Najciekawsze polskie filmy dokumentalne na KFF VOD

“Wieloryb z Lorino”

W poniedziałek 25 stycznia rusza kolejna edycja KFF VOD. Przez cały tydzień 5 najciekawszych polskich filmów dokumentalnych 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie dostępnych na terenie całej Polski. Wśród nich festiwalowi laureaci i filmy, które cieszyły się największym zainteresowaniem publiczności.

“To doskonała okazja by nadrobić festiwalowe zaległości, ale też wrócić do swoich ulubionych tytułów” - zachęca Olga Lany, rzeczniczka prasowa KFF. - “W ostatnim czasie zrealizowaliśmy projekt w ramach programu “Kultura wrażliwa” Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, w ramach którego dostosowaliśmy platformę KFF VOD do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Tym bardziej cieszy nas, że jeden z filmów “Guczo. Notatki z życia” Marii Zmarz-Koczanowicz będzie dostępny także w wersji z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.”

Wśród styczniowych propozycji znajdą się: opowieść o kulisach łódzkiej brygady ONR, historia ekscentrycznego artysty Augusta Zamoyskiego, obraz peerelowskiego życia na podsłuchu, bliskie spotkanie z dziećmi dotkniętymi autyzmem i zespołem Aspergera oraz filmowa wyprawa na daleką Czukotkę, obrazująca niezwykłe życie wielorybników.

Wieloryb z Lorino” Macieja Cuskego otrzymał aż trzy nagrody na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym: Srebrny Róg w międzynarodowym konkursie dokumentalnym, Nagrodę Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż oraz Nagrodę dla najlepszego polskiego producenta ufundowaną przez Krajową Izbę Producentów Audiowizualnych. Film kontempluje codzienność Półwyspu Czukockiego i odsłania brutalne strony życia w tym zapomnianym miejscu, gdzie ciągle żywa pozostaje tradycja polowań na walenie. Połowy dostarczają pożywienia i pozwalają przetrwać w trudnych warunkach.

W konkursie polskim Grand Prix i statuetkę Złotego Lajkonika otrzymał Tomasz Wolski za film “Zwyczajny kraj”. Rozmowy kontrolowane i rejestracje za pomocą ukrytych kamer, brudne zapisy przesłuchań i akcji werbunkowych oraz filmy instruktażowe dla funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa – z takich materiałów wyłania się obraz peerelowskiego życia na podsłuchu.

Odmienne stany świadomości” Piotra Stasika pozwalają wniknąć w zakamarki fascynujących i nieszablonowych umysłów dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera. O czym marzą? Co chcą powiedzieć?

Michał Edelman w filmie “Ostatni rycerze prawej strony” przez pół roku dokumentował działalność Brygady Łódzkiej ONR – od propagandowych imprez z obowiązkowym grillem, przez próby zakłócenia Marszu Równości w Radomsku, po kulminacyjny przemarsz ulicami Warszawy podczas Dnia Niepodległości w 2019 roku. Czy łódzcy narodowcy rzeczywiście są tylko grupą kolegów o wyrazistych poglądach?

Guczo. Notatki z życia” Marii Zmarz-Koczanowicz to pełna archiwalnych smaczków historia wyklętego przez rodzinę arystokraty, żyjącego w burzliwych czasach człowieka o wielu twarzach i talentach. Kim tak naprawdę był August Zamoyski? Czerpiącym pełnymi garściami z życia miłośnikiem kobiecego piękna, sportowcem, rzeźbiarzem, obywatelem świata? Utkana z niezwykłych materiałów opowieść o jego życiu i twórczości spleciona jest ze współczesnym wątkiem, dokumentującym sprowadzenie prac Zamoyskiego do Polski. Umiejętnie wyeksponowane, są w filmie Marii Zmarz-Koczanowicz równie ważne jak fascynujący życiorys tego nietuzinkowego artysty. Ten film będzie dostępny także w wersji z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Po spektakularnym sukcesie 60. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który w całości, jako pierwszy w Polsce odbył się w Internecie, Krakowska Fundacja Filmowa kontynuuje wirtualny projekt - KFF VOD. Każdego miesiąca, najciekawsze filmy dokumentalne, animowane i krótkometrażowe fabuły, w wyjątkowych zestawach tematycznych udostępnione są widzom online.

Najbliższa edycja KFF VOD potrwa od 25 do 31 stycznia 2021. Polskie filmy dokumentalne będą udostępnione online na terenie całej Polski. Jednorazowy dostęp w cenie 9 zł umożliwia oglądanie filmu przez 24h.

Szczegóły: https://www.krakowfilmfestival.pl/kino-online/kff-vod/

61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w formule hybrydowej: w krakowskich kinach oraz w Internecie, w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 roku.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.
Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.
Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Więcej artukułów z kategorii: 

Dodaj komentarz

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Oceń zawartość: 

Brak głosów