej, choć na razie są to bardzo odległe plany. Tymczasem, zachęcamy do odwiedzania obecnej siedziby Teatru. Szczegółowy repertuar dostępny na: http://www.operakameralna.pl/
Magdalena Kajszczak