Muzyka pomaga w medycynie

29.11.2012

Muzyka korzystnie działa na pacjentów przed, w trakcie i po operacji chirurgicznej, łagodząc ból i skracając czas powrotu do zdrowia oraz zużycie leków uspokajających – wynika z przeglądu literatury, który wykonali naukowcy z USA

Artykuł na ten temat zamieszcza pismo „Southern Medical Journal”.

Lori Gooding, która kieruje programem muzykoterapii na University of Kentucky w Lenxington razem z kolegami przeanalizowała dane zebrane w literaturze medycznej na temat skuteczności muzyki w łagodzeniu negatywnych emocji i bólu u osób przechodzących operację.

Pacjenci, którzy słuchali muzyki przed, w trakcie i po zabiegu chirurgicznym mniej się bali, szybciej wracali do zdrowia oraz wymagali mniej leków uspokajających i byli bardziej zadowoleni z terapii. Zdaniem badaczy, sugeruje to, że muzykoterapia może przyczyniać się do zmniejszenia kosztów i długości hospitalizacji na oddziałach intensywnej terapii.

Najlepiej jest stosować muzykę wybraną przez wyszkolonych terapeutów, zgodnie z ustalonymi rekomendacjami odnośnie tempa i dynamiki utworów muzycznych oraz poziomu głośności. Dzięki temu można zmaksymalizować pozytywny wpływ tej metody na pacjentów. Z obserwacji wynika, że najlepsze efekty daje słuchanie utworów o jednostajnym rytmie i łagodnej linii melodycznej, które pomagają pacjentom się rozluźnić i zredukować odczuwanie bólu.

“Naszym celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych i lęku u pacjenta, jak również poprawa zadowolenia z efektów operacji. Mamy jednak również nadzieję, że nasz program muzykoterapii przyniesie korzyści pracownikom medycznym, gdyż ułatwi im wykonywanie pracy i poprawi jej efektywność” – komentuje Gooding.

 

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.