Niedziele online z Mieczysławem Karłowiczem w PWM

21.04.2020
Niedziele online z Mieczysławem Karłowiczem w PWM

Polskie Wydawnictwo Muzyczne otwiera swoje archiwa dla wszystkich spragnionych muzyki. Po koncertach będących częścią projektu „100 na 100. Muzyczne dekady wolności”, wydawnictwo zaprasza do spędzenia niedzielnych wieczorów z Mieczysławem Karłowiczem, którego twórczość i sylwetkę przybliżą materiały wideo premierowo opublikowane na kanale YouTube PWM.

11 grudnia 2016 roku przypadła 140. rocznica urodzin Mieczysława Karłowicza. Z tej okazji Polskie Wydawnictwo Muzyczne zainicjowało szereg akcji promocyjnych i komunikacyjnych oraz włączyło się w działania mające na celu propagowanie twórczości i osoby kompozytora. PWM zainicjowało akcję CAŁA POLSKA GRA KARŁOWICZA, w ramach której w grudniu 2016 roku odbyło się kilkanaście koncertów „karłowiczowskich” na terenie całego kraju. Inauguracja akcji miała miejsce 2 grudnia
w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

Wspominając wybitnego twórcę w dzień poprzedzający rocznicę prawykonania jego słynnego poematu symfonicznego Stanisław i Anna Oświecimowie, 26 kwietnia (godz. 19:00) na kanale YouTube PWM odbędzie się cyfrowa premiera filmu dokumentalnego o kompozytorze. Produkcja Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka w reżyserii Tomasza Knittla, nagrodzona Srebrnym Pegazem 22. Przeglądu Filmów o Sztuce w Zakopanem, zrealizowana została przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Telewizję Polską S.A. Film przybliża postać znakomitego twórcy zmarłego tragicznie w wieku 33 lat pod lawiną podczas wyprawy wysokogórskiej w polskich Tatrach. Dzięki barwnej, wielowątkowej i zróżnicowanej w zakresie języka filmowego narracji powstała nowoczesna i intrygująca opowieść skierowana do szerokiego grona współczesnych odbiorców. W realizację filmu zaangażowali się muzykolodzy i muzycy, dyrygenci i fotografowie, m.in. Łukasz Borowicz, Marcin Gmys, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Agata Szymczewska, Mieczysław Tomaszewski i Andrzej Zygmuntowicz, którzy w osobistych refleksjach odnieśli się do postaci i twórczości Karłowicza. Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka to wieloaspektowa prezentacja wybitnego artysty, jego muzyki oraz inspiracji, traktująca o pracy twórczej i podróżach, a także pasji do fotografowania, publicystyki i polskich gór.

Tydzień później, 3 maja (godz. 19:00), na kanale YouTube PWM zostanie po raz pierwszy udostępniona rejestracja koncertu „Filharmonia gra Karłowicza” zrealizowanego we współpracy Polskiego Wydawnictwa Muzycznego z Filharmonią im. M. Karłowicza w Szczecinie oraz TVP S.A, który był transmitowany przez Program 2 Polskiego Radia. Oprócz poematów symfonicznych Stanisław i Anna Oświecimowie oraz Smutna opowieść w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie pod batutą Rune Bergmanna, w programie koncertu znalazły się także wybrane pieśni Mieczysława Karłowicza w opracowaniu na sopran, big band i orkiestrę. Odbiorcy przed komputerami usłyszą znakomitą Agatę Zubel, Konglomerat Big Band oraz Szczecińskich Filharmoników pod dyrekcją Nikoli Kołodziejczyka.

Wszyscy, którzy będą chcieli jeszcze lepiej poznać Mieczysława Karłowicza, mogą odwiedzić profil Polskiego Wydawnictwa Muzycznego na platformie ISSUU, gdzie 22 kwietnia opublikowane zostaną fragmenty nagradzanej publikacji Widok piękny bez zastrzeżeń. Fotografia tatrzańska Mieczysława Karłowicza wydanej nakładem PWM. Wydawnictwo o charakterze albumu zawiera liczne zdjęcia Tatr wykonane przez Karłowicza podczas górskich wypraw, przede wszystkim unikatowe fotografie pochodzące z prywatnych albumów kompozytora opatrzone jego własnoręcznymi podpisami a udostępnione przez Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie. W albumie znajdują się także m.in. wspomnienia z górskich wędrówek, które kompozytor publikował w „Taterniku” i „Pamiętniku Towarzystwa Tatrzańskiego” oraz eseje Justyny Nowickiej i Mariusza Zaruskiego.

Produkcję Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza oraz film Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka zostały objęte honorowym patronatem prof. dr. hab. Piotra Glińskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Harmonogram:

26 kwietnia, godz. 19:00 – premiera filmu Mieczysław Karłowicz – samotna wędrówka (reż. T. Knittel) na kanale YouTube PWM (https://www.youtube.com/watch?v=raaKKmdO4Cs&feature=youtu.be)

3 maja, godz. 19:00 – premiera rejestracji koncertu z Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie na kanale YouTube PWM (https://www.youtube.com/watch?v=0dLBFqu13Dk&feature=youtu.be)

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.