Nie tylko klasyka [już wkrótce startuje festiwal Brodnica ClassiX]

13.03.2019
Nie tylko klasyka [już wkrótce startuje festiwal Brodnica ClassiX]

Ostatni weekend marca w Brodnicy będzie z pewnością weekendem muzyki. W dn. 28-31 marca odbędzie się pierwsza edycja zupełnie nowego festiwalu Brodnica ClassiX. Cztery wypełnione różnorodnym repertuarem dni festiwalowe zgromadzą plejadę gwiazd muzyki klasycznej i jazzowej.

Brodnica ClassiX to pionierskie wydarzenie artystyczne, które na stałe zmieni oblicze kulturalnej oferty miasta. Innowacyjny festiwal, w którym świat muzyki klasycznej łączy się z jazzem i improwizacją, jest pierwszym i jedynym takim przedsięwzięciem w regionie.

Z inicjatywy Mai i Mata Kwiatkowskich, Brodnica staje się miejscem, gdzie spotykają się najwybitniejsi polscy muzycy różnych specjalności, dla których muzyka klasyczna stanowi punkt wyjścia do artystycznych poszukiwań. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęła plejada polskich gwiazd instrumentalistyki m.in. klasycy Anna Maria Staśkiewicz i soliści orkiestry Sinfonia Varsovia, Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, Filharmonii Koszalińskiej, zespół SawarS Tango Orquestra oraz jazzmani Mateusz Smoczyński, Krzysztof Szmańda, Maciej Szczyciński i Marek Kądziela. Program festiwalu konstruowany jest w sposób przekrojowy – utwory kameralne i symfoniczne, zestawione są z audiowizualno-elektronicznym performancem z udziałem chóru, wiolonczeli i skrzypiec, żywiołowym wieczorem z tangiem międzywojennym polskich i argentyńskich kompozytorów, a także premierami nowych dzieł klasycznych z elementami jazzu i improwizacji.

Brodnica ClassiX rozpocznie 28 marca (czwartek) koncert kameralny w Pałacu Anny Wazówny z udziałem wielokrotnie nagradzanej skrzypaczki Anny Marii Staśkiewicz. W programie jeden z największych przebojów muzyki klasycznej – "Cztery pory roku" Antonio Vivaldiego.

Drugi dzień festiwalu (29 marca, piątek) dedykowany jest muzyce chóralnej. W Kościele Szkolnym w Brodnicy wykonana zostanie "Msza" Józefa Świdra, a akcentem związanym z obchodzonym właśnie rokiem moniuszkowskim będą "Pieśni" kompozytora, których wyboru i opracowania dokonał Mat Kwiatkowski. Artysta potraktował ten materiał w nowatorski sposób, tworząc chóralną wersję "Pieśni" z towarzyszeniem skrzypiec (Mateusz Smoczyński), wiolonczeli i elektroniki live (Mateusz Kwiatkowski). Muzykom towarzyszyć będą dwa chóry: Canto Grazioso i Cantamus.

Sobota, 30 marca, to wieczór z żywiołowym SawarS Tango Quartet, prowadzoną przez wybitnego polskiego kontrabasistę Sebastiana Wypycha. To jedyny w Polsce i jeden z niewielu zespołów tangowych nawiązujący stylem gry oraz składem do dawniej istniejących w Argentynie 'Orquesta Tipica'. W programie SawarS Tango Quartet usłyszymy przede wszystkim tanga okresu międzywojennego Warsa, Szpilmana, Petersburskiego, ale także innych wybitnych kompozytorów tego gatunku, jak Gardela, Rodrigueza, Gade, czy Piazzolli.

Finał festiwalu odbędzie się 31 marca (niedziela) w Brodnickim Domu Kultury i będzie prawdziwą artystyczną ucztą, która zadowoli każdego melomana. W koncercie symfonicznym, w którym po raz pierwszy zaprezentuje się Brodnicka Orkiestra Symfoniczna świat klasyki spotka i przeniknie się ze światem jazzu. W pierwszej części zabrzmi słynny "Koncert na dwoje skrzypiec" Jana Sebastiana Bacha z partiami solowymi w wykonaniu Anny Marii Staśkiewicz oraz pomysłodawczyni festiwalu – Mai Kwiatkowskiej, a także "Symfonia nr 29" klasycznego mistrza wszech czasów – W. A. Mozarta. W drugiej części Brodnicka Orkiestra Symfoniczna wraz z sekcją jazzową dokona premiery "Symfonii cieni" Mata Kwiatkowskiego, dzieła formalnie osadzonego w tradycji klasycznej, lecz muzycznie flirtującego z estetyką muzyki współczesnej. W koncercie finałowym wezmą udział fantastyczni muzycy, wirtuozi, a zarazem improwizatorzy, stąd też na zakończenie festiwalu odbędzie się jam session i celebracja muzyki w innej, luźniejszej formie.

Warto podkreślić, że Festiwal jest też jednocześnie pretekstem do rozpoczęcia działalności Brodnickiej Orkiestry Symfonicznej (BOS) – artystycznego kolektywu skupiającego artystów młodego pokolenia, funkcjonujących w prężnie działających środowiskach artystycznych (takich jak Sinfonia Varsovia, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Koszalińska, Orkiestra Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, zespołów Atom String Quartet, Nikola Kołodziejczyk Band czy Namysłowski Quartet). Orkiestra ma na celu upowszechnianie kultury muzycznej najwyższej jakości w regionie, ale będzie też narzędziem promocji regionu w wymiarze ogólnopolskim.

Jest to bezprecedensowe wydarzenie, by w tak małym mieście jak Brodnica, powstała Orkiestra Symfoniczna złożona z najlepszych muzyków w kraju.

Organizatorem Festiwalu jest Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz oraz Fundacja Mai i Mata Kwiatkowskich. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz dofinansowane jest z budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Patronat medialny nad Festiwalem objęli: Dwójka Polskie Radio, Polskie Radio PiK, TVP3 Bydgoszcz, polmic.pl, ebrodnica.pl, Eltronik, TvBrodnica.pl, Gazeta Pomorska Inicjatywa została objęta stałym patronatem medialnym Magazynu PRESTO.

EKIPA

MAT KWIATKOWSKI - Wiolonczelista, multiinstrumentalista, kompozytor. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Music Conservatory w Maastricht (Holandia) oraz European Chamber Music Academy. Uczestnik wielu polskich i europejskich festiwali. Nauczyciel wiolonczeli w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Brodnicy, aktywny na niwie edukacji artystycznej, założyciel "Fundacji Mai i Mata Kwiatkowskich". Inicjator i realizator znanych w regionie cykli koncertów "Brodnicka Manufaktura Dźwięku", "Muzyczne Opowieści" w Górznie, "JazzClass. Classic Goes Jazz", serii "Master Class" - kursów mistrzowskich dla uczniów i nauczycieli szkół artystycznych regionu, założyciel Orchestra Pro - orkiestry złożonej z uczniów i nauczycieli PSM w Brodnicy, grającej koncerty m.in. z Ryszardem Rynkowskim, Jackiem Namysłowskim i Krzysztofem Trebunia - Tutką.

MAJA KWIATKOWSKA - skrzypaczka, manager kultury. Absolwentka Maastricht Academy of Music (Holandia), Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy oraz Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Realizatorka licznych działań kulturalnych (m.in. serie koncertów "Muzyczne Opowieści" w Górznie, "Brodnicka Manufaktura Dźwięku", "Szachrajstwa na trawie") oraz edukacyjnych (m.in. Lato w Teatrze, Kultura dostępna).

Program:

28.03.2019 r. godz. 19.00 – Pałac Anny Wazówny
KONCERT KAMERALNY - A.Vivaldi Cztery pory roku
29.03.2019 r. godz. 18.30 – kościół szkolny
KONCERT CHÓRALNY - J. Świder Msza, S. Moniuszko Pieśni z towarzyszeniem wiolonczeli, skrzypiec, elektroniki live
30.03.2019 r. godz. 19.00 – Brodnicki Dom Kultury
KONCERT TANGOWY – SawarS Tango Orquestra, Tanga okresu międzywojennego
31.03.2019 r. – Brodnicki Dom Kultury
Godz. 16.00 - KONCERT SYMFONICZNY – J. S. Bach Koncert na dwoje skrzypiec, W. A. Mozart Symfonia no. 29, M. Kwiatkowski Symfonia cieni
Godz. 18.00 - KONCERT JAZZOWY – Jam Session muzyków uczestniczących w koncercie symfonicznym

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.