Muzyka i malarstwo w Filharmonii Łódzkiej

-
09.06.2021

Pierwszy romantyczny koncert fortepianowy - Koncert  a-moll Roberta Schumanna - do dziś budzi żywe emocje słuchaczy. Kompozytor zerwał tu z wirtuozowskim, pełnym brawury traktowaniem fortepianu, by przepoić dzieło liryzmem i atmosferą intymności.

Cały utwór opiera się na głównej myśli muzycznej prezentowanej na początku pierwszej części, a partia fortepianu jest tu idealnie spleciony z orkiestrą. To czarowne dzieło wykona w Filharmonii Łódzkiej włoski pianista Antonio di Cristofano. Artysta koncertował m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Konzerthaus i Złotej Sali Musikverein w Wiedniu, Ateneum w Bukareszcie, Konserwatorium G. Verdiego w Mediolanie, Sali Dvořáka w Czechach i Studio Glenna Goulda w Kanadzie. Pianiście będzie towarzyszyć Orkiestra Symfoniczna FŁ pod batutą Słowaka Olivera von Dohnányi, który jest obecnie gościnnym dyrektorem  muzycznym Uralskiego Teatru Operowego w Jekaterynburgu w Rosji.

Tego wieczoru zabrzmią także fragmenty poematu symfonicznego „Moja ojczyzna” Bedřicha Smetany – to portret piękna i historii kraju nad Wełtawą, ukazany przez twórcę, który stał się symbolem czeskiego stylu narodowego.
Koncert poprzedzi rozstrzygnięcie konkursu i wernisaż wystawy VII Międzynarodowego Biennale Obrazu „Quadro Art” Łódź 2021 (od godz. 17.30). Zwycięzca otrzyma Grand Prix ufundowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotra Glińskiego.
Organizatorem wydarzenia jest Okręg Łódzki Związku Polskich Artystów Plastyków,  współorganizatorzy to Filharmonia Łódzka i Fundacja im. Stanisława Pomian-Srzednickiego. Patronat honorowy objęli Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Wojewoda Łódzki Tomasz Bocheński. Partnerem wydarzenia jest Województwo Łódzkie.

Filharmonia Łódzka
11 czerwca 2021, 19.00
Wykonawcy:
Antonio Di Cristofano – fortepian
Oliver von Dohnányi – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna FŁ
Program:
R. Schumann – Koncert fortepianowy a-moll op. 54
B. Smetana – Poemat symfoniczny „Moja Ojczyzna” (wybór)
O godz. 17.30 odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu i wernisaż wystawy VII Międzynarodowego Biennale Obrazu „Quadro Art” Łódź 2021
{info. pras}

Wszystkie treści na PrestoPortal.pl czytasz za darmo. Jesteśmy niezależnym, rzetelnym, polskim medium. Jeśli chcesz, abyśmy takim pozostali, wspieraj nas - zostań stałym czytelnikiem kwartalnika Presto. Szczegóły TUTAJ.

Jeśli jesteś organizatorem życia muzycznego, artystycznego w Polsce, wydawcą płyt, przedstawicielem instytucji kultury albo po prostu odpowiedzialnym społecznie przedsiębiorcą - wspieraj Presto reklamując się na naszych łamach.

Więcej informacji: Edyta Ruta | edyta.ruta [at] prestoportal.pl | +48 579 66 76 78

Drogi użytkowniku, zaloguj się aby móc komentować nasze treści.