Muzyka Skandynawii na jesienne smutki w cyklu BNO Wielcy Koncertmistrzowie
Fjordmusikk – muzyka Norwegii zabrzmi za sprawą skrzypaczki Latici Hondy-Rosenberg, która wraz z BNO zaprezentuje dorobek kompozytorów norweskich oraz ikon romantycznej muzyki klasycznej.
Ole Bull, czy Johan Svendsen asymilując do swojego stylu kompozytorskiego niezwykle bogatą muzykę ludową swojego kraju stworzyli fundamenty norweskiej muzyki narodowej. Romantyczny, niezwykle bogaty wyrazowo i nastrojowo język dźwięków, wyjątkowo trafnie oddaje barwy „północnego krajobrazu”.
Koncert z cyklu „Wielcy Koncermistrzowie” odbędzie się w warunkach reżimy sanitarnego z udziałem niewielkiej publiczności, ale w całości będzie streamowany na kanale facebook orkiestry!
Fjordmusikk
27 października 2020, Technopark Pomerania, Budynek F2, Sala Castanea,
godz. 19:00
stream: f/BalticNeopolisOrchestra
Artyści
Latica Honda-Rosenberg – skrzypce - Universität der Künste w Berlinie
Baltic Neopolis Orchestra
Program:
Johan Svendsen – Romance na skrzypce solo i orkiestrę smyczkową Op.26
Johan Svendsen – I Fjol gjætt’e Gjeitinn, Op.31
Ole Bull – Sæterjentens Søndag (The Herdgirl’s Sunday)
Ole Bull – La Melancholie (I ensomme Stunde)
Georg Friedrich Händel – Passacaglia na orkiestrę smyczkową arr. Johan Halvorsen
Béla Bartók – Divertimento na orkiestrę smyczkową
***
Latica Honda-Rosenberg jest laureatką drugiej nagrody Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Piotra Czajkowskiego (1998), co otworzyło jej drogę do międzynarodowej kariery. Fachowe muzyczne czasopisma szeroko komentowały jej występ w konkursie, pisząc, że gra pewnie, elokwentnie, działa na zmysły i jest pełna wyrazu.
Latica Honda-Rosenberg, córka chorwackiej wiolonczelistki i japońskiego piosenkarza, dorastała w Niemczech i tam w wieku czterech lat rozpoczęła grę na skrzypcach. W wieku dziewięciu lat Rosenberg została młodą studentką wyższej szkoły muzycznej Detmold bei Tibor Varga. Edukację muzyczną kontynuowała w takich szkołach jak Escuela Superior de Música Reina Sofia w Madrycie oraz Musikhochschule w Lubece.
W 1989 roku Rosenberg debiutowała w orkiestrze w Filharmonii Berlińskiej w ramach serii „Debüt im Deutschland-Radio” wspieranej przez Deutsche Sinfonie-Orchester Berlin. Jako solistka występowała również z Orchester der Beethovenhalle Bonn, NDR-Radiophilharmonie Hannover, MDR-Sinfonieorchester Leipzig, Stuttgarter Kammerorchester, Orchestre de Chambre de Lausanne, Symphonieorchester Luzern, Zürcher Kammerorchester, Orchestre National de Belgique, Russisches Staatsorchester, Tokyo Symphony Orchestra, Prager Kammerorchester oraz Česká filharmonie.
Od 2000 roku Latica Honda-Rosenberg realizuje nagrania płytowe (na wyłączność) dla Label Oehms Classics. Jak dotąd wydane zostały trzy nagrania dzieł E. Blocha, S. Prokofiewa (muzyka kameralna) oraz D. Szostakowicza i P. Czajkowskiego (koncerty solowe). Nagrania muzyki kameralnej Ernesta Blocha zostały wybrane przez magazyn „The Strad” do plebiscytu „płyta miesiąca”.
Obok bogatej działalności koncertowej, Latica Honda-Rosenberg uzyskała profesurę w zakresie skrzypiec na Uniwersytecie Musikhochschule we Freiburgu. Od 2009 roku prowadzi klasę skrzypiec na Universität der Künste w Berlinie. Dodatkowo Rosenberg prowadzi masterclassy w Niemczech, Włoszech (Gustav Mahler Academy), Francji, Chorwacji, Portugalii i Izraelu.
***
Cykl Wielcy Koncertmistrzowie został zainaugurowany we wrześniu 2010 roku i jest najbardziej prestiżowym cyklem artystycznym orkiestry Baltic Neopolis. Do tej pory orkiestrze podczas koncertów towarzyszyli m.in.: Roman Kim, Bartłomiej Nizioł, Vasko Vassilev, Igor Yuzefovich, Lars Bjornkjaer, Daniel Stabrawa, Jan Stanienda czy Yuri Zhislin, Marat Bisengaliev, Carmine Lauri, Daniel Rowland i Maria Machowska. Wyznacznikiem jakości i unikatowości przedstawionego projektu jest obecność najwybitniejszych koncertmistrzów z Polski i ze świata oraz drobiazgowy, sumiennie i precyzyjnie przygotowany repertuar koncertów, ukazujący w sposób możliwie najatrakcyjniejszy bogactwo kultury muzycznej.
W 2020 roku wraz z Baltic Neopolis Orchestra zagrają: Fedor Rudin, koncertmistrz Filharmonii i Opery Wiedeńskiej, Latica Honda-Rosenberg oraz Rafał Zambrzycki - Payne, koncertmistrz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.
Do szczecińskiej publiczności dołączyć może w tym roku ta zgromadzona przed komputerem, bowiem wszystkie koncerty będą streamowane w sieci. Dzięki temu arcydzieła muzyki klasycznej, jak i utwory mniej znane prezentowane w ramach cyklu Wielcy Koncertmistrzowie, trafią do jeszcze szerszego grona.
* Latica Honda-Rosenberg wystąpi w zastępstwie za Melinę Mandozzi w związku z sytuacją epidemiologiczną.
{info. pras}