Muzyka na szczytach już wkrótce!

01.08.2013

Już tylko półtora miesiąca dzieli nas od piątej, jubileuszowej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej „Muzyka na szczytach”. Organizator festiwalu - Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem - zaprasza do stolicy Tatr od 14 do 21 września.

Festiwal z roku na rok umacnia swoją pozycję wśród najciekawszych wydarzeń kulturalnych nie tylko na Podhalu, ale w całej Polsce. W tym roku honorowy patronat nad zakopiańską imprezą objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Jubileusz festiwalu „Muzyka na Szczytach” będzie okazją do uczczenia rocznic wielkich osobowości polskiej sceny muzycznej: Witolda Lutosławskiego oraz Krzysztofa Pendereckiego. Podczas festiwalu wspominać też będziemy twórczość profesora Henryka Mikołaja Góreckiego - tym razem za sprawą koncertu zatytułowanego „Z pieśni kościelnych”, podczas którego zabrzmią opublikowane po latach zapomnienia dzieła mistrza klasyki XX wieku.

Jednym z tematów przewodnich festiwalu będzie muzyka do baletu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego. Po zapoznaniu się z niezwykle ciekawą, kameralną interpretacją utworu w wykonaniu zespołu Kwadrofonik, za sprawą filmu „Coco Chanel & Igor Stravinsky” poznamy historię premiery tego baletu, której 100. rocznicę obchodzimy w tym roku, a także kulisy burzliwej miłości łączącej kompozytora z francuską rewolucjonistką mody. W programie znalazła się również projekcja filmu „Stravinsky and the Ballets Russes”, w którym „Święto wiosny” podziwiać będziemy w wykonaniu Mariinsky Orchestra and Ballet pod dyrekcją mistrza batuty Valery’ego Gergieva.

Równie niezwykle zapowiada się spektakl „Sonata Kreutzerowska”, za sprawą którego festiwal „Muzyka na Szczytach” po raz pierwszy zagości na scenie zakopiańskiego Teatru im. S.I. Witkiewicza. W wyreżyserowanym przez Tomasza Cyza muzyczno-teatralnym widowisku popularne dzieło Beethovena zderzone zostanie z frapującą powieścią Lwa Tołstoja oraz kompozycjami Janaczka i Szostakowicza. Bohaterem spektaklu będzie Andrzej Chyra, a także kameralny zespół prowadzony przez znakomitego skrzypka Janusza Wawrowskiego.

Po raz pierwszy w programie festiwalu pojawi się Klub Rozmów na Szczytach. To seria spotkań i dyskusji z artystami oraz kompozytorami, które podczas festiwalu prowadzić będą dziennikarze Programu II Polskiego Radia oraz publicyści i ludzie świata kultury. Odbywające się codziennie spotkania mają otworzyć przed publicznością kulisy festiwalowego programu, przybliżyć sylwetki zaproszonych na festiwal wykonawców i twórców, a także odpowiedzieć na nurtujące pytania związane z prezentowaną w ramach tej imprezy muzyką. Gośćmi Klubu Rozmów na Szczytach będą m.in.: Agata Zubel, Paweł Mykietyn, Jonathan Plowright, Szymanowski Quartet, Jose Gallardo, Janusz Wawrowski, zespół Kwadrofonik.

Bilety na festiwal (wszystkie w cenie 20 zł) są już dostępne poprzez system sprzedaży Ticketpro.pl.

Szczegółowy program oraz informacji o festiwalu:

www.muzykanaszczytach.com

www.facebook.com/MuzykaNaSzczytach

 

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.