Światowy bestseller „Muzyka w zamku niebios” w polskiej wersji językowej

-
03.12.2021

Polskie Wydawnictwo Muzyczne z radością ogłasza, że książka Sir Johna Eliota Gardinera „Muzyka w zamku niebios. Portret Jana Sebastiana Bacha” dostępna już jest na polskim rynku wydawniczym. Ten światowy bestseller ukazuje Bacha jako człowieka i kompozytora. Książka stanowi niezwykłą fuzję osobistych doświadczeń dyrygenta z ciekawymi poszukiwaniami archiwalnymi. To iście „Bachowska uczta”! 

 

Co znajdziemy w książce?

 

Bach - muzyk jest zdumiewającym geniuszem. Bach - człowiek jest rozczarowująco zwyczajny, pełen trywialnych wad, a w wielu aspektach wciąż dla nas niewidoczny. W istocie o jego prywatnym życiu wiemy mniej niż w przypadku jakiegokolwiek innego znaczącego kompozytora z minionych 400 lat. Nie pozostawił po sobie żadnej intymnej korespondencji z rodziną i niewiele faktów poza kilkoma anegdotami ocalało do naszych czasów, by pomóc nam w namalowaniu bardziej ludzkiego, wielowymiarowego portretu kompozytora: w dostrzeżeniu w nim choć przez chwilę syna, kochanka, męża, ojca. Być może istniał w nim samym jakiś organiczny opór przed odsłonięciem kurtyny i ujawnieniem się; w przeciwieństwie do większości swoich współczesnych, nie korzystał z okazji, gdy takowa się nadarzyła, by pozostawić po sobie spisane świadectwo swojego życia i drogi twórczej. A mimo to Gardiner w niezmiernie wciągający sposób ukazuje Bacha jako kompozytora i człowieka. Cztery najważniejsze rozdziały książki: o kantatach, Pasji wg św. Jana, Pasji wg św. Mateusza oraz Mszy h-moll, stanowią prawdziwą kopalnię osobistych spostrzeżeń i detali faktograficznych z życia tego kompozytora.

 

Światowe recenzje

 

Wielu jest Bachów, ale tylko jeden Sebastian – a Gardiner jest jego prorokiem. (…) Pod mistrzowskim przewodnictwem Gardinera otwierają się podwoje niebiańskiego zamku Bacha”..

 

Daniel Johnson, „Standpoint”

 

Miłośnicy Bacha mają wiele powodów, by być wdzięcznymi sir Johnowi Eliotowi Gardinerowi. Jego wykonania kantat, pasji i motetów Bacha mają znaczenie historyczne, łącząc w sobie spojrzenie naukowe z wirtuozerią i płomiennym zaangażowaniem. (…) Teraz, kiedy zakończył swą pielgrzymkę, dołączył do grona elitarnych szeregów luminarzy muzycznych, dzieląc się swoimi doświadczeniami w tym obszernym, bogato ilustrowanym przekroju życia i twórczości Bacha. Efekt jest olśniewający”

Iain Burnside, „Observer”

Gardiner ma dar, (…) książkę czyta się z przyjemnością, (…) zniewalająca, intensywna i odkrywcza, (wybitne osiągnięcie”.

 

Gulliver Ralston, „Literary Review”

 

Kim jest John Eliot Gardiner?

 

Jest jednym z najwybitniejszych dyrygentów na świecie, znakomicie odnajdujący się zarówno w repertuarze barokowym, jak też innych epok. Założył Monteverdi Choir and Orchestra, Orchestre de l`Opera de Lyon, English Baroque Soloists i Orchestre Revolutionnaire et Romantique. Dyrygował większością najlepszych orkiestr i koncertował w najsłynniejszych salach koncertowych i teatrach operowych. Mieszka w Dorset, gdzie prowadzi też ekologiczne gospodarstwo rolne.

 

{info.pras.}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Może Cię zainteresować...

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.