Muzyka, którą można zobaczyć

27.06.2014

Grupa filmowa MUDO Music Documentaries powstała w wyniku splotu różnych zdarzeń. Zaczęło się od prośby jednego z kompozytorów, by nagrać jego monograficzny koncert organizowany pod szyldem Związku Kompozytorów Polskich…

plan na niedzielę w Warszawie

Tak narodził się pomysł, by powstał cały cykl „Portrety kompozytorów”. Odpowiedzią środowiska były kolejne propozycje współpracy przy filmach dokumentalnych poświęconych najróżniejszym muzycznym inicjatywom. I tak po „Wiecznych nastrojach” (o Bartoszu Kowalskim, 2009), i „Kilku pytaniach o słyszenie świata” (o Tomaszu Opałce, Pawle Przezwańskim, Pawle Pudło i Kamilu Staszowskim, 2013) przyszedł czas patronat m.in. RMF Classic, Narodowego Centrum Kultury, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz na filmową współpracę z Instytutem Muzyki i Tańca czy prestiżowymi festiwalami muzyki współczesnej i filmowej. Wideoklipy, filmy dokumentalne, realizacje koncertów, spoty promocyjne – wszystko to stało się wynikiem zarazem pasji młodych filmowców i reżyserów dźwięku, jak i zrozumienia ogromnej potrzeby promowania interesujących postaci i zjawisk  polskiego środowiska muzycznego.

Zbieżność celów zacieśniła współpracę pomiędzy MUDO i magazynem muzycznym PRESTO. Po prapremierowych i premierowych pokazach „Kilku pytań o słyszenie świata” (m.in. w Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach oraz na Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY  w Lublinie) narodził się pomysł na pokazy filmowo – muzyczne na terenie Warszawy, które towarzyszyłyby równoległym festiwalowym projekcjom „Kilku pytań o słyszenie świata” odbywającym się w 2014 roku w innych miastach (m.in. podczas Transatlantyk Festival Poznań czy Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie). Partnerem pokazów MUDO – PRESTO zostało Stowarzyszenie Polskich Artystów Muzyków oraz Związek Artystów Wykonawców STOART, a także zespół #ENSEMBLE.

„Muzyka vs Film” startuje już 29 czerwca 2014 r. o godz. 18 w Centrum Łowicka na warszawskim Mokotowie. W programie: projekcja filmu dokumentalnego „Kilka pytań o słyszenie świata” (reż. Maja Baczyńska, zdj. Zofia Goraj, 72 min.), prezentacja prac video art Ingi Dembowskiej z MUDO Music Documentaries („Cywilizacja” oraz „Litania” do wierszy Mai Baczyńskiej i muzyki Kaliny Świątnickiej i Nikolet Burzyńskiej ze spektaklu „Dziwnotwór”), a także występ gwiazdy wieczoru, Aleksandra Dębicza, zwycięzcy zeszłorocznego Transatlantyk Instant Composition Contest – improwizacja muzyczna na żywo do wizualizacji ww. Ingi Dembowskiej. Całość zwieńczy panel moderowany przez Agnieszkę Olek z redakcji magazynu PRESTO, pod hasłem „Muzyka przez oko, obraz przez ucho”. Po wszystkim zapraszamy naszych gości na poczęstunek! Wstęp wolny.

(mat. prasowe)

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji:

Teresa Wysocka , teresa.wysocka [at] prestoportal.pl +48 579 667 678

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.