Nigdy więcej zapomnienia

13.05.2021

Eugeniusz Morawski, który przejął stery po Karolu Szymanowskim w warszawskim Konserwatorium Muzycznym, był uważany za antagonistę swojego poprzednika. Może właśnie na karb niezdrowej artystycznej konkurencji i niechęci środowiska do Morawskiego trzeba zrzucić fakt prawie całkowitego zapomnienia o tym kompozytorze.Na szczęście Fundacja Brucknera odkryła dla nas muzykę Morawskiego. 1 kwietnia zabrzmiał na żywo poemat symfoniczny Nevermore. Podczas koncertu usłyszeliśmy także utwory Błażewicza, Karłowicza, Ciurlionisa. Ten ostatni był przyjacielem Morawskiego i właśnie jemu kompozytor dedykował swój poemat. Partytura Nevermore została zniszczona w czasie wojny, dopiero po śmierci kompozytora zrekonstruował ją jego uczeń.Koncert był połączony z promocją płyty ze wszystkimi zachowanymi poematami Morawskiego, nagranymi przez Sinfonię Varsovię pod batutą Moniki Wolińskiej. Album pojawi się w sprzedaży już 10 kwietnia.

(Oskar Łapeta)

Ciekawe? Powiedz o tym znajomym:

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Dodaj komentarz