Muzyka współczesna nie gryzie - trzecia seria

01.04.2014
Muzyka współczesna nie gryzie - trzecia seria

Operacja. Komu? komu... komunikacja. Sztuka dysonansu. Nie zawsze „ładne” jest właściwe. Złoty środek. Miedzy przesytem a banałem. Pytania i czy gotowe odpowiedzi? - czyli spotkanie z kompozytorką Katarzyna Brochocką w ramach trzeciej serii cyklu  „Muzyka współczesna nie gryzie”.

W niedzielę 6 kwietnia br. o godz. 18:00 w Muzeum Historii m.st. Warszawy gościem kolejnego spotkania przedstawiającego świat muzyki współczesnej i jej twórców będzie kompozytorka Katarzyna Brochocka.

Studiowała u Jana Antoniego Wichrowskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, u Edwarda Knighta (Oklahoma City University) oraz u Doiny Rotaru (Universitatea Nationala de Muzica din Bucuresti).

Odnosi liczne sukcesy szczególnie w dziedzinie opery kameralnej, docenianej w konkursach kompozytorskich i na festiwalach m.in. w Wiedniu, Houston, Londynie, Waszyngtonie i Nowym Jorku. Komponuje i wykonuje także muzykę ilustracyjną do spektakli w teatrach dramatycznych i lalkowych.

Opera współczesna obecnie jest być może najmniej znanym gatunkiem muzycznym, a dzieła powstające w naszych czasach dość rzadko pojawiają się na scenach operowych. Spotkanie z Katarzyna Brochocką będzie więc podróżą przez operowe tematy znane i nieznane.

Niektóre z nich to: opera jako platforma porozumienia ze odbiorcą, jaki procent komunikatu trzeba zrozumieć, żeby całość dzieła zachęciła do dalszego w nie zagłębiania się, a także jak sprowokować słuchacza do porzucenia postawy roszczeniowej na rzecz aktywnego zaangażowania się w odbiór utworu i czy w ogóle jest to dzisiaj możliwe?

Wszystkie spotkania cyklu „Muzyka współczesna nie gryzie”, dalekie od formy akademickich wykładów, bogato ilustrowane muzyką, fotografiami i wideo, odbywają się w niedzielne popołudnia od 16 marca do 27 kwietnia o godz. 18:00 w odrestaurowanych piwnicach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy (Rynek Starego Miasta 28-42). Moderatorem rozmów jest Małgorzata Kołcz – kontrabasistka i organizator wydarzeń kulturalnych.

Wstęp wolny.

Cykl „Muzyka współczesna nie gryzie” ma na celu propagowanie muzyki współczesnej i jej twórców poprzez ukazywanie ich w szerszych kontekstach kulturowych i społecznych, przy zastosowaniu nowatorskich technik edukacyjnych. Celem spotkań jest także przygotowanie słuchaczy do świadomego odbioru muzyki powstającej obecnie.

 


Organizator: Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej

Mecenat: Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Współpraca: Art Deco Group, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy

Patroni medialni: Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC, TVP Warszawa, Presto, Wawcity.pl, MEAKULTURA

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.