Na styku dźwięków i języków
„Migane Bajko-dźwięki” to wydarzenia artystyczne online, które zrodziły się z projektu Dziecięce Ogrody Muzyczne i stanowią odpowiedź na zamknięcie instytucji kultury i brak możliwości spotkania się najmłodszych widzów z artystami. Każde z czterech spotkań „Miganych Bajko- dźwięków” powstało przy udziale wspaniałego zespołu złożonego z opowiadacza/opowiadaczki, muzyków i tłumaczki języka migowego.
Każda opowieść stworzona jest na styku dźwięku, słowa mówionego i miganego, co stanowi niecodzienne doświadczenie artystyczne, które skierowane jest zarówno do dzieci słyszących, jak i posługujących się językiem migowym.
"Migane Bajko-dźwięki" powstały z potrzeby znalezienia alternatywnej, artystycznej odpowiedzi na izolację oraz z powodu utrudnionego bądź całkowicie niemożliwego kontaktu ze sztuką. Organizatorzy zapraszają dzieci do odbycia dalekich podróży, w których przewodnikami są artyści, powołujący świat muzycznych opowieści. Dzieci mogą w nich uczestniczyć dzięki wyobraźni i uważnemu podążaniu za opowiadaną historią.
Takie doświadczenie artystyczne może stanowić inspirację dla dzieciecej kreatywności, może wspierać i rozwijać naturalną ciekawość.
Już w grudniu, dzięki współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach programu Teatroteka szkolna zaprezentowane zostaną scenariusze lekcji do „Miganych Bajko-dźwięków”, z których skorzystać będą mogli/ły nauczyciele/nauczycielki pracujący/e zarówno z dziećmi słyszącymi, jak i z dziećmi posługującymi się językiem migowym. Scenariusze lekcji szkolnych będą również dostosowane do pracy z uczniami w trybie online.
{info.pras.}