Najlepsza muzyka z filmowego ekranu na jednym krążku
Najpiękniejsze suity z 11. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie znajdą się na jednej płycie, którą przygotowują wytwórnie Varese Sarabande, Magic Records we współpracy z Krakowskim Biurem Festiwalowym. Wśród kompozytorów, których utwory znajdziemy na tegorocznym albumie znaleźli się: Michael Nyman, Jan A.P. Kaczmarek, Antoni Komasa Łazarkiewicz, Sandro Di Stefano, Radzimir Dębski czy Krzysztof Penderecki. Ich utwory w wykonaniu wielkich orkiestr symfonicznych oraz znakomitych solistów będzie można usłyszeć podczas tegorocznego Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie w dniach 29 maja – 5 czerwca. Płyta trafi do sprzedaży 11 maja. Będzie się w nią można zaopatrzyć także podczas festiwalu.
Kompozycje Krzysztofa Pendereckiego, Elliota Goldenthala, Michaela Nymana, Jeffa Beala, Clinta Mansella, Antoniego Komasy-Łazarkiewicza, Radzimira Dębskiego, Jana A.P. Kaczmarka i Sandro di Stefano, symultaniczne pokazy filmów Casino Royale z muzyką Davida Arnolda i Pięknej i Bestii z melodiami Alana Menkena, koncert klubowy z piosenkami z filmów Pedra Almodóvara i wariacjami funkowo-folkowymi z Islandii, Video Game Music Gala z największymi tytułami, takimi jak Assassin's Creed czy Wiedźmin 3 – to tylko część atrakcji, które przygotowali organizatorzy 11. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Tegoroczna edycja mocno koncentruje się także na rodzimym rynku muzycznym…
Marcin Przybyłowicz w 2016 roku był najchętniej słuchanym polskim kompozytorem za granicą w internetowym serwisie Spotify. Przebił Abla Korzeniowskiego, a nawet Wojciecha Kilara – za sprawą ścieżki dźwiękowej do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon z serii, którą firma CD Projekt sprzedała w 33 milionach egzemplarzy! Nieprzypadkowo zatem coroczną galę muzyki filmowej w Tauron Arenie wypełni tym razem muzyka z gier. Podczas Video Games Music Gala dziewięciu kompozytorów zaprezentuje specjalnie przygotowane suity m.in. z takich hitów, jak Wiedźmin 3, Medal of Honor, Batman: Arkham, Assassin’s Creed czy James Bond 007: Blood Stone. Do fragmentu gry o przygodach agenta 007 piszą również muzykę uczestnicy tegorocznego konkursu dla młodych kompozytorów. Przewodnictwo jury konkursu Young Talent FMF Award objęła w tym roku Agnieszka Holland, która jest też główną bohaterką koncertu Scoring4Polish Directors.
Do udziału w tym właśnie koncercie zaproszenie przyjęli młodzi kompozytorzy, którzy z dużą śmiałością łączą muzykę orkiestrową z elektroniką (Antoni Komasa-Łazarkiewicz czy Radzimir „Jimek” Dębski), ale także twórcy z zagranicy, którzy wzbogacili swoim talentem polską kinematografię (Clint Mansell, Sandro di Stefano). Z kolei ze względu na tegoroczną zbieżność dat z Krakowskim Festiwalem Filmowym FMF zaprosi do dyskusji o współpracy reżysera z kompozytorem na spotkaniach m.in. z Dorotą Kobielą, reżyserką filmu Twój Vincent, twórcą Człowieka z Magicznym Pudełkiem Bodo Koxem czy scenarzystą i reżyserem Pawłem Maśloną (Demon, Atak paniki). Z publicznością FMF spotkają się także konsultantki muzyczne Patrycja Bukowska i Anna Malarowska czy charyzmatyczna dyrygentka i kompozytorka muzyki do gier video z Irlandii Eímear Noone.
Hiszpańska piosenkarka jazzowa Esther Ovejero, znana już fanom FMF dzięki brawurowemu wykonanie „bondowskich” przebojów podczas 7. edycji festiwalu, przedstawi tym razem zestaw piosenek pod wiele mówiącym tytułem All About Almodóvar. Tego samego wieczoru (i z tym samym biletem!) posłuchamy fuzji irlandzkiej i islandzkiej muzyki folkowej – zespół Torrek, z którym przyjedzie zaprzyjaźniony z festiwalem kompozytor Atli Örvarsson, powstał na potrzeby nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu Dziewiąty Legion (2011).
Które dzieła Krzysztofa Pendereckiego zainspirowały takich mistrzów jak Wajda, Kubrick czy Scorsese? Podczas koncertu Penderecki2Cinema będzie okazja przekonać się, że to właśnie temu kompozytorowi zawdzięczamy atmosferę grozy w słynnym Lśnieniu. Wykonaniu Polimorfii czy Trenu Ofiarom Hiroszimy towarzyszyć będą fragmenty filmów, w których te utwory wykorzystano. Tego samego wieczoru usłyszymy premierowe wykonanie Koncertu na trąbkę i orkiestrę smyczkową –dedykowanego postaci Tadeusza Kościuszki przez zdobywcę Oscara Elliota Goldenthala. To gest przyjaźni kompozytora pamiętającego o stuleciu odzyskania niepodległości przez Polskę.
Tegoroczny program połączy na kilka dni, między 20.05 a 5.06, wszystkich fanów muzyki filmowej.