Nasza własna planeta

fot. arch. MB

Uma – planeta wody” to kompozycja, która narodziła się z improwizacji, którą siostry Maja Baczyńska (Maya Baczynska) i Dagny Baczyńska-Kissas wykonały w ramach „Koncertów pod gwiazdami” w Planetarium – Centrum Nauki Kopernik w październiku i w listopadzie 2019 r., a następnie nagrały w grudniu tego samego roku w Quality Studio w Warszawie. Dlaczego „Uma...”?

„Uma to był świat z naszej wyobraźni. Planeta, na którą zaprosiła mnie moja starsza siostra Dagny Baczyńska-Kissas. Miałyśmy nawet mapy, które rysowałyśmy przez wiele godzin. Znałyśmy genealogie królewskich rodzin, wymyślałyśmy dialekty, projektowałyśmy katalogi mody i style architektoniczne. Wymyślałyśmy czarodziejskie historie. To był dobry, piękny czas. Zawsze byłyśmy ze sobą bardzo blisko, mimo nie tak małej różnicy wieku pomiędzy nami. Po latach wskrzesiłyśmy świat naszych dziecinnych zabaw w naszej muzyce. Zaczęło się od »Koncertu pod gwiazdami« w warszawskim Planetarium – Centrum Nauki Kopernik, gdy to pierwszy raz zaimprowizowałyśmy na misy dźwiękowe i fortepian, a potem pomysł zaczął się rozrastać w prawdziwie kosmicznym tempie!

Internetowa premiera kompozycji odbyła się 25 marca 2020 r., w dzień rocznicy urodzin naszej śp. babci Mi (Teresa Lewtak-Stattler ps. Mirka, Miła), z którą mieszkałyśmy wraz z rodzicami i siostrą w domu rodzinnym przez całe dzieciństwo i która zawsze nas dopingowała w twórczych działaniach. Niestety nie może już usłyszeć utworu, który jest tym dzieciństwem inspirowany. Ale w internecie ta muzyka przetrwa dla innych”.

(Maja Baczyńska, muzyk, reżyserka, autorka tekstów)

Więcej o artystkach:

Maja Baczyńska (Maya Baczynska, mm.):
https://www.facebook.com/Maya-Baczynska-392125304728982/?modal=admin_todo_tour

Dagny Baczyńska-Kissas:
https://www.facebook.com/Dagny-Baczynska-Kissas-concert-pianist-composer-dancer-203475730061576/

***

Utwór jest dotępny także na Soundcloud

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów