Muzyka na Szczytach już na kilka dni!
W Instytucie Adama Mickiewicza w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca V Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach”. Wydarzenie potrwa od 14 do 21 września.
Tegorocznej odsłonie Festiwalu przyświeca kilka istotnych jubileuszów: setna rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego, osiemdziesięciolecie urodzin Krzysztofa Pendereckiego, osiemdziesięciolecie urodzin Henryka Mikołaja Góreckiego, czy stulecie baletu „Święto Wiosny” Igora Strawińskiego. Obchody tych wydarzeń wpłynęły znacząco na repertuar V edycji „Muzyki na Szczytach”. W programie znajdzie się np. kameralna interpretacja „Święta Wiosny” w wykonaniu zespołu Kwadrofonik, zaś w zakopiańskim kinie Sokół odbędą się projekcje filmów związanych ze Strawińskim.
Diabelskie połączenie
Na publiczność, która w połowie września zjedzie do Zakopanego, czeka niemało atrakcji. Po raz pierwszy Festiwal zagości w Teatrze Witkacego. Zostanie tam wystawiony spektakl, którego pomysłodawcą jest Tomasz Stencel, a reżyserem – Tomasz Cyz. Spektakl odbędzie się pod nazwą Sonata „Kreutzerowska” i połączy słowo z muzyką. Utwory Ludwiga van Beethovena, Leoša Janáčka i Dymitra Szostakowicza staną się tłem do fragmentów opowiadania Lwa Tołstoja – Sonaty „Kreutzerowskiej”. W warstwę muzyczną ingerować będzie Andrzej Chyra, który sam stanie się niejako żywym instrumentem.
Klub rozmów na szczytach
Organizatorzy V edycji Festiwalu postanowili uruchomić cykl spotkań i dyskusji pod nazwą „Klub rozmów na szczytach”. Wezmą w nich udział artyści, kompozytorzy, dziennikarze, publicyści i ludzie ze świata kultury. Spotkania będą się odbywać w zakopiańskim Domu pod Jedlami i przybliżą one sylwetki zaproszonych na Festiwal gości. W „Klubie rozmów na szczytach” wezmą udział m.in. Agata Zubel, Paweł Mykietyn, Jonathan Plowright, Szymanowski Quartet, José Gallardo, Janusz Wawrowski i zespół Kwadrofonik.
Nostalgia Chopina
Jedną z atrakcji tegorocznego Festiwalu „Muzyka na szczytach” będzie wernisaż fotografii Tomasza Sikory. Wystawa Nostalgia Chopina obrazuje ulotny charakter utworów wielkiego polskiego kompozytora. Sam fotografik określił swoje prace jako „głęboki impresjonizm”. Wernisaż odbędzie się w przeddzień oficjalnej inauguracji programu koncertowego – 13 września w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem.
Zakopane a sala koncertowa
Na spotkaniu poruszono problem Zakopanego, jakim jest brak sali koncertowej z prawdziwego zdarzenia. Jak zapowiedział burmistrz miasta – Janusz Majcher – Zakopane jest w stanie wyznaczyć potencjalny grunt na tego typu inwestycję, jednak, jako że miasta nie stać na utrzymanie tak poważnego obiektu, kluczową rolę miałyby odgrywać działania Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza na rzecz prawidłowego zagospodarowania przestrzeni kultury, aby móc pokryć koszty utrzymania sali. Na jej budowę zakopiańskim melomanom przyjdzie jednak jeszcze nieco poczekać.