Muzyka, którą można zobaczyć
Grupa filmowa MUDO Music Documentaries powstała w wyniku splotu różnych zdarzeń. Zaczęło się od prośby jednego z kompozytorów, by nagrać jego monograficzny koncert organizowany pod szyldem Związku Kompozytorów Polskich…
plan na niedzielę w WarszawieTak narodził się pomysł, by powstał cały cykl „Portrety kompozytorów”. Odpowiedzią środowiska były kolejne propozycje współpracy przy filmach dokumentalnych poświęconych najróżniejszym muzycznym inicjatywom. I tak po „Wiecznych nastrojach” (o Bartoszu Kowalskim, 2009), i „Kilku pytaniach o słyszenie świata” (o Tomaszu Opałce, Pawle Przezwańskim, Pawle Pudło i Kamilu Staszowskim, 2013) przyszedł czas patronat m.in. RMF Classic, Narodowego Centrum Kultury, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz na filmową współpracę z Instytutem Muzyki i Tańca czy prestiżowymi festiwalami muzyki współczesnej i filmowej. Wideoklipy, filmy dokumentalne, realizacje koncertów, spoty promocyjne – wszystko to stało się wynikiem zarazem pasji młodych filmowców i reżyserów dźwięku, jak i zrozumienia ogromnej potrzeby promowania interesujących postaci i zjawisk polskiego środowiska muzycznego.
Zbieżność celów zacieśniła współpracę pomiędzy MUDO i magazynem muzycznym PRESTO. Po prapremierowych i premierowych pokazach „Kilku pytań o słyszenie świata” (m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach oraz na Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY w Lublinie) narodził się pomysł na pokazy filmowo – muzyczne na terenie Warszawy, które towarzyszyłyby równoległym festiwalowym projekcjom „Kilku pytań o słyszenie świata” odbywającym się w 2014 roku w innych miastach (m.in. podczas Transatlantyk Festival Poznań czy Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie). Partnerem pokazów MUDO – PRESTO zostało Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oraz Związek Artystów Wykonawców STOART, a także zespół #ENSEMBLE.
„Muzyka vs Film” startuje już 29 czerwca 2014 r. o godz. 18 w Centrum Łowicka na warszawskim Mokotowie. W programie: projekcja filmu dokumentalnego „Kilka pytań o słyszenie świata” (reż. Maja Baczyńska, zdj. Zofia Goraj, 72 min.), prezentacja prac video art Ingi Dembowskiej z MUDO Music Documentaries („Cywilizacja” oraz „Litania” do wierszy Mai Baczyńskiej i muzyki Kaliny Świątnickiej i Nikolet Burzyńskiej ze spektaklu „Dziwnotwór”), a także występ gwiazdy wieczoru, Aleksandra Dębicza, zwycięzcy zeszłorocznego Transatlantyk Instant Composition Contest – improwizacja muzyczna na żywo do wizualizacji ww. Ingi Dembowskiej. Całość zwieńczy panel moderowany przez Agnieszkę Olek z redakcji magazynu PRESTO, pod hasłem „Muzyka przez oko, obraz przez ucho”. Po wszystkim zapraszamy naszych gości na poczęstunek! Wstęp wolny.
(mat. prasowe)