Rusza 11. NDI SOPOT CLASSIC Międzynarodowy Festiwal Muzyczny

-
12.07.2021

Już po raz jedenasty Dyrektor Artystyczny Maestro Wojciech Rajski wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot zapraszają na Międzynarodowy Festiwal Muzyczny NDI Sopot Classic, który odbędzie się pod koniec lipca tego roku. Tegoroczna edycja festiwalu będzie jednym z wydarzeń oficjalnych obchodów 120-lecia nadania Sopotowi praw miejskich.
 

Festiwal od wielu lat jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń kulturalnych
w Trójmieście, przyciagając każdego lata miłośników muzyki klasycznej oraz tych, którzy dopiero odkrywają świat muzyki poważnej. Co roku podczas koncertów odbiorcy mogą usłyszeć artystów o międzynarodowej renomie, występujących na najbardziej prestiżowych scenach świata. Repertuar festiwalu dobierany jest tak, aby nawet najbardziej wymagający odbiorca, poszukujący róznorodności i kunsztu artystycznego mógł znaleźć dla siebie atrakcyjną propozycję.

 

Festiwal rozpocznie Wieczór Włoski, na który wybierzemy się 25 lipca do Opery Leśnej. Koncerty tematyczne są już od kilku edycji tradycją festiwalu. W poprzednich latach przenieśliśmy się Hiszpanii, Francji, Austrii i Czech, a w tym roku wieczór ten poświęcony został muzycznej kulturze Włoch. Podczas koncertu usłyszymy utwory włoskiego baroku oraz fragmenty oper włoskich kompozytorów, a także utwory orkiestrowe oraz muzykę popularną i filmową. W koncercie wystąpią znakomici polscy artyści: Olga Pasiecznik (sopran), Jan Jakub Monowid (kontratenor), Szymon Mechliński (baryton), Monika Mariotti (vocal), Janusz Wawrowski (skrzypce).
 

Drugim koncertem festiwalowym będzie Koncert Muzyki Polskiej, który odbędzie się 27 lipca w sali koncertowej PFK Sopot. Wydarzenie rozpocznie się od uroczystości wręczenia nagród laureatom 6. Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Pendereckiego. Podczas koncertu widownia usłyszy utwór patrona konkursu, a także kompozycje Pawła Mykietyna, jednego z jurorów i Krystiana Neściora, laureata I nagrody.
 

29 lipca w kościele św. Jerzego w Sopocie, na Koncercie Muzyki Barokowej usłyszymy Collegium 1704 czyli praską orkiestrę barokową, założoną w 2005 roku przez klawesynistę
i dyrygenta Václava Luksa. Grupa odniosła wiele międzynarodowych sukcesów, które zostały zapoczątkowane wykonaniem „Missa votiva” Jana Dismana Zelenki we Francji w 2007 roku. Obecnie koncertują na festiwalach w całej Europie, gdzie prezentują i promują repertuar czeskich mistrzów, m.in. Zelenki i Josefa
Myslivečka.
 

Zaplanowany na 31 lipca Koncert Finałowy to prawdziwa gratka dla miłośników opery.
11. NDI Sopot Classic zakończy się Galą Operową podczas, której
usłyszymy światowej sławy rosyjskiego artystę, Ildara Abrazakova (bas). Jest on jednym z najbardziej znanych współczesnych basów. Debiutował w La Scali, śpiewał m.in. w Metropolitan Opera, Wiedeńskiej Operze Państwowej i Bawarskiej Operze Narodowej w Monachium. Jest także aktywnym artystą koncertowym, występował w londyńskiej BBC Proms i nowojorskiej Carnegie Hall, a także z czołowymi orkiestrami międzynarodowymi, w tym Chicago Symphony i Vienna Philharmonic.


 

Zrealizowano z udziałem finansowym Gminy Miasta Sopotu.

Sponsorem tytularnym festiwalu jest sopocka Grupa NDI.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”


{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.