Niezwykłe wieczory z Operą Krakowską na Wawelu
Festiwalowe wieczory na Zamku Królewskim na Wawelu to prestiżowa i najbardziej wyczekiwana przez publiczność część Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej. W tym roku, w tej niezwykłej scenerii odbędą się: spektakle „Straszny dwór” S. Moniuszki, gala baletowa „Grand pas...!” (27.06.2018) oraz koncert „Arie Oper Świata”.
W koncercie „Arie Oper Świata” (29.06.2018 godz. 20.30) usłyszymy światowej sławy sopranistkę Aleksandrę Kurzak, która występuje na najbardziej prestiżowych scenach operowych, a publiczność zna ją m.in. z Metropolitan Opera. W programie wieczoru znajdą się m.in. arie z oper G. Verdiego: „Traviata”, „Otello”, „Don Carlo” czy G. Pucciniego: „Madama Butterfly”, „Tosca”, „Manon Lescaut”, „Turandot” i in.
„Jestem dumna, że mogę wystąpić w tym królewskim plenerze. (...) Tym razem będą nowości przygotowane z myślą o krakowskim koncercie. (...) Bardzo lubię koncerty na wolnym powietrzu, chociaż oczywiście trudniej jest śpiewać do mikrofonu niż w profesjonalnej sali z dobrą akustyką. W zamkniętej przestrzeni, przynajmniej w moim przekonaniu, łatwiej jest kontrolować odczucia i przez to panować nad głosem” - powiedziała solistka.
W poprzednich edycjach „Arii Oper Świata” wystąpili m.in. Małgorzata Walewska, Edyta Kulczak, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Artur Ruciński czy Arnold Rutkowski.
Na wawelskim dziedzińcu Opera Krakowska zaprezentuje także spektakl – „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki w reż. Laco Adamika (23 i 25.06.2018, godz. 19.30). Przedstawienie wpisuje się w obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
„To doskonałe dzieło, jedna z najpiękniejszych pozycji polskiej literatury operowej. Kompozytor stworzył je po nieudanym powstaniu styczniowym, a jego inspiracją m.in. była potrzeba podniesienia na duchu polskiego społeczeństwa. Tradycja wystawiania opery akcentuje przede wszystkim patriotyczne treści. Pomniejsza się często jego teatralne piękno, komediowe sytuacje, losy ciekawych kolorowych postaci, zanurzonych w staropolskiej atmosferze. W moich inscenizacjach staram się odczytać wartości teatralne tego dzieła” - powiedział reżyser.
W „Strasznym dworze” zobaczymy: Tomasza Kuka (Stefan), Bartosza Urbanowicza (Zbigniew), Katarzynę Oleś-Blacha i Ewelinę Wiśniecką (Hanna), Monikę Korybalską (Jadwiga), Adama Szerszenia (Miecznik), Magdalenę Barylak (Cześnikowa), Michała Kutnika (Maciej), Krzysztofa Borysiewicza (Skołuba), Krzysztofa Kozarka (Damazy). Solistom towarzyszyć będzie Chór, Balet i Orkiestra Opery Krakowskiej pod dyrekcją Piotra Wajraka.
Z kolei podczas gali baletowej „Grand pas…!” (27.06.2018, godz. 20.30), która dofinansowana jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu widzowie zobaczą gwiazdy międzynarodowych scen baletowych. To będzie prawdziwe święto dla miłośników tańca. Swój program zaprezentują artyści z Polski - tancerze Baletu Opery Krakowskiej (Paulina Cisłowska, Julia Galambos, Nika Lipolt, Mariana Morfin-Sanchez, Malika Tokkozhina, Clara Ushizaka, Federico Casilli, Leonardo Cusinato, Aliaksandr Karandulka, Maciej Pluskowski, Emanuele Sardo, Tomasz Staniak), Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu (Marika Kucza, Mateusz Sierant), Baletu Opery Wrocławskiej (Natasuki Katayama, Łukasz Ożga) oraz - z włoskiego Teatro di San Carlo (Anbeta Toromani, Alessandro Macario), francuskiej Compagnie Chorégraphique François Mauduit (Vittoria Pellegrino, Nicola Lazzaro, Francois Mauduit) i z rosyjskiego Teatru Maryjskiego (Igor Kolb, Aleksandr Sergeev).
Ważnym punktem programu będą przygotowane specjalnie na tę okazję choreografie do dwóch kompozycji Fryderyka Chopina autorstwa Zofii Rudnickiej i Katarzyny Aleksander-Kmieć, do których zatańczy Balet Opery Krakowskiej. Fryderyk Chopin zaliczany jest do największych polskich kompozytorów, ale jego rola, ze względu na bardzo patriotyczną wymowę dzieł, wykraczała poza samą muzykę. Wiele z jego utworów traktowano jako synonimy polskości, a rodacy odwoływali się do nich w ważnych momentach o wymowie patriotycznej. Prezentacja choreografii przygotowanej do muzyki tego kompozytora wpisze się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
{info. pras}