Na turystycznym celowniku melomana
Orkiestra bez dyrygenta, pięciotygodniowy festiwal, miejsca urodzin i twórczości najzdolniejszych europejskich kompozytorów. Czym jeszcze zaskoczy Austria?
Porządek musi być. Swoje miejsce stojące w Wiedeńskiej Operze do dziś zaznacza się szalikiem lub apaszką. Prawdziwym melomanom i stałym bywalcom Opery fotel nie jest potrzebny do słuchania :-)Austria to bardzo popularny kraj pod względem turystycznym, oferujący niezmierną różnorodność atrakcji. Bez wątpienia jest to jeden z głównych punktów na mapie Europy traktowanych jako centra muzyki klasycznej, a wielość organizowanych wydarzeń muzycznych może przyprawić wszystkich melomanów o zawrót głowy. Współcześnie, w zakresie szeroko pojętej kultury, kojarzona jest w znacznej mierze z muzyką poważną. Tu tworzyło trzech klasyków wiedeńskich: Haydn, Beethoven i Mozart. W Wiedniu pod skrzydłami cesarzy swój talent rozwijali Straussowie. Nie można zapomnieć także o innych wielkich kompozytorach, których nazwiska rozpoznawane są na całym świecie, takich jak Christoph W. Gluck, Ferenc Lehar, Gustaw Mahler, Antoni Bruckner czy Franz Schubert, których losy także związane są z Austrią.
Najbardziej atrakcyjnymi pod względem rangi wydarzeń muzycznych austriackimi miastami są Wiedeń i Salzburg. Na uwagę zasługują także eventy odbywające się w Innsbrucku czy Linzu. Koncerty w tych miastach są tak popularne, że często znacznie wcześniej należy rezerwować na nie bilety i planować z dużym wyprzedzeniem każdy wyjazd. Z noclegami jest najmniejszy problem: wystarczy skorzystać z edom.pl, aby szybko zarezerwować sobie w Austrii dowolny hotel, apartament, a nawet dom, jeśli będzie trzeba.
Wiedeń - wielkie orkiestry, wielkie bale
Filharmonicy Wiedeńscy to jedna z najbardziej renomowanych orkiestr świata, szerokiemu gronu odbiorców znana z noworocznych koncertów transmitowanych na cały świat z Wiedeńskiego Musikverein. Ciekawostką jest fakt, że instytucja ta nie posiada na stałe zatrudnionego dyrygenta. Od 1933 roku prowadzą ją występujący gościnnie w Wiedniu najlepsi dyrygenci świata.
Drugą, niezmiernie znaną i cenioną instytucją jest Wiedeńska Opera Państwowa, która znana jest na świecie, poza tradycyjną działalnością operową, z wielkich bali karnawałowych, które są ważnym wydarzeniem kulturalnym, turystycznym i promocyjnym miasta. Bierze w nim udział corocznie 12 tysięcy ludzi, w tym przedstawiciele austriackich władz państwowych z premierem i prezydentem na czele, przedstawiciele świata biznesu i kultury, zaproszeni zagraniczni goście oraz wszyscy, którzy zakupili kartę wejścia i posiadają odpowiedni strój.
Trzecim istotnym z punktu widzenia melomana punktem Wiednia jest Wiedeński Dom Koncertowy, w którym oprócz muzyki klasycznej grana jest także muzyka folklorystyczna, rozrywkowa i etniczna.
Poza powyższymi w Wiedniu codziennie można znaleźć miejsce, gdzie odbywa się koncert muzyki klasycznej. W wielu kościołach wiedeńskich często bezpłatnie można posłuchać muzyki sakralnej. Liczne koncerty odbywają się także w zabytkowych budynkach zlokalizowanych w mieście i wokół niego.
Salzburg – tylko Mozart
W Salzburgu organizowany jest największy, bo trwający 5 tygodni, letni festiwal muzyki i teatru, podczas którego odbywają się koncerty filharmoniczne, kameralne oraz prezentacje operowe. Ciekawostką jest fakt, że w 2006 roku Festiwal w Salzburgu świętował 250. rocznicę urodzin Mozarta, którą uczcił wystawieniem wszystkich 22 oper kompozytora. Corocznie w styczniu organizowany jest Tydzień Mozartowski obchodzony w okolicach dnia urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta, którego organizatorem jest międzynarodowa fundacja Mozarteum, grupująca największym dyrygentów, solistów, orkiestry i zespoły świata. W tym czasie odbywają się na cześć Mozarta koncerty z udziałem Filharmoników Wiedeńskich, Orchestra in Residence, Mozarteum Orchester Salzburg czy Camerata Salzburg oraz występy orkiestr gościnnych.
Innsbruck i Lintz – sport czy muzyka?
Innsbruck to w Polsce miasto rozpoznawane głównie ze względu na odbywający się tam jeden z etapów Turnieju Czterech Skoczni. Jednak Innsbruck to także istotny punkt na mapie Europy związany ze znanym wśród melomanów Festiwalem Muzyki Dawnej poświęcony twórczości pochodzącej głównie z epoki baroku.
Linz natomiast to miasto rodzinne Antoniego Brucknera. Każdej jesieni w mieście organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Brucknera (International Brucknerfest), podczas którego prezentowane są głównie utwory tego kompozytora oraz mu współczesnych.
(BB)