„Nieletni inżynierowie” czystą inspiracją

19.09.2020
„Nieletni inżynierowie” czystą inspiracją

Okres dojrzewania to czas szczególnie ważny – kształtuje się wówczas w nas to, co w przyszłości zdeterminuje naszą dorosłość. Bardzo istotne jest, aby w tym okresie spotykać na swojej drodze mądrych i inspirujących nauczycieli.

Z pewnością właśnie takim nietuzinkowym pedagogiem jest jeden z bohaterów dokumentu „Nieletni inżynierowie” Ignacy Rejmak. Z właściwą sobie charyzmą zachęca młodych ludzi do samodzielnego myślenia i kreatywności. On nie uczy fizyki z podręczników, ale na żywych przykładach, zapraszając młodzież do współrealizowania ambitnych projektów naukowych i spełniania tylko na pozór nieosiągalnych marzeń. W tym filmie obserwujemy jak nastolatki z Lęborka uczą się budować testowe modele żagla satelitarnego – znają wagę sprawy, tego typu urządzenia służą do spowalniania i sprowadzania do atmosfery satelit, które nie mogą zaśmiecać kosmosu. Podczas kilkuletniego procesu wybierają się do Warszawy, mają kontakt ze studentami, odwiedzają instytucje prowadzące badania kosmiczne, a w końcu… zaprasza ich nawet sam prezydent. Dokument Aleksandry Skowron i Hanny Polak inspiruje, pokazuje, jak mogłaby wyglądać edukacja, gdyby odrzucić szkolne schematy, jak może zmienić i obudzić nowe aspiracje w młodym człowieku, ukierunkować go na kolejne lata. Paradoksalnie nie wszyscy uczestnicy projektu zamierzają być w przyszłości naukowcami – niektórzy chcieliby spróbować swoich sił np. jako pisarze książek science ficion. To zarazem bardzo ciepła, nostalgiczna i dowcipna, a przede wszystkim dobrze warsztatowo opowiedziana historia relacji uczniów i nauczyciela – relacji, z której każdy z nich coś wyniesie dla siebie. I co ważne, „Nieletni inżynierowie” to dopiero początek transmedialnej serii pod szyldem „Underage”, realizowanej przez studio Mediolia wspierane przez wiele szanowanych instytucji. W przygotowaniu jest „Nieletnia astronautka”. I po warszawskiej premierze chce się powiedzieć: oby tak dalej, jak najczęściej pokazujmy, że nauczyciele mogą wspierać młodzież w twórczym dorastaniu!

(MB)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.