NOSPR się stroi i zaprasza na koncerty online

To będzie wyjątkowe zakończenie bardzo nietypowego sezonu koncertowego. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia wraca do grania koncertów, chociaż w pierwszych tygodniach muzycy zagrają dla… pustej sali. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w koncertach za pośrednictwem Internetu. Pierwszy koncert online już 11 czerwca.

- Od dawna nie czekaliśmy na żaden koncert z taką niecierpliwością jak na ten – pierwszy po tak długiej przerwie. Muzycy NOSPR wracają na estradę, muzyka wraca do naszej cichej przez ostatnie tygodnie siedziby. To dla nas niezwykle wzruszający i radosny moment – mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor naczelna i programowa NOSPR.

Na koncerty w formule znanej z przeszłości, przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Pandemia, która na długie tygodnie pozbawiła orkiestrę możliwości bezpośredniego spotkania z publicznością, skłoniła NOSPR do przedefiniowania wielu aspektów koncertowej tradycji. Muzycy rozmieszczeni będą na scenie z zachowaniem wymaganego dystansu, zabrzmi jedynie repertuar kameralny, a melomani zasiądą do słuchania na własnej kanapie – takie będą najbliższe koncerty Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Od „Empty City Radio” do muzyków na estradzie

Muzycy NOSPR wracają na scenę pod hasłem „Stroimy się” — i nie chodzi tylko
o dopasowanie maseczek do fraków i sukni, ale przede wszystkim o dostrojenie się do pracy w nowych warunkach. Pomimo utrudnień NOSPR nie przestaje inspirować i zachęcać do twórczych poszukiwań. Oprócz klasyki repertuaru kameralnego, w czerwcu czeka nas również premiera czteroczęściowego utworu audiowizualnego, zamówionego przez instytucję u cenionego kompozytora, Piotra Peszata i artysty wideo Grzegorza Marta. „Empty City Radio” powstawało w trakcie całkowitego zamknięcia instytucji i jest artystycznym świadectwem tego niezwykłego okresu. Na premierę pierwszej części tego utworu NOSPR zaprasza już 4 czerwca.

Pierwszy koncert online zostanie natomiast zaprezentowany premierowo 11 czerwca o godz. 20 na profilach NOSPR w mediach społecznościowych i na stronie internetowej orkiestry. Koncert online to forma nie tylko bezpieczna, ale też otwierająca zupełnie nowe możliwości prezentacji muzyki, które NOSPR chce wykorzystać jak najpełniej. Słuchacze mogą się spodziewać bardzo starannie przygotowanej realizacji.

Wracamy odmienieni”

- Od ostatniej próby NOSPRu minęło prawie 10 tygodni. Bardzo się cieszę, że wreszcie będziemy mogli spotkać się na próbach i wspólnie muzykować. Na granie wielkich dzieł symfonicznych, w naszym standardowym składzie musimy jeszcze poczekać. Jesteśmy jednak wdzięczni, że dzięki dzisiejszej technologii będziemy mogli zagrać dla naszych przyjaciół przez Internet - mówi Rafał Zambrzycki, koncertmistrz NOSPR.

Wszystkie koncerty online będą dostępne za darmo. Jednocześnie NOSPR uruchomi możliwość wsparcia instytucji poprzez darowizny.

Ponadto, trwa proces przystosowywania budynku i sali koncertowej do nowych wymogów tak, aby już wkrótce melomani mogli w bezpieczny sposób cieszyć się koncertami na żywo.

- Po przerwie wracamy odmienieni. Nie chodzi tylko o nowe zasady bezpieczeństwa, ale o wszystkie dobre emocje, które płynęły do nas w czasie lockdownu ze strony melomanów. Jeszcze raz bardzo za nie dziękujemy. Wszyscy razem tworzymy tę instytucję — mówi Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR.

{info. pras}

Wszystkie treści na Prostoomuzyce.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prostoomuzyce.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów