Na Zamek Niemodlin powraca muzyka

11.01.2018
Fot. Archiwum Fundacji na Rzecz Zamku Książęcego Niemodlin

Po kilkusetletniej przerwie na Książęcy Zamek Niemodlin powraca muzyka. „Kaplica jest okaleczona, ale akustyka niezwykła”. Fundacja opiekująca się twierdzą odnawia kaplicę, chce przywrócić chór i organizować cykliczne koncerty.

W zamkowej kaplicy dźwięk rozchodzi się równomiernie. - Niezwykłe jest to, że mimo okaleczenia kaplica zachowała tak znakomitą akustykę – zauważa opolski dyrygent i kompozytor Przemysław Ślusarczyk. - Dawniej mistrzowie zwracali uwagę na wszelkie detale począwszy od estetyki po akustykę i funkcjonalność. Dźwięk miał być boski, dobrze się rozchodzić, a budowla miała przetrwać wieki – dodaje muzyk, który poprowadził Orkiestrę Dętą i zabrał publiczność w podróż po polskiej i zagranicznej muzyce rozrywkowej. Był to pierwszy od XVII wieku koncert w zamkowej kaplicy.

Jej remont rozpoczął się w 2016 roku, po tym kiedy zamek przejęli od Włochów polscy właściciele. Nowi zarządcy naprawili dach, zabezpieczyli ściany, stropy, mury, sklepienia i filary.

Zamkowa Fundacja planuje kolejne remonty i stara się o dofinansowania. Chce dawnym zwyczajem organizować na zamku cykliczne koncerty - Trzeba zlikwidować rysy i pęknięcia na ścianie, zabezpieczyć zabytkowe polichromie i okna, położyć podłogę, a także odtworzyć chór – wymienia Joanna Kardasińska, prezes Fundacji na Rzecz Książęcego Zamku Niemodlin.

XVII wieczna kaplica ma 200 metrów kwadratowych, zbudował ją Weighardt Promnitz, który władał państwem stanowym Niemodlin (Herrschaft Falkenberg) w latach 1600 – 1618. Kontynuował przebudowę zamku, którą zapoczątkował teść. Dobudował skrzydło północno-wschodnie wraz z kaplicą, skrzydło południowo-wschodnie oraz cztery wieże z klatkami schodowymi w narożach dziedzińca. Promnitz pozostawił następcom 177 tysięcy talarów długów, związanych w dużej mierze z przebudową zamku.

W kaplicy odbywały się integrujące lokalną społeczność spotkania, koncerty i nabożeństwa. Początkowo była to kaplica ewangelicka, od 1779 roku katolicka związaną z kryptą grobową rodu Praschma.

W przęśle zachodnim znajdował się chór muzyczny. Okna z witrażami autorstwa F.H. Commansa pochodzą z warsztatu Hertela­. W 1870 roku przebudowano kaplicę i podniesiono ją o pół piętra. Widać efekt dekoracyjnych żeber, w narożach wznoszą się przyścienne półkolumny w porządku toskańskim.

Pomieszczenie przykrywa sklepienie kolebkowe z lunetami.

Burzliwa historia Książęcego Zamku Niemodlin

Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najokazalszych i najpotężniejszych zamków w Polsce. Ma ponad 700 – letnią burzliwą historię. Wzniosła go rodzina książęca Bolesława I po to, aby bronić ziem opolskich. Przetrwał mimo wielu podbojów i groźnego pożaru. Był przebudowywany na rezydencję renesansową, później na barokową.

Właścicielami twierdzy były niemieckie rody arystokratyczne. Po II wojnie światowej zamek był siedzibą Państwowego Urzędu Repatriacyjnego, liceum i szkoły podoficerskiej. Potem przez 10 lat stał opuszczony i niszczał.

Od niedawna Zamek ma polskich właścicieli, którzy otworzyli go dla zwiedzających i przywracają mu dawną świetność.

Magiczna sceneria niemodlińskiego zamku urzeka turystów, fotografów i filmowców. W jego murach powstał film Jana Jakuba Kolskiego – Jasminum.

W 2017 roku Książęcy Zamek Niemodlin wygrał prestiżowy konkurs Polskiej Organizacji Turystycznej - Top Zamki i Pałace w Polsce, w tym samym roku zdobył Certyfikat Internautów - Najlepszy Produkt Turystyczny 2017.

{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.